banner851

banner614

YERLİ OTOMOBİLDE YARIŞ KIZIŞIYOR!

banner619

Türkiye'nin 60 yıllık rüyası "yerli otomobil" için ortak girişim grubuyla imzaların atılmasının ardından pastadan payını almak isteyen iller sıraya girdi. Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Dr. Faruk Özlü, “Yer konusu, ikinci 24 ayda bakacağımız bir konu" demesine rağmen, 10 ilden yerli otomobil üretimi için talep geldi. Yerel yöneticilerinin elini çabuk tuttuğu 10 şehir arasında birçok yatırım fırsatını elinden kaçıran Düzce'nin adı yer almadı.

banner846
Ekonomi 11.11.2017, 14:28 12.11.2017, 17:56
2149
banner844

Geçtiğimiz günlerde, Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Başbakan Binali Yıldırım, Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Dr. Faruk Özlü, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Başkanı Rıfat Hisarcıklıoğlu ve 5 şirketin yönetim kurulu başkanlarının katılımıyla "Türkiye'nin Otomobili Projesi" için imzaların atılması sanayi sektörünün de iştahını kabarttı.
Atılan imzaların ardından,"Türkiye yerli otomobille ne zaman tanışacak?", "hangi prototip kullanılacak, "maliyeti ne olacak?" gibi sorularla birlikte "yerli otomobil nerede üretilecek?" sorusu da gündemden düşmez oldu.

"Türkiye'nin Otomobili Projesi" ile ilgili etapları Öncü Ana Haber'de aktaran Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Dr. Faruk Özlü, yerli otomobilin nerede üretileceğiyle ilgili soruya “İlk aşamada ortak girişim grubunun şirketleşmesi, tasarım yapılarak karar verilmesi önceliğimiz. Yer konusu ikinci 24 ayda bakacağımız bir konu. Onu o zaman değerlendiririz.” şeklinde cevap vermişti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, yerli otomobilin satışa çıkması için 2021 yılını işaret ederken, ikinci 24 ayda gündeme gelecek yer konusu bazı şehirlerin yerel yöneticilerini şimdiden harekete geçirdi. Pastadan payını almak isteyen 10 ilin belediye başkanları, rektörleri, TSO Başkanları, OSB Başkanları ve özel sektör temsilcileri şimdiden ilgili kuruluşların kapısını çalmaya başladı.

"Türkiye'nin Otomobili"ni üretmek için Konya Büyükşehir Belediyesi, İzmir Aliağa İlçesi'nin Ticaret Odası, İzmir Ege Üniversitesi, Kocaeli Sanayi Odası, Denizli Çardak Belediyesi, Eskişehir Organize Sanayi Bölgesi, Sivas Belediyesi, Elazığ'da üretim yapan bir motor fabrikası, Bursa Yenişehir AK Parti İlçe Teşkilatı, Erzurum Organize Sanayi Bölgesi girişimlerine hız verdi.

Pastadan payını almak isteyen 10 şehir arasında Düzce'nin adının geçmemesi hüsranla karşılanırken, şimdi gözler önümüzdeki günlerde Düzce'nin yerel yöneticilerinin ve sanayi temsilcilerinin "Türkiye'nin Otomobili"nin Düzce'de üretilmesi için yapacağı bir hamleye çevrildi.

Haber; G. TEMEL
 

Yorumlar (16)
istemiyorum 4 yıl önce
yeşil düzcemde fabrika istemiyorum.dolsun hep fabrikalar.sonrada niye hava kirli yauuvvv dersiniz.yine devlete kızarsınız.fabrikayı kıraç bölgelere.verimsiz topraklara yapın.düzcemize ne idüğü belirsiz insanlar daha fazla dolmasın.
kazım 4 yıl önce
düzcede olmaz teşvik yok yiyici çok.
Sanayici 4 yıl önce
Düzce Siyasilerin yapacağı tek iyilik yeniden ilçe yapılıp fazla vergi ve ceza vermemek. Sanayi fabrika işi asgari ücret ile zor
akpartili aday adayı h Ç 4 yıl önce
arkadaşlar hep birlikte yörüyelim seslenelim birleşelim bu yerli otomobil fab DÜZCEYE AKAZANDIRALIM
haydi düzceliler hep beraber cumhurbaşkanıma reyisime hep bir ağızdan düzce bu işi yapar düzce nin hakkıdır diyelim
Can . D 4 yıl önce
BÖYLE YÖNETICILER OLDUKDAN SONRA BENIM ÖNERIM SAYIN BASKAN VALI VE DÜZCELI IS ADAMLARI BIR ARAYA GELIP ÖYLE BOS BOS KONUSUP CAY ICMEK ICIN DEYIL IS YAPMAK ICIN HERSEY DÜZCEMIZ ICIN BIR AN ÖNCE YAPIN PILAN POREJE CUMHUR BASKANIMIZ OK DER
duzcelı 4 yıl önce
eftenı karduz projesı asar deresı kentsel donusum sdatyum hasarlı bınalar cevre yolları osb lerı durdurulan melen park atık su ve cöp sorunu modern pazar yerlerı otoparkiar delme catma prafabrıkler demır yolu oyuncak ve sanko yatırımlar
vatandaş 4 yıl önce
Merak etmeyin. Büyük siyaset ustası duayen fevai efendi fabrikayı Düzceye kurdurur.
Kendileri bu şehrin gördüğü en çalışkan muazzam vekildir. Sen çok yaşa fevai.
Vatandaş 4 yıl önce
Kendine Çalışkan
ottoman 4 yıl önce
sayın bakan faruk özlü göstersin düzceli'liğini bu görev onun
Teknorat düzce için şans 4 yıl önce
Teknorat gibi şirketler yerli otobobilin düzce bazı parçalarının üretilmesi için devreye girilenilir düzce iştihdam sağlamış olur
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın