banner851

banner614

ÜRETİCİ LİSANLI DEPOYA ALIŞTI

Fındık hasadının yapıldığı bugünlerde vatandaşlar rekoltenin düşük olmasına rağmen fındıklarını Lisanslı depolara teslim etmeye başladı.

banner619
Ekonomi 27.08.2013, 18:19
214
ÜRETİCİ LİSANLI DEPOYA ALIŞTI

Lisanslı depoculuk fındık üreticileri tarafından ilgi görmeye başladı. Rekoltenin düşük olmasına rağmen bir çok üretici fındıklarını lisanslı depolara teslim ediyor. TMO- TOBB Tarım Ürünleri Lisanslı Depoculuk Düzce Şube Müdürü Mehmet Tekin'den süreç için üreticilerin lisanslı depolara alıştıklarını söyledi.

 

Tekin “ Köy köy gezip Lisanslı Depoculuğun tanıtımını yapıyoruz. İlk tepkiler olumlu karşılanıyor. Lisanslı depoculuğun ülkemizde yeni olduğu gerçeği ile birlikte fındığın geleceğinde ciddi rol oynayacak bu sistemin üreticilerimiz tarafından iyi anlaşılması gerekiyor. Üretici fındığını lisanslı depoya teslim ettiğinde Ürünün tamamen sigortalandığını, standartlara göre sınıflanacağını, ticaretinin kolaylaşacağını, Herhangi bir kefalete gerek duymadan bankalardan ucuz kredi kullanabileceğini, ürünün gerçek değerinde pazarlanacağını, zirai stopaj, gelir, kurumlar ile KDV muaf olacağını, Ürün Senedini kendisinin satabileceğini yada borsa üzerinden satışını isteyebileceğini yada ürününü tekrar alabileceğini ve 24 ay süreyle ürünün depoda kalabileceğini nem, fire, sınıf kayıplarına karşılık ürünün sigorta kapsamı dahilinde olduğunu üreticilerimizin bilmesi gerekmektedir” dedi.

Haber; M. YILMAZ

banner844
Yorumlar (0)