banner851

banner955

Yeni yasa memurları da etkiliyor.

Sosyal güvenlik yasasının yürürlüğe girdiği 1 Ekim'den sonra memur olanlar ek ödemeler de dahil edildiği için daha fazla sosyal güvenlik primi ödeyecek.

Ekonomi 10.10.2008, 09:42
203
Yeni yasa memurları da etkiliyor.

Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Yasası'nın yürürlüğe girdiği 1 Ekim tarihinden sonra kamu görevlisi olarak göreve başlayanların prime esas kazancına makam, temsil ve görev tazminatları, döner sermaye katkı payları ve ek ödemelerin dahil edilmesi nedeniyle bu kişiler daha fazla sosyal güvenlik primi ödeyecek.

Yeni sosyal güvenlik yasası kapsamında kamu çalışanlarının prime esas kazancının tespitine ilişkin tebliğ, dünkü Resmi Gazete'de yayımlandı. Kamu idarelerinde aylıklarını personel kanunlarına göre alan sigortalıların matrahına aylık gösterge, ek gösterge, memuriyet taban aylık ve kıdem aylık üzerinden ödenen aylık tutarları, makam, temsil ve görev tazminatları, ödenen tazminatlar, hizmet tazminatı, üniversite ödeneği, ek ödemeler de dahil edildi.Ancak bu düzenleme yasanın yürürlüğe girdiği tarihten sonra kamu görevlisi olarak çalışmaya başlayanları kapsayacak. Buna göre, 1 Ekim'den itibaren kamuda çalışmaya başlayanlardan daha fazla sosyal sigortalar primi kesilecek.

Yorumlar (0)
22
kapalı