banner851

banner614

ÜRETİM YÜZDE 80 DÜŞTÜ

banner619

Ekonomik sorunların baş gösterdiği şu günlerde bir kötü haber de tavuk üretimi yapan entegre tesislerine geldi. Üretim, son 10 günde yüzde 80 düşüş gösterdi.

banner846
Ekonomi 24.05.2018, 11:31 25.05.2018, 17:28
3409
banner844

Beyaz et üretiminin yapıldığı ve aralarında Düzce’nin de bulunduğu illerden kötü haber geldi. Ülke genelinde üretimin yüzde 75’inin yapıldığı illerde yeni yönetmelik imzalanmayınca düşüş baş gösterdi. Beyaz et üretiminin yüzde 75’inin karşılandığı Sakarya, Düzce, Bolu, Kocaeli ve Bilecik’teki entegre tesisler, yeni yönetmeliği imzalamayınca üretim 10 gün içinde yüzde 80 azaldı.

Sakarya, Düzce, Bolu, Kocaeli ve Bilecik’teki kanatlı hayvan eti üreticileri, entegre üretim tesislerinin Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’nın 27 Ekim 2017’de çıkardığı yönetmelikteki sözleşmeyi imzalamadığı gerekçesiyle üretim yapmama kararı aldı. Yaklaşık 10 gün önce alınan kararla tavuk üretimi yüzde 80 azaldı. Entegre tesislerde ortalama 20 günlük tavuk kaldığı ve 20 günün sonrasında da beyaz et fiyatının iki katına çıkabileceği belirtildi.

Ekonomik olarak dar boğaza girilen bugünlerde vatandaşların pahalı olması nedeniyle kırmızı et tüketememesi ve beyaz ete de zam geleceği haberlerinin çıkması zor günlerin geleceğini gözler önüne seriyor. Bu durum karşısında vatandaşların ve üreticilerin ne gibi önlemler alacağı da merak edilen konular arasında yerini alıyor.

Haber: M.AYDIN


 
Yorumlar (20)
Ay yıldıza kurban 3 yıl önce
Fakirin gücünün yettiği bi tavuk vardı o da uçtu battık beyler battık herkez köyüne dönsün mega marketler de batsın inşAllah insanlar geçim telaşesinden insanlıktan çıktı kimsenin kimseye itimadı kalmadı din diye diye dini de unuttu
No 3 yıl önce
Hapı yuttuk
Duzce 3 yıl önce
Ulkenin hazinesini gelielerini tasa kaldirima ranta konuta harcanirza ulkede kriz cikar dolar ciktigindan ulke batmiyor ulke battigindan dolar cikiyor uretim ihracat olmali uretime yonelik ekonomi olmali
köylü 3 yıl önce
''t'' arkadaşım ben partizan değilim hayatı yaşayan geçmişi bilen bugünü gören sade biriyim.sana şunu derim .bir iktidar 16 yıl sonra hala iktidarın en güçlü adayıysa bunu
nereye koyacağız bu kadar kötüyse muhalefetin neden umut ve güven vermediğini sorgulamak doğru değilmi
Adali 3 yıl önce
Beyaz et zaten kansorojen sagliksiz yemesekte olur.23 gunluk tavukmu olur.insanlar hic olmazsa saglikli yasarlar.
Adnan 3 yıl önce
Ben köyde yaşayan ve çiftçilik yapan biri olarak söylüyorum. Hayvancılığı bıraktım. Tarım arazilerine kavak diktim. Özel sektörde çalışıyorum. 250 mk bahçe ekiyorum. Kendime yeteri kadar. Kendim doğal yiyorum. Çünkü para kazanamıyorum.
reisçi izzet 3 yıl önce
iftardan önce tavuk mu yiyelim. orucumuzmu bozulsun onumu istiyorsunuz. bu millete tavuk yedirmeye mecburmusunuz. iftarda satışlar artar abartmayın
Ritimci Fikret 3 yıl önce
Müstakil hayatı terk ettik bu çok yanlış. Apartman fiyatına herhangi bir köyde bahçeli ev alınabiliyor. Bırakın şu daire satın alma işlerini. Geçin birköye ağasınıs paşasınız. Üret sat yayıl yat. Ohh..! Miss..!
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın
18°
parçalı bulutlu