banner614

ÜRETİCİ KAYGILI

banner619

Dünya fındık ihtiyacının yüzde 75’ini karşılayan Türkiye’de rekolte tartışmaları aylardır devam ederken fiyatlar ise hızla düşüyor. Geçen yıl kilogramı 22 liraya ulaşan fındık fiyatları sonrası 2.8 milyar dolarlık rekor ihracat yakalanırken, bu yıl yüksek beklenen rekolte ile fiyatlar 11 liraya kadar geriledi. Bazı tüccarlar fiyatın 8-9 TL’ye kadar inebileceğini söylese de üretici temsilcileri fındığı pazara indirmede acele edilmemesi konusunda uyarıda bulunuyor.

banner846
Ekonomi 05.09.2015, 16:43
2935
ÜRETİCİ KAYGILI
banner844
Geçen yıl üreticide kilogramı 22 lirayı gören fındıkta, bu yıl fiyatlar 11 lira seviyelerinde seyrediyor. Ancak fiyat tartışmalarından önce sektörde ‘rekolte tahmini’ konusunda büyük bir tartışma yaşanıyor. Sektörün 3 ayağını oluşturan üretici, Tarım Bakanlığı ve ihracatçı ayağında büyük bir ‘fikir ayrılığı’ bulunuyor. Tarım Bakanlığı bu yıl 630 bin ton fındık rekoltesi beklerken, ihracatçılar 733 bin ton fındık rekoltesinin geleceğini söylüyor. Üretici ayağında ise Türkiye Ziraat Odaları Birliği 590 bin ton olarak açıkladığı rekolte tahmininin daha da aşağıya çekti. Sektörün yöneticisi ve temsilcileri ‘rekolte tahmini’ savaşı verirken, birbirlerini de ‘fiyat’ belirlemek için ihracatçılar yüksek, üretici kanadı da düşük tahminde bulunuyor diye suçluyor.
Geçen yıl 2.8 milyar dolar fındık ihracatı gerçekleştiren sektörün hala rekolte tartışması yapması ise en çok fındık üreticisini etkiliyor. Fındık üreticisi ürettiği fındıkları yüksek fiyattan satmayı beklerken gelen açıklamalarla herkes hayal kırıklığı yaşıyor. Çiftçiden 11 TL’ye alınan fındık içi çarşıda 90 TL ye kadar alıcı bekliyor. Henüz kimse bu fiyat farkının sebebini açıklayamıyor. Bunun için de yetkililerden yardım bekleniyor.
Üretici temsilcileri ise emanete ürün verilmemesi ve ürününü pazara indirmede acele edilmemesi konusunda uyarıda bulunuyor.
Yorumlar (16)
kieros 6 yıl önce
Markette 109 tl iç fındık.. bu durumda kabuklu fiyatı 40 tl ler civarında olması gerekir.Ancak millette enayilik var kime sorsak emanete vermiş şevkle..O zaman gocunmayalım birazcık 10 tl den parasını alınca zevkle.
tarafsıza 6 yıl önce
fındık 10.55 tl neden alamıyorsun, 109 liraya iç fındık satılıyorsa üreticimi suçlu gel üreticiden 10.55 e al. bedavamı yiyecektin birde.
necdet küçük 6 yıl önce
ya hiç olmazsa ekim 15''i görelim..kurban parası amele parası ölü gömücü tüccar agzını açtı bekliyor..siyasetçiler..1.emanet fındık bırakma deposu istiyoruz...2.emanet fındık karşılığı emanet para istiyoruz....bir kaç aylık devletin karadenize katkıs
asabi 6 yıl önce
Çarşı esnafından durumu müsait olanlar fındık depoluyor. 20 tl konti garanti deniyor. Uyuma! dolar 2,6 fındık 23tl tarih 2015 şubat. Rekolte bu yıl beklenenden az, dolar 3 tl hesabı sen yap...
Vatandaşım 6 yıl önce
250gram kabuklu fındık ankarada 20 TL den satılıyor. Bilmem farkındamısınız. Tüccar bi nakliye parası veriyor. Gerisi hep cepte. Burda hep aracı kazanır o yüzden 2 tezgah alıp yol kenarında satın.
findikci 6 yıl önce
Ihtiyaviniz olani satin gerisi kalsin20yi gine nulucak.gorhrsunux biraz sabir.
Tarafsız 6 yıl önce
Sakın satmayın fındığınızı.Bekleyin hele bir 25 tl ye çıksın.Bu arada pirinç sezonu geldi oda 15 tl olsun.Arkasından patates 10 tl,ekmek 5 tl,mazot 10 tl.Bencil insanlarsınız hepiniz.Karaborsacısınız.Fındık memleketinde fındık alamayan tek milletiz.
Ciftci 6 yıl önce
Ey ciftci koylu milletin efendisi akilli olun satmayin findgi bi sahtekar esnafa ezdrmeyin knfinixi findik 25tl olacak kelesssss duy sesimizi ne ise yariyon sen...
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın
16°
açık