banner851

banner955

YTL Tarihe Geçiyor

Yeni yılın ilk günü itibariyle yeni türk lirası yürürlükten kaldırılıyor ve tarihdeki yerini alıyor. Yeni yılla birlikte yeni gidiyor türk lirası devri başlıyor.

Ekonomi 14.12.2009, 18:55
201
YTL Tarihe Geçiyor

Yeni yılın ilk günü itibarıyla yürürlükten kaldırılacak Yeni Türk Lirası'nın geri dönüşüm oranının banknotlarda yüzde 97, madenilerde ise yüzde 48 olarak gerçekleştiği bildirildi.
Merkez bankası yetkililerinden edinilen bilgiye göre, paradan altı sıfırın atılmasıyla birlikte 1 Ocak 2005 tarihinde tedavüle çıkarılan Yeni Türk Lirası son günlerini yaşıyor.
''Yeni'' ibaresinin 1 Ocak 2009'da kaldırılmasına karar verilmesiyle birlikte piyasadan toplanmaya başlanan ancak halen kullanılan banknot ve madeni paraların geri dönüşümü sürüyor.
Ülke genelinde Yeni Türk Lirasının geri dönüşüm oranının banknotlarda yüzde 97, madeni paralarda ise yüzde 48 olarak gerçekleştiği öğrenildi.
Yıl sonuna kadar bu oranın biraz daha artacağını belirten yetkililer, paraların 1 Ocak 2010 itibarıyla yürürlükten kalkacağını, dolayısıyla kullanılamayacağını bildirdi.
Yetkililer, Yeni Türk Lirası banknotların 10 yıl boyunca Merkez Bankası ve Ziraat Bankası şubelerince değiştirilebileceğini belirtti.

Yorumlar (0)
22
kapalı