banner851

banner614

ÜRETİCİLER BAHÇELERE GİRDİ...

banner619

Düzce’de fındık hasadının 8 Ağustos’ta başlaması ile birlikte üreticiler yavaş yavaş bahçelere girmeye başladı. Bazı üreticiler fındığını kendi imkânları ile toplarken, bazı üreticiler ise mevsimlik işçi çalıştırıyor.

banner846
Ekonomi 08.08.2020, 15:00
1857
ÜRETİCİLER BAHÇELERE GİRDİ...
banner844

Türkiye'nin önemli ihracat ürünleri arasında yer alan ve Karadeniz Bölgesi'nin en önemli geçim kaynakları arasında bulunan fındığın hasadı başladı. Düzce’de üreticiler şu günlerde sabahın erken saatlerinden itibaren bahçelere girerek fındıkları toplamaya başladı.

Bazı üreticiler fındıkları kendi imkanları ile toplarken, bazı üreticiler ise bahçelerinde mevsimlik işçi çalıştırdı. Fındık toplayan üretici ve işçilerin koronavirüs salgını nedeniyle alınan tedbir ve kurallara uydukları görüldü.

Düzceli üreticiler, yeni fındık sezonunun hayırlı ve bereketli olması dileğinde bulunarak, "Hem Düzce’miz için, hem ülkemiz için çok önemli olan bu yeşil altın fındığımızı toplama sezonu 8 Ağutos itibariyle başladı. Bu nedenle çok mutluyuz.” ifadelerini kullandı.

TMO bu ay alım noktalarını açıklayacak

Öte yandan Toprak Mahsulleri Ofisi (TMO) fındık alımı için hazırlıklarına devam ediyor.

Kabuklu fındık alım fiyatları yüzde 50 sağlam iç fındık esasına göre Giresun kalite kabuklu fındık için kilogram başına 22,5 lira, levant kalite kabuklu fındık için 22 lira ve sivri kalite için 21 lira olarak açıklanırken, TMO'nun açıkladığı yüksek fiyatlar sayesinde üreticinin fındık bahçelerine daha çok bakım yaptığına, gübreleme ve budama gerçekleştirdiğine dikkat çekildi.

Fındık hasadının başlaması ile birlikte ağustos ayı içerisinde fındık alım noktalarını ilan edecek olan kurum, önceki yıllarda olduğu gibi randevulu sistemle fındık kabulü yapacak. Bu noktada rutubetli fındığın önüne geçmek için üreticilere uyarılarda bulunan TMO, üreticilere fındığını iyi kurutması çağrısı yaptı.  

Haber: Savaş ARI

Yorumlar (0)
18°
açık