banner851

banner614

YİNE TEHLİKE ÇANLARI!

banner619

Düşük fiyat, Amerikan Beyaz Kelebeği, küllenme hastalığı gibi bir çok sorunla boğuşan fındık üreticileri, yeni sezona hazırlandıkları şu günlerde yağan nisan karı ile adeta şok yaşadı. Özellikle yüksek kesimlerde verim düşüklüğüne sebep olan zirai don ile bir kez daha karşı karşıya kalan üreticiler, şimdi rekolte düşüklüğünü az zararla atlatmayı umuyor.

banner846
Ekonomi 24.04.2017, 10:34 25.04.2017, 10:40
6152
banner844

Düzce genelinde etkili olan Nisan karı üreticiyi tedirgin etti. Yeşeren fındık dallarının kara maruz kalması sonrasında yüksek kesimlerde görülen don olayı, fındık ağaçlarını olumsuz etkiledi. Yağan karın fındık üreticisini tedirgin ettiğini söyleyen Ziraat Odası yetkilileri, fındığın yakın zamanda yeşerdiğini anımsatarak, “Özellikle rakımı yüksek olan köylerde etkisini yoğun gösteren kar yağışı ve sonrasında gelen zirai don, fındıkta yeni sezon öncesi rekoltenin düşme tehlikesi ile karşı karşıya kaldığını gösteriyor.” dedi. Ayrıca beklenmedik şekilde meydana gelen doğa olaylarının tarım sigortasının önemini de gösterdiğine dikkat çekildi.

İki yıldır umdukları 14-15 TL dolaylarındaki fiyatları mumla arayan, fındık ağaçlarını etkileyen hastalıklar yüzünden verim düşüklüğü sorunu yaşayan ve doğal afetlerden de nasibini alan fındık yetiştiricileri, ağaçların tam verimli olacağı dönemde etkili olan kardan az hasarla kurtulmayı umut ediyor. Fındıkta yaşanan olumsuzlukların yeni sezonla birlikte geride kalmasını isteyen ve devletten gelen TMO hamlesinin fiyat olarak da yüz güldürmesini bekleyen üreticiler, yeni hasat dönemi hazırlıklarını sürdürüyor.

Yorumlar (9)
parya 4 yıl önce
tütün bitti. pirinç bitti. buğday, mısır bitti. hayvancılık bitti. şimdi de TMO fındık alacakmış mış.. fındığı da bitirin de köylü de bitsin. herkes asgari ücretle çalışıp köle olsun. koyun olsun. bu ülkede ne de olsa koyundan başka bir şey
VATANDAŞ K 4 yıl önce
FINDIK KOMPLE YANINCA ANCA O ZAMAN 20 TL OLUR.
kieros 4 yıl önce
öyle bir ihtimal yok
Köylü 4 yıl önce
İnşAllah olur don bu gece don haritası don gösteriyor
Yasin 4 yıl önce
tam fındığın fiyatı yükselecekti yine geçirdiler size yarabbi şükür ahahaa
Fark etmez 4 yıl önce
Böyle uğramaz ise başka türlü kayba uğrar kayıp işte ...
Finduk 4 yıl önce
Ağaçları keselim devlette kurtulsun bizde kurtulalım.
Aa 4 yıl önce
Üreticinin üzülmesine gerek yok zaten fiyatlar sürekli düşürülüyor. fındık az çıkarsa buna tüccar ve ihracatçı üzülsün.
Ümit Ergün 4 yıl önce
Evvela Şükür, sonra bereket..
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın