banner851

banner614

UYGULAMA İŞE YARADI

banner619

Yılın ilk 9 ayında karşılıksız çıkan çek adedinin geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 44 oranında azaldığı açıklanırken, özellikle ocak ayından itibaren zorunlu olan karekod uygulamasının çeklere olan güveni arttığı bildirildi.

banner846
Ekonomi 06.11.2017, 16:58
1404
UYGULAMA İŞE YARADI
banner844
TESK Genel Başkanı Bendevi Palandöken, 'Ocak-eylül döneminde bankalara ibraz edilen 15 milyon çekin 333 bini karşılıksız çıktı. Geçen yılın aynı dönemine göre karşılıksız çek sayısında yüzde 44 azalma gerçekleşti.' dedi.

'İlk 9 ayda 333 bin 478 çek karşılıksız çıktı'
Karşılıksız çıkan çek sayısının geçen yıla göre azaldığını bildiren Türkiye Esnaf ve Sanatkârlar Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken, 'Türkiye Bankalar Birliği Risk Merkezinin Eylül 2017 Çek Raporu'na göre yılın ilk 9 ayında 333 bin 478 çek karşılıksız çıktı. Bunların 76 bini daha sonra ödendi. Karşılıksız işlemi yapılan çeklerin sayısı geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 44 oranında azaldı." şeklinde bilgi verdi.

'Çeklere olan güven gittikçe artıyor'
Çeklere olan güvenin arttığına dikkati çeken Palandöken, 'Ticarette belirleyici rol oynayan çeklerin güvenilir olması çok önemli. Bu yıl ocak ayından itibaren zorunlu olan karekod uygulaması ile çeklere güven arttı. Akıllı cep telefonlarından çek düzenleyenlerin sicilinin anında görülebilmesini sağlayan teknolojik uygulamalar, daha önce karşılıksız çek düzenleyenlere ikinci bir şans tanımıyor. Bu tür uygulamalar hamilin de keşidecinin de karşılıklı güveni açısından önem teşkil ediyor. Karşılıksız çek sayısındaki düşüşün en büyük sebeplerinden birisi de bu tür uygulamalar. Çeklere karşı kaybolan itibarın da böylelikle artacağını, karşılıksız çek sayısının daha da düşeceğini tahmin ediyoruz' şeklinde konuştu.

'Son 8 yılda karşılıksız çıkan çekler yüzde 74 azaldı'
Palandöken son 8 yılda karşılıksız çeklerde yüzde 74 azalma olduğunu vurgulayarak şunları söyledi: 'Yaptığımız çalışma sonucunda bu yılsonunda karşılıksız çek sayısının 445 bin civarında olacağını tahmin ediyoruz. Bu sonuçla beraber küresel ekonomik krizin en çok etkilediği yıl olan 2009'dan bu yılsonuna kadar karşılıksız çek sayısında yüzde 75 civarında azalma gerçekleşmiş olacak.'

Haber:C.ÜSTÜNER
Yorumlar (1)
Hasan D. 4 yıl önce
Mantık yahu çek kullanacak adammı kaldı %80 nin sicili bozuldu çek kullanan olmayıca yani şuna benziyor. Benim masrafım yok neden çünkü
param yok.