banner614

"YENİ PAKET HAZIRLANSIN, BORÇLAR ERTELENSİN"

banner619

Koronavirüs salgını nedeniyle sancılı bir dönemden geçen Düzceli esnafın, temmuz ayından itibaren vergi ve SGK prim ödemelerinin yeniden başlamasıyla mali yükü arttı. Henüz esnafın belini doğrultamadığına dikkat çeken TESK, yeni bir ekonomik paket hazırlanması ve kamu borçlarının ertelenmesi gerektiği çağrısı yaptı.

banner846
Ekonomi 12.07.2020, 12:00
1413
"YENİ PAKET HAZIRLANSIN, BORÇLAR ERTELENSİN"
banner844

Pandemi nedeniyle mart, nisan ve mayıs aylarına ait SGK primleri ile nisan, mayıs ve haziran döneminin muhtasar ve KDV ödemeleri 6’şar ay süreyle ertelenirken, temmuz ayından itibaren vergi ve SGK primlerinin ödemeleri yeniden başlıyor. Bu durum zaten ödeme güçlüğü çeken Düzceli esnafı kara kara düşündürüyor.

Temmuz ayından itibaren vergi ve SGK primlerinin ödemelerinin yeniden başladığını ancak esnafın henüz belini doğrultamadığını ve bu borçları ödeyecek durumda olmadığını belirten Türkiye Esnaf ve Sanatkarlar Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken, temmuzdan itibaren yıl sonuna kadar ödenmesi gereken vergi ve primlerin, 2021 yılından başlamak üzere taksitle ödenecek şekilde ertelenmesini istedi.

Ürünler tezgahta kaldı”

Esnafın tek borcunun kamuya olmadığının altını çizen Palandöken, "Pandemi öncesinde satın alınan ürünler kapatılan işyerlerinin tezgahında kalırken bu ürünler için verilen çek ve senetler esnafımızın üzerinde çok büyük bir yük oldu. Esnafımız satılmayan malın parasını ödemek zorunda kaldı. Ödeyemeyenler ise icra korkusuyla başbaşa. Bununla beraber ödenemeyen kiralar için tahliye talep edilememekle beraber bu kiralar için de icra işlemleri başladı. Esnafımızın işleri pandemi öncesi gibi değil. Lokantalar, kafeler, kahvehaneler, berberler, kuaförler pandemi öncesi gibi iş yapamıyor. Halen çok sayıda insan virüs endişesiyle haklı olarak dışarıdan yemek yemiyor veya berbere gitmiyor. Bu işyerlerini işleten esnafımız ise her şey normale dönmüş gibi çok sayıda mali yükü ödemekle karşı karşıya. Böyle bir durumda vergi ve prim ödemelerinin altından kalkılması mümkün değil. Bu ödemeler 2021 yılına kadar ertelenmeli." ifadelerini kullandı.

Borçlar 60 ay ve faizsiz ertelenmeli”

Ertelenen vergi ve prim ödemelerinin ekim ayında başlayacağını belirten Palandöken, şunları kaydetti: “2.5 ay sonra esnafın mali yükü 3 kat artmış olacak. Esnaf borçlarının hiçbirisini ödeyemez noktaya gelecek. Bu nedenle birikmiş vergi ve prim borçlarının 60 ay vadeyle faizsiz olarak yeniden yapılandırılması gerekiyor. Ayrıca, kredi ödemelerinde sorun yaşayıp borçlarını ödediği halde kara listede olan esnafımız yeniden kredi alamadığı için işyerini kapatmak zorunda kalıyor. Pandemi döneminde borcu olmayan esnaf kalmadı. Dolayısıyla esnafın neredeyse tamamına yakını kara listede. Bu nedenle acilen bankalarca uygulanması zorunlu olan bir sicil düzenlemesi yapılmalıdır. Sicil düzenlemesiyle beraber vergi ve prim borcu yapılandırması getirilmesi halinde esnafımız eski günlerine yeniden dönebilir. Devletimiz de en az 50 milyar liralık gelir tahsil etmiş olur.”

Esnafın borçları 2021 başına kadar ertelenmeli”

Pandemi döneminde destek için esnafa verilen kredilerin de geri ödeme sürelerinin başladığını belirten Palandöken, açıklamasını şöyle tamamladı: “Satıcılara yapılacak ödemeler, çekler, senetler, vergi ve prim borçları, birikmiş kira borçları derken kredi ödemeleri de başlıyor. Esnaf yüzde 30 kapasiteyle çalışırken bu borçları ödeyemez. Ödeme süresi gelen krediler de diğer borçlar gibi en az 2021 başına kadar ertelenmeli. Tüm bu borçlar düşünüldüğünde esnafa özel yeni bir ekonomik paket hazırlanmalı. Vergi ve prim borçları başta olmak üzere kamuya olan borçlar uzun vadeli ve faizsiz olarak yeniden yapılandırılmalı. Ödeme süresi 2021’den başlatılmalı. Aynı pakette vadeleri gelen ve geçmiş olan kredi ödemeleri de ertelenerek 2021’den itibaren taksitle ödeme imkanı getirilmeli. Uygulanması zorunlu olan sicil düzenlemesi yapılmalı. Ödenemeyen çek, senet ve kira borçları için yeni bir kredi paketi hazırlanmalı."

Yorumlar (3)
Abdul rezzak 12 ay önce
Bunlar sizin iyi günleriniz
Vatandsş 12 ay önce
60 ay sıfır faiz al parayı yatır Eve arabaya bilmem neye sanki 60 aylık zararları var Altı üstü 3 ay oldu...kara listeyi de temizle adam birkaç kere daha batsın vatandaş hazır burda esnafı kalkındırmak için
Sanayüci 12 ay önce
Zamanında az nallasaydınız milleti Düzce liyi soğuttunuz esnaftan
15°
açık