banner851

banner614

ÜRECİTİCİ YENİLİKLERDEN MENNUN

banner619

Ferrero Fındık’ın Değerli Tarım Uygulamaları çerçevesinde gerçekleştirdiği bahçe uygulamaları ve çiftçi eğitimleri verimle birlikte kaliteyi arttırdı. Fındık üreticisi Halil İbrahim Bayrak, "Hayvan gübresini yarar değil, zarar getirecek şekilde kullanıyorduk." yeniliklerden duyduğu memnuniyeti ifade etti.

banner846
Ekonomi 17.10.2017, 18:09
645
ÜRECİTİCİ YENİLİKLERDEN MENNUN
banner844

Türkiye’nin Dünya fındık üretiminin büyük bölümünü elinde bulundurmasına rağmen son yıllarda birim alanda alınan verim ile üründe kalitenin düşmesi nedeniyle Ferrero Fındık’ın hayata geçirdiği Değerli Tarım Uygulamaları üreticiler tarafından ilgi görüyor. Türk fındığının önemli alıcıları arasında yer alan Ferrero Fındık tarafından yaklaşık 5 yıldır sürdürülen Değerli Tarım Uygulamaları kapsamında yeni tarım teknikleri ile yapılan çalışmalar üreticiler tarafından ilgi görüyor.
 
Ferrero Fındık tarafından 700 bin hektarı aşkın bir fındık bahçesine sahip Türkiye'de dönümde ortalama verimin 80-90 kiloya, randımanın da 50'nin altına düşmesi verim ile kalite projeleri ile arttırılmaya çalışılıyor. Sakarya, Düzce, Samsun, Ordu, Giresun ve Trabzon illerinde örnek olarak seçilen 57 model bahçenin yanısıra, köy ve mahallelerde üreticilere yönelik düzenlenen eğitim çalışmaları, fındık tarımındaki birçok yanlışı ortadan kaldırırken, verim ve kalitenin artmasını da sağlıyor.
 
Trabzon'un Yomra ilçesine bağlı Sancak mahallesindeki 2 ayrı model bahçede yapılan uygulamalarla ilgili üreticilerden Halil İbrahim Bayrak; "Şimdiye kadar babamızdan ne gördüysek onu yapıyorduk. Hayvan gübrelerini yanlış kullanıyorduk.  Gübre yanmadığı için fındığa yarar yerine zarar veriyordu. Şimdi bunu öğrendik. Artık gübreler fındığa zarar değil, yarar veriyor" dedi.
 
Kazım Bayrak ise; "Tekniğine uygun budamayı, bitkiye zarar vermeden ilaçlamayı öğrendik. Toprağın yapısı ile ilgilenmemiz gerektiğini, damla sulama sistemi ile fındığa su vermemizin üretimi arttıracağını öğrendik. Öğrendiklerimizin semeresini de verim ve kalitenin artması ile almaya başladık" diye konuştu.
 
Ferrero Fındık'ın bünyesinde yer alan 55 Ziraat Mühendisi'nden Yücel Selimoğlu ise, fındık üretiminde genelde hasat sonrasında bahçelere uzun süre girilmediğine dikkat çekerek, "Bu yanlışlık her bakımdan fındığa zarar veriyor. Üreticilerimizi hasat sonrası yapılacaklarla ilgili bilgilendiriyor, bahçelere giderek uygulamalarda bulunuyoruz" dedi.
 
Fındıkta üretici bilincini arttırmak için Ferrero Fındık 22 sosyal çalışma uzmanını da bu konuda görevlendirdi. Bu doğrultuda Sosyal çalışma uzmanları üreticilerle toplantılar yaptı.Ev ziyaretlerinde bulunarak çiftçi bilinci oluşturmaya çalıştı. Sosyal çalışma uzmanı Gülcan Çağlayan da, üreticilerin anlatılanı yapmaktan çok, görerek uygulamayı tercih ettiğini belirterek, "Üreticinin her kesimine yönelik çalışmalar yapıyoruz. Mahalle muhtarları, üreticiler, kadınlar ve çocuklara yönelik projeler uyguluyoruz. Üreticilerin çalışmalarınıza katılım ve katkısının arttığını görmek bizi sevindiriyor" dedi.
 

Yorumlar (0)