banner851

banner955

YENİ DÖNEM BAŞLADI

Çevre ve Şehircilik Bakanlığınca yapılan düzenleme kapsamında plastik alışveriş poşetleri, tüketicilere 25 kuruş karşılığında verilmeye başladı. Alışverişe gelen bazı vatandaşlar poşetini yanında getiriyor.

Ekonomi 01.01.2019, 18:06 02.01.2019, 12:55
2675

Çevre ve Şehircilik Bakanlığınca yapılan düzenleme kapsamında plastik alışveriş poşetleri, tüketicilere 25 kuruş karşılığında verilmeye başladı.

Dün başlayan uygulama kapsamında bazı zincir marketlerde üzerlerine barkod konulan poşetler kasalarda okutulurken eski poşetleri bitirmeye çalışan bazı marketlerde ise barkod ayrı okutuluyor.
Çevre kirliliğini önlemek amacıyla satış noktalarındaki plastik poşetler tüketicilere 25 kuruş karşılığında veriliyor. Kalınlığı 15 mikronun altında olan, gıdanın doğrudan temas ettiği ve hijyen için ihtiyaç duyulan birincil ambalaj poşetlerinin ise ücretsiz verilmeye devam edileceği bildirildi.

Doğaya atılan plastik poşetlerin çözülme süreçlerinin çok uzun yıllar aldığı bilinirken, yetkililer, "Bu süreç bin yıla kadar olabilir. Dolayısıyla önümüzdeki yıllarda çocuklarımıza ve torunlarımıza kirli bir dünya bırakmış oluyoruz. Bakanlığımız topraklarımızı, suyumuzu ve denizlerimizi temiz tutma açısından bir karar aldı ve bu karar bugünden itibaren yürürlüğe girdi." diye konuştu.
Alışveriş yapan vatandaşlardan Selahattin Barlas ise ülkenin geleceği için plastik poşet uygulamasının çok olumlu olduğunu kaydetti.

Eskiden kese kağıtlarıyla alışveriş yaptıklarını anlatan Barlas, "Tabi eskiden doğa daha az kirlenirdi. Plastik poşetlerin kullanımının artmasıyla kirlenmede arttı.İnşallah uygulamanın başlamasıyla çevre kirliliğinin de önüne geçilmiş olur." dedi. (AA)


 


Artı Yerel Medya'yı smart televizyon ve telefonlarınıza indirmeyi unutmayın.

Web'den izlemek için TIKLAYINIZ 

Android için TIKLAYINIZ

İOS için TIKLAYINIZ 


 

banner844
Yorumlar (30)
vatandaş 4 yıl önce
Bütün kanunlar arabesk düşünülmeden yapılmış.En çok ta kasada duranlara acıyorum. Herkes onlara bağıracak azarlıyacak. Sonuç herkes öfkeli bağıracak yer arıyo
Izzet. C 4 yıl önce
Biz almanya da yillardir poset parasi ödüyoruz :)
küçük esnaf 4 yıl önce
küçük esnaflar olarak biz de bu uygulamaya geçtik zorunlu olarak, asıl ilginç ve pek bahsedilmeyen yani alınan her 25 kuruşun 15 kuruşunun devlete ödenmek zorunda oluşu. bundan bahseden yok malesef bir nevi devlet yeni gelir kapısı açtı kendine.
Enes efendi 4 yıl önce
Bim a101 şok 10.000 tonluk poşet limitlerini 50.000 tona çıkardı 2018 de. 5 kuruşa mal ettiler 25 kuruşa cakacaklar. İyi uykular
düzceli 4 yıl önce
bize ozaman parayla sattığı poşetin üstünde reklam yapmasın bu zaten sadece bim ve A 101 İŞİNE YARADI KENDİLERİ İÇİN ÇIKARDILAR BU YASAYI BOYKOT EDYORUM ARTIK BİMDEN ALIŞ VERİŞ YAPMAYACAĞIM
... 4 yıl önce
Ben poşeti 25 kuruşa alıyorsam işim bitince bu poşeti benden alsın deposito şeklinde 25 kuruşa dogaya bırakmayız toplama yerlerine gediririm
gökhan 4 yıl önce
poşeti parayla alınca doğa korunuyosa çok güzel doğaya okadar zararı varsa poşetleri kaldırın para kadar degeri yokmu doğanın zaten hangı ıktıdar garıbanın yanında olduki sadece soyunn yazıklarr olsunn
şakacı 4 yıl önce
şok şok hükümet yeni aldığı kararla akp ye oy vermeyenlerden poşet parası alınmasını yasakladı.
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın
22
açık