banner851

banner614

UCUZ ET ZAMLANIYOR MU?

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Ahmet Eşref Fakıbaba, ucuz et satışı ile ilgili olarak yaptığı açıklamada, hiçbir zaman üreticilere rakip olma gibi bir durumun söz konusu olmayacağını vurgulayarak zincir marketlerde satılan yarım kilo etin fiyatına ilişkin, "1 Ocak'tan itibaren kıymayı 14,5 değil de 15,5 dan yaparız. Kuşbaşıyı 15,5 lira değil 16 lira yaparız. Bizim görevimiz regülasyon. Amacımız et satmak değil." dedi.

banner619
Ekonomi 01.01.2018, 13:50 03.01.2018, 09:54
1815

81 il ve ilçelerine yayılmış iki zincir marketin mağazalarında ucuz et ve kıyma vatandaş ile buluşmaya geçtiğimiz ay başladı. Et fiyatları ve bu konuda yaptıkları çalışmalara değinen Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Ahmet Eşref Fakıbaba, üreticinin ve sanayicinin yanı sıra 80 milyon tüketicinin de önemli olduğunu belirtti. Fakıbaba, şöyle devam etti:

"Bizim görevimiz regülasyon, et satmak değil"
"İlk et fiyatlarını konuştuğumuzda Et ve Süt Kurumu (ESK) 23,8 liradan kesim yapıyordu, '25 liraya çıkarıyorum' dedim. 1 Ocak'tan itibaren 25,5 liraya çıkaracağımı mecliste ilk defa ilan ettim. 14,5 lira yarım kilo kıyma, 15,5 lira yarım kilo kuşbaşı. Bacılarımız, öğrenci arkadaşlarımız 'Allah razı olsun' dedi. Bizim hiçbir zaman üretici arkadaşlarımıza rakip olmamız mümkün değil. Onları takip ediyoruz. Bakıyoruz, onlar zor durumda olduklarında derhal onların yanında olacağız. 1 Ocak'tan itibaren kıymayı 14,5 değil de 15,5 dan yaparız. Kuşbaşıyı 15,5 lira değil 16 lira yaparız. Bizim görevimiz regülasyon. Amacımız et satmak değil. Biz zaten kilosunu 30-32 lira yaptığımızda normalde 34-36 liraya et satıldığında regülasyon görevini yapıyoruz, yavaş yavaş o aradaki makası kapatmış oluyoruz. Herkes istediği yerden et alıyor. Dar gelirli kardeşlerim, öğrenciler, ev hanımı kardeşlerim, öğrenci kardeşlerim etle buluşmuş oluyor."

2018'den itibaren bütün aşılar bedava olacak
Bakan Fakıbaba ayrıca ne yapıp edip, öyle ya da böyle buzağı ölümlerini azaltacaklarını, 2018 Ocak ayından itibaren bütün aşıların bedava yapılacağını belirterek "Buzağılar bize ait. Ben o yavruların evelallah bakanıyım. O yavrulara bakmasam neye bakacağım. Onlar bizim kontrolümüzde, veteriner hekimlerin kontrolünde olacak, o çiftçi aileler bizim ailelerimiz. O ailelere koruyucu toplum hekimliği getirilecek. Önce bakanlığımızda çalışan veteriner hekim arkadaşları çalıştıracağız. Yetmezse, üniversitelerden mutlaka hizmet alacağız. Buna hazırlıklı olun." dedi.

Haber: C. ÜSTÜNER
 

Yorumlar (9)
Besici 4 yıl önce
Bu kafayla giderse et daha cok pahalanir. Kimse bu hukumete guvenip hayvancilik yapmiyor et 20 lirayken yem cuvali da 20 lirayda saman 25 kurudtu kilodu simdi yem 60 lira saman 1 liraya yanasti kilosu ar
Düzceli 4 yıl önce
Kiymanın üzerinde yüzde yirmi yağlı yazıyor.zam gelirse satılmaz.yağsız kıyma 34 lira.31 lira yağlı kıymayı niye alsın
nerde ? 4 yıl önce
34 liraya yağsız kıyma nerde satılıyor? at eti mi eşşek eti mi belli olmayan kasaplardan almıyorum ( maddi imkanım var) gidip bim den a101 den alıyorum.
Kimse almıyor zaten 4 yıl önce
Gavurlardan ithal geliyor.Ne eti olduğu belli değil.Güven vermiyor bedavada olsa almam.
Vatandas 4 yıl önce
Verdiginiz asgari ucrete 200 tl zammi nerden cikarticaksiniz bari aldigimiz nefesede vergi alinda rahatlayin.
Selam 4 yıl önce
Et deki b12 insan sağlığı için özellikle beyin hücreleri için çok önemli halkı etden uzak tutmayın et yemeyenler sonra beyinsel problemler zeka problemleri bile yaşayabilir. Sağlıklı toplum için et ucuzlatılmalı. Ve sağlıklı et olmalı.
Kim söylemiş 4 yıl önce
Çevir gazı yanmasın. Bakan bey fındık için de müjdeler vermişti. Ne oldu o müjdeler? O sözler neden tutulmadı? Kim sorabiliyor? Kimler sorgulayabiliyor?
Bakan bey 4 yıl önce
Sonunda doğru noktadan bakmayı başardınız. İnşallah böyle devam eder. Umutlandık.
Melek ertugrul 4 yıl önce
Aman pahallattinn eti vatandaşın kursana bayramdan bayrama etgiriyordu onuda almasın ondan sora hırsızlıklar artsın
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın