banner851

banner614

VATANDAŞA 'YENİ ADRES' CEZASI!

Adres değiştirmek isteyen binlerce vatandaş, Nüfus ve Vatandaşlık Genel Müdürlüğü'nün teyit amaçlı kontrol uygulaması sonucu cezaya çarptırıldı.

banner619
Ekonomi 14.11.2012, 16:29
240
VATANDAŞA 'YENİ ADRES' CEZASI!

Polis aracılığı ile yapılan teyit işlemlerinde, komşuları tarafından tanınmayan vatandaşlara, 'Yanlış adres beyanı' gerekçe gösterilerek 780 TL ceza kesildi, yaptıkları adres değişikliği de otomatik olarak iptal edildi.
 Komşulara Soruyorlar

 Yasaya göre vatandaşlar taşınma durumlarında adres değişikliklerini ilçenin nüfus müdürlüğüne belirtmek durumda. Bu hassasiyeti gösteren vatandaşlar, yaptıkları değişiklikleri yaşadıkları içlenen nüfus müdürlüğüne bildiriyor. Ancak yasalara riayet gösteren vatandaşlar bürokratik işlemlerde gösterilen zafiyetlerden dolayı mağdur oluyor. Nüfus dairelerindeki memurların, vatandaşa 'Kaydınızı aldık, muhtarınız da sistemden sizi görüyor. Ayrıca muhtarlığa başvurmanıza gerek yok.' demesi, kayıtların yapılması için yeterli olmuyor. İbraz edilen adreste, ismi belirtilen şahısların yaşayıp yaşamadığının belirlenmesi için polis memurları gönderiliyor. Ancak teyidi yapmak isteyen memurlar, adreste yaşayanların komşularından durumu öğrenmeye çalışıyor. Komşuların, 'Bu apartmanda yaşayanları tanımıyorum.' ifadesini kullanması, adres değişikliğinin iptal edilmesine ve Gerçeğe Aykırı Adres Beyanı'ndan dolayı, 780 TL para cezasına çarptırılmaya sebep oluyor.

Kaynak: internet haber

banner844
Yorumlar (0)