banner851

banner955

“YARDIM DEĞİL PAZARLAMA TAKTİĞİ”

Düzce’de bazı işletmeler tarafından uygulanan ücretsiz servis hizmetinin mahalle esnafını olumsuz etkilediğini belirten TESK Genel Başkanı Bendevi Palandöken, “Bazı AVM’ler ve büyük marketler tarafından müşteri çekmek için ücretsiz taşımacılık yapan servisler başta taksici, dolmuşçu, halk otobüsçü esnafımız olmak üzere bakkal, manav, kasap gibi çok sayıda mahalle esnafının ekmeğiyle oynuyor. Amacı dışında kullanılarak ücretsiz taşımacılığı satış ve pazarlama politikası haline getiren bu uygulamalara son verilmeli.” dedi.

Ekonomi 27.08.2022, 13:00 27.08.2022, 14:46
2080
banner1032

Birçok il gibi Düzce’de de bazı AVM ve marketler tarafından verilen ücretsiz taşımacılık hizmetinin adeta bir satış ve pazarlama politikası haline geldiği savunuldu.

Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken, yaptığı açıklamada bu durumu şöyle eleştirdi: “İlk etapta personel taşımak için başlatılan ancak ilerleyen dönemlerde müşterileri ücretsiz taşıyan servis araçları ile şimdi de belirli alışveriş kotası koyarak müşteri çekmeye çalışıyorlar. Vatandaşlarımız buralardan alışveriş yaptığında evine dönmek için belli meblağda fiş/fatura göstermek zorunda. Bu servisleri kullanmak için konulan alışveriş kotaları yüzünden vatandaşlarımız daha fazla alışveriş yapmaya yönlendirilirken ulaştırma sektöründeki esnafımıza ve mahalle esnafına haksız rekabet ortamı oluşturuyor. Zaten zincir marketlerin oluşturduğu haksız rekabet ortamından oldukça etkilenen mahalle esnafımız bir de bu ücretsiz servisler yüzünden müşteri kaybetmemeli.”  

“Ücretsiz servislerin ulaşım ağları hiç durmadan genişliyor”

Ücretsiz servislerin ulaşım ağının sürekli genişlediğine işaret eden Palandöken, “Bir yere gitmek isteyen vatandaşlar hem alışverişimi yaparım hem de yolumu ücretsiz bir şekilde karşılarım diyerek bu araçlara biniyor ve dolmuş, taksi, otobüs gibi ulaşım araçlarını kullanmıyorlar. Bu da ulaştırma sektöründeki esnafımızın işine engel oluyor. Üstelik bu servis araçlarının ulaşım ağı hiç durmadan genişliyor. Oysa bu servisler yalnızca otobüs ve dolmuşların geçmediği güzergahlarda hizmet vermeli. Zaten ulaşım ağlarının olduğu yerlerde esnafa rakip olmamalı. Günümüz koşullarında akaryakıt başta olmak üzere tüm maliyetleri artan taşımacı esnafımız iyice zor duruma düşürülmemeli.” ifadelerini kullandı.

Yorumlar (9)
İSİMSİZ.. 1 ay önce
Sizene kardeşim sizene neden rahatsız oluyorsunuz herkes kendi istedği araçla gider istediği yerden alışveriş yapar ben market alışverişimi yaptığımda elimdeki poşetlerle otobüse binmektense evimin kapısına kadar ücretsiz servisle gelmeyi tercih ederim bu daha mantıklı bana göre çünkü yaptığım alışverişin karşılığında birde yol parası neden vereyim!!!...
fatih 1 ay önce
Esnafı batıran avm servisleri degil, 3 harfli indirim marketleridir. Ama onlara laf edemezler.
Hhh 1 ay önce
Sizene kardeşim adamlar ucretisiz servis veriyor diye niye kiskaniyorsunuz? Öyle bir bahsetmiski sanki adamlar suç işliyor. Birde herşeyi yasaklayın müdahale etmekten vazgeçin artık
emreeeeee 1 ay önce
mahalle bakkallarında aradığımız ürünlerin bir çoğu yok. olsada fiyatlar farklı. arabası olmayan aileler ne yapacak supermarketten evine taksi mu tutacak gelecek.
Şahin 1 ay önce
Zincir marketlerin ücretsiz servis verme hizmetinin neresi kötü?
Ne güzel işte alış verişten sonra dolmuşa taksiye vs aldiklarini tasimadan,birde dolmuş yada taxsiye artı ücret vermeden evine gidiyor vatandaş.
SS 1 ay önce
SERBEST PİYASA EKONOMİSİ DEĞİLMİ SİZLERDE YAPINIZ
Muhterem 1 ay önce
Boş muhabbet 2000 li yıllardan beri var.adam duzceye gidiyor. Alışveriş ini yapıp geri geliyor.ne var bunda .
muzaffer çakmak 1 ay önce
Milletin memnun olduğu her şeye neden burnunuzu sokup ortalığı karıştırıyorsun.
Sen 40 yıldır o koltukta oturuyorsun. önce kendini sorgula.
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın
13
parçalı az bulutlu