banner851

banner614

ÜRETİCİ ÜZGÜN, İHRACATÇININ CEPLERİ DOLU

2021 yılında 344 bin 370 tonluk iç fındık ihracatı ile cumhuriyet tarihi rekoru kırıldı. 122 ülkeye gerçekleştirilen satışlarla ihracatçının cebine toplamda 2 milyar 260 milyon dolar girdi. Öte yandan yüzü bir türlü gülmeyen üretici, dolardaki düşüşü bahane eden paydaşların fiyatı yeniden 30 TL’nin altına çekmesiyle yeni bir şok yaşadı. TMO ise fındık alım merkezlerinin hepsini kapattı, fındık tüccarın insafına kaldı.

Ekonomi 05.01.2022, 12:00
4700
ÜRETİCİ ÜZGÜN, İHRACATÇININ CEPLERİ DOLU

Bu sezon fiyatı 26.50 TL olarak açıklansa da artan dolar kuru karşısında masrafları katlanırken ürününü değeri düşen fındık üreticisinin yüzü gülmedi ama ihracatçı köşeyi döndü.

Cumhuriyet tarihi rekoru kırıldı

2021 yılında 344 bin 370 tonluk iç fındık ihracatı ile cumhuriyet tarihinin en yüksek seviyesine ulaşılarak yeni bir rekor kırıldı. 122 ülkeye gerçekleştirilen satışlarla ihracatçının cebine toplamda 2 milyar 260 milyon 105 bin 304 dolar girdi.

İhracatçı yeni rekor hedefliyor

Karadeniz Fındık ve Mamulleri İhracatçıları Birliği’nden yapılan açıklamada, “Piyasaya fındık arzı engellenmediği ve ihracatçının fındığa ulaşımında sorunlar yaşanmadığı takdirde ihracatımızdaki bu artış trendinin devam etmesi beklenmekte ve 2021-22 sezonu sonunda 350 bin ton miktarı aşılarak yeni bir rekora ulaşılması hedeflenmektedir.” denildi.

Fiyatlar yeniden 30 TL’nin altında

Öte yandan dolardaki yükselişle birlikte üreticinin fiyatlarda revizyon yapmasını beklediği TMO, aralık sonu itibariyle tüm fındık alım merkezlerinin kapısına kilit vurdu. Dolardaki yükselişle birlikte dolar bazındaki değeri 55 liranın üzerini gören fındık, serbest piyasada bir ara 35 TL’yi geçse de fiyatta istikrar sağlanamadı. Dolardaki düşüşü bahane eden paydaşlar paydaşlar fiyatı yeniden 30 TL’nin altına çekti.

Üretici hakkını alamıyor

Güncel dolar kuruyla bir kilogram kabuklu fındığın fiyatı 41 lira 25 kuruşa denk gelirken Düzce’de serbest piyasada fındık en yüksek 25-28 TL bandında alıcı buluyor. Bu sezon dolardaki artışa rağmen, bir yıl boyunca emek veren üreticiye hakkını vermemekte ısrar eden ihracatçı yurt dışına dolar bazında satmaya devam ettiği fındıktan elde ettiği gelirle ceplerini doldurdu.

HABER: Mehmet GÜNESEN

banner844
Yorumlar (14)
Adem Erdogan 2 hafta önce
Fındık % 100 yerli ve milli olan bir üründür kendi iç talebi karşılaşmadan doğrudan ucuz ucretle ihracat edersen üretici kaybeder tüketici kaybeder biz diş güçlerin memuru muyuz onlar mutlu olacak diye niye kendi milletimize kazık atıyoruz
Halk 3 hafta önce
Bu iktidarın en çok kaybedenleri işci ile çiftci Aksini söyleyenin alnını karışlarım
Pardon hacı abi 3 hafta önce
İtalyan ferdolli paraları götürdü. Pardon da siz niye bu kadar sevindiniz.
Hakkı 3 hafta önce
Kur korumalı fındık fiyatı istemek çiftçinin hakkı
toprak 3 hafta önce
Fındık üreticileri kooperatif kurmadıkça ellerindeki malı bedava satmaya devam eder.
Erinç 2 hafta önce
Fiskobirlik var. fiskobirliği devreye sokacak irade varmı? Sorunsal
Üretici 3 hafta önce
Sanki keyfinden satiyo
Adnan 3 hafta önce
Hükumet çiftçiyi korumuyor. Korumaya hiç de niyeti yok. İlk seçimde görüşmek dileğiyle hoscakalın.
Reis 3 hafta önce
ne zaman yüzünü güldürdünüz ki üreticinin.
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın
0
kapalı