banner851

banner955

VATANDAŞ: “HİÇ KİMSENİN GELECEĞE DAİR UMUDU KALMADI”

Düzce Fırıncılar Odası, artan maliyetleri gerekçe göstererek özellikle dar gelirlinin kahvaltıdaki vazgeçilmezi olan simit fiyatına 50 kuruş zam yaptı. Düzce’de 2.5 TL’den satılan simidin fiyatı 3 TL olurken, Öncü Haber ekibi zam kararı ile ilgili simitçi esnafı ve vatandaşın nabzını tuttu. Bir simitçi esnafı, “Vatandaş her gür her şeye zam gelmesine alıştığı için artık tepki vermiyor.” derken, vatandaşlar ise zam yağmurunda insanların geleceğe dair umutlarının kalmadığını söyledi.

Ekonomi 25.03.2022, 18:28
2891
VATANDAŞ: “HİÇ KİMSENİN GELECEĞE DAİR UMUDU KALMADI”

Yüksek enflasyon kendisini hayat pahalılığı olarak gösterirken zam furyası ise hız kesmeden devam ediyor. Paranın satın alabileceği her şeyin fiyatının arttığı şu günlerde, her yeni gün yeni zamlarla başlıyor.

Öte yandan zam yağmurundan vazgeçilmez sokak lezzeti simit de eklendi. Un ve susam fiyatlarındaki durdurulamayan artışla birlikte Düzce Fırıncılar Odası özellikle dar gelirlinin sabah kahvaltısında çayla birlikte olmazsa olmazı olan simide yüzde 20 oranında zam yapma kararı aldı. Tanesi 2.5 TL’den satılan simidin fiyatı 3 TL’ye çıktı.

Peki, bu zam kararı Düzce’nin sokaklarına nasıl yansıdı? Öncü Haber ekibi bu sorunun cevabını alabilmek için simitçi esnafı ve vatandaşların nabzını tuttu.

“İnsanlar zamlara alıştığı için tepki vermiyor”

Kültür Mahallesi’ndeki tezgâhında simit satan esnaf Ercan Biltaş, insanların artık zamlara alıştığı için tepki vermediklerini belirterek, “Yani çevre illere bakarsanız Düzce yine uygun. Ama artan fiyatlara bakarsak, susam, un, yağ ve yakıt, hiçbir şey yerinde durmuyor dolara bağlı olarak yükseliyor. E dünyada bir savaş var, petrole her gün zam geliyor. Şimdi hammadde maliyetleri artınca fırıncılarda para kazanabilmek için mecbur zam yapıyor. Ama yine de şunu söyleyeyim, çevre illere göre Düzce’de simit fiyatının 3 liraya yükselmesi çok büyük bir fiyat değil. Vatandaş her gün her şeye zam gelmesine alıştığı için biraz şaşırıyor ama artık tepki vermiyor. 2-3 gün sonra normale dönüyor.” dedi.

“Dünya şartlarına bakarsanız, fiyatlar Türkiye’de normal”

Küresel manada bir krizin olduğunu ve Türkiye’deki fiyatların normal olduğunu savunan ismini vermek istemeyen bir vatandaş, “Simit fiyatı olarak bakarsanız pahalı, ama dünya şartlarına göz önünde bulundurarak değerlendirseniz Türkiye’de hayat normal. Her yönüyle değerlendirelim. huzurumuz var, kıtlık yok, enflasyon var. Türkiye de ne zaman enflasyon olmadı ki? Ben 60 yaşındayım, enflasyonu olmayan bir zaman yaşadık mı? Yine AK Parti’nin ilk zamanlarında enflasyon düşüktü ama hayat şartları değişti, dünyada şartlar değişti, birbirini yiyor herkes. Hele pandemi döneminde Avrupa birbirine girdi ama Türkiye dimdik ayakta kaldı. Şartlar zor ama ben 60 yaşındayım hiçbir zaman şartların iyi olduğunu görmedim. Şartlar kötü ise ne yapalım, ülkemizi mi satalım? Şimdi Suriye’de, Ukrayna’da simit bedava olsa mutlu olurlar mı? Vatanımız var Allah’a şükürler olsun. Geleceğe dair umutlarımız var, her zaman canlı kalacağız.” diye konuştu.

“İnsanlar manevi olarak yapılan zamlardan çok sıkıldı”

Yapılan zamlar nedeniyle insanların artık geleceğe dair umutlarının kalmadığını ifade eden Ebru Büyük isimli vatandaş ise, “Ya her şeye zam yapılıyor. Artık insanlar manevi olarak çok sıkıntıdalar gerçekten. Herkes mutsuz, üzgün. Hiç kimsenin geleceğe dair bir umudu yok. Ben geçim sıkıntısı çeken ailelere çok üzülüyorum kendi adıma.” ifadelerini kullandı.

“Bir simit vardı, artık onu da yiyemeyeceğiz”

“Her şey pahalı olduğu için simit zamlarına bir şey diyemiyorum” diyen Yalçın Memiş ise, “Allah herkesin yardımcısı olsun. Ama isteriz ki fiyatlar uygun olsun, her vatandaşımız alabilsin, yiyebilsin. Sonuçta bir simit vardı yiyebildiği ama bu pahalılık böyle devam ederse onu da yiyemeyecek. Allah herkesin yardımcısı olsun.” açıklamalarında bulundu.

banner844
Yorumlar (7)
AA.. 7 ay önce
Dünyaya bakarsan normalmiş!!!! Kaç tane ülkeye gidip gördün bu güne kadar....? Ağzını açıp yandaş medyayı dinledin işin tıkırında boş boş konuşup palavra sıkıyorsun.!
HALK 7 ay önce
Kim o hayat normal diyen gerizekalı(!)
Sadettin Saran 7 ay önce
Olsun köprü yaptı, yol yaptı.........
Ye babam ye
zühtü 7 ay önce
Bir ekmekle bir kişi doyar doymasına da aynı kişi kaç simitle doyar.
Batan fırın var mi 7 ay önce
Yemiyorum bubkadar basit ekmek arası yapın poğaça alıyorum yıllardır yağdan midem asit salmiyo yemem basit
Yorumcu 7 ay önce
Alusmaktan değil fetocu darbeci yaftasi yemekten korktukları için tepkisizler.Ecevit olsaydı sokaklara dökülmüştü herkes değerini bilemedik ecevitin
Bilgin Arslan 7 ay önce
İnsanlar bir çok şeyden feragat etti benim gibi emekliler
27
parçalı bulutlu