banner614

“YEM FİYATLARINDAKİ ARTIŞ YUMURTANIN ZAMLANMASINA NEDEN OLDU”

banner619

Yumurta Üreticileri Birliği (Yum-Bir) Başkanı İbrahim Afyon, son dönemlerdeki yumurta fiyatlarının artış nedenini yem fiyatlarındaki artışa başladı. Afyon, “Fiyat artışı, tamamen artan maliyetler karşısında, 17 aydır zarar eden, boğulmak üzere olan sektörün, refleks tepkisidir” dedi.

Ekonomi 19.10.2020, 14:22
729
“YEM FİYATLARINDAKİ ARTIŞ YUMURTANIN ZAMLANMASINA NEDEN OLDU”
banner785

Son günlerde bir miktar düşüş yaşansa da, 30’luk yumurtanın kolisinin 25 TL’ye varan fiyatlardan satılması tüketiciyi rahatsız etti. Tüketicinin şikâyetini haklı bulduklarını, ancak fiyat artışının üreticiden kaynaklanmadığını belirten Yum-Bir Başkanı İbrahim Afyon, “Pazarlarda, yumurtanın artışı yönünde yapılan yorumlar, yem girdi maliyet artışlarını gölgede bıraktı. Bu gün hammadde fiyat artışlarına dikkat çekmeden yumurta fiyatlarına odaklanmak 17 aydır zarar edip kapasite daraltan sektöre haksızlıktır. Fiyat artışı,  tamamen artan maliyetler karşısında, 17 aydır zarar eden, boğulmak üzere olan sektörün, refleks tepkisidir” diye konuştu.

“Yumurta fiyatlarının pahalanması maliyetlerin artmasından kaynaklanıyor”

Geçtiğimiz ay ve yıllarda çok daha fazla miktarda yumurta ihracatı yapıldığının altını çizen Afyon, “İhracat için üretilen yumurta, iç piyasa için üretilen yumurtanın yeri, üreticisi, müşterisi ayrıdır. Fiyat artışının ihracata giden yumurta ile alakası yoktur. İhracata giden yumurtanın da, içerde satılan yumurtanın da, üretim maliyeti aynıdır...  İç piyasa fiyatını kontrol etmek, yumurta üreticinin maliyetini gözeterek, “ARZ KONTROLÜNÜ” temin ile mümkündür. Ekonomisini düzeltemeyen yumurta üreticisi, pahalı hammaddeye ulaşabilmek için, peşin para ile TMO’dan veya çok daha yüksek bedele piyasadan MISIR alabilmek için, çok ucuz bedele yumurtasını ARZ edecektir.. 1 kişinin ucuz verdiği bedele tüm sektör mahkûm olacaktır. 2000 tl/ton a dayanan mısır fiyatını düşürmeyeceği gibi akabinde, düşen yumurta fiyatı ile Sektör, batışını ve sonunu hızlandıracak ve telafisi imkânsız sonuçlar doğuracaktır...  İster ihracat ister iç piyasa, yumurtalarımız şu an maliyetine pazar buluyor. Girdi fiyatlarımız yükselişte, önümüzü göremiyoruz...  Yumurta fiyatlarının geri gelmesi veya girdilerimizin az daha yükselmesi hayvan kesimi dolayısı ile üretim azalmasıdır... Yarın ihtiyacımız olacak tavuklarımızı gereksiz kesmeyelim. Yumurta fiyatının yükselmemesi yem girdi maliyetlerinin yükselmemesine bağlıdır” şeklinde konuştu. 

Haber: Savaş ARI

Yorumlar (2)
CAN 1 ay önce
YAZIK YUMARTAYADA ZAM TEK ZIZ KALMISDINIZ ZAM YAPMAYAN ODA OLDU HERSEYE ZAM INDIRIME GELINCE KIMSE ISINE GELMEZ
ZERRO 3 hafta önce
Tavuk
kapalı