banner851

banner955

“ÜRÜNLERİNİZİ TMO’YA GETİRİN”

TMO, kabuklu fındık alımlarının devam ettiğini belirterek, üreticilerden TMO'nun belirlediğinin altındaki fiyatlara itibar etmemelerini ve sağlıklı bir piyasa için ürünlerini kurumlarına getirmelerini istedi.

Ekonomi 14.09.2022, 10:30 14.09.2022, 14:54
2042
banner1032

Toprak Mahsulleri Ofisi'nin (TMO) Twitter hesabından yapılan paylaşımda, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın açıkladığı fiyatlar doğrultusunda kabuklu fındık alımlarına başlayan Ofisin, üreticiler lehine piyasa oluşmasını amaçladığı ifade edildi.

Kabuklu fındıkta 22 Ağustos'ta başlayan alımların 43 noktada devam ettiği belirtilen paylaşımda, üreticilerin, alım başlangıcından bugüne kadar, yaklaşık 120 bin ton ürün için randevu oluşturdukları bildirildi.

Üreticilerden TMO'ya yoğun ilgi gösterildiğine işaret edilen paylaşımda, şunlar kaydedildi:

"Randevuların artışına göre gerektiğinde ilave alım noktaları ve ekipler açılmaktadır. Piyasada, TMO fiyatlarının altında verilen fiyatlara üreticilerimizin itibar etmemeleri ve randevularını alarak TMO alım kriterlerine uygun şekilde hazırladıkları ürünleri, randevu aldıkları günde TMO'ya getirmeleri, piyasanın sağlıklı oluşması açısından önem arz etmektedir. Alımlarımızın yoğunlaşarak devam etmesi beklenmekle birlikte, son dönemde bazı sanayicilerin piyasanın tamamen TMO üzerinden dönmesi yönünde söylemleri gündeme gelmektedir. Sermayesinin tamamı kamuya ait olan TMO, piyasadaki bütün ürünü almaya yönelik imkan ve hazırlığa haizdir. Ancak almış olduğu ürünleri önceki dönemlerde de yaptığı üzere ülkemiz ve Kurum menfaatleri doğrultusunda maliyet kalemlerinin tamamı ile iç ve dış piyasalar da dikkate alınmak suretiyle belirlenecek fiyatlarla, alımlar tamamlandıktan sonra ve ihtiyaç olması halinde satışa sunacaktır." (AA)

banner844
Yorumlar (7)
erol 3 gün önce
120 bin ton fındık için randevu oluşturulud ne kadarı alındı. Vatandaş keyfinden mi tüccara düşük fiyata veriyor, TMO bunu bir sorsun kendine. Yakın zamanda vatandaşın verecek cevabı olacak bu açıklamayı yapan zihniyetlere. üreticiyi sermayenin eline mahkum ediyorsunuz. Sonrada tarım politikalarından bahsediliyor.
üretici 3 hafta önce
sanki alıyorsunuzda biz getirmiyoruz fındık kabuğunu doldurmayacak sebepten almıyorsunuz sonra laga luga
Hatice 3 hafta önce
TMO kasitli halki tuccarin kucagina itiyor.Bir yakinim secti fındığıni getirdi efendim icibde catlak varmis geri çevirdi geldi geriye 1.400 kg fındık imece usulu tekrar ayiklandi bu sefer icinde çuruk varmis tekrar geri geldi ayni bahcenin yan tarafindaki findik sahibi taslim etti.Yevmiye parasi nerden vericek vatandas!TMO keyfi sebeble geri gonderiyor oysa tuccar harmandan aliyor.Heralde kendi oturup yemiyor oda ihrac ediyor.Bu kadar vatandasina tuzak kuran memur olmaz.Bilerek yapiliyor tuccara yonlendirmek icin
fındıkçı 3 hafta önce
bahanelerle almıyor randuman düşük diye 3 sefer almadı tucar 52 randımandan aldı nasıl olacak
Aa 3 hafta önce
Devlet bu kadar kör, sağır ve dilsiz olmamalı.
vatandaş 3 hafta önce
tmo vatandaşı tüccarın eline sürüklemesin, gelen fındığın alınması yönde çalışma yapsın. sudan sebeplerle kapıdan çevirmesin.
Avni 3 hafta önce
Randevu diyor randevu..seninkide bos muabbet..Hava gazi yapma.vatandas..Anlamiyorsan bida anlatayim..tmo randevuyla aliyor..bida anlatayimmi..
16
açık