banner851

banner955

YUVA KURACAK ÇİFTLERE ALIM KOLAYLIĞI SAĞLANMALI”

Düzce’de düğün sezonu başladı ancak piyasada beklenen hareketlilik yaşanmadı. Mobilya ve beyaz eşyalardaki pahalılık yeni evlenecek çiftleri kara kara düşündürür oldu. Gençlerin yuva kurmalarına destek olmak için önerilerde bulunan TESK Genel Başkanı Bendevi Palandöken, “Eşya dizmekte zorlanan vatandaşlarımıza alım kolaylığı sağlanmalı. Bunun için kredi kartı taksit sınırı güncel piyasa şartlarına göre yeniden düzenlenmeli.” dedi.

Ekonomi 23.05.2022, 14:52 23.05.2022, 16:50
1597

Artan piyasa fiyatları göz önünde bulundurularak mobilya ve beyaz eşyada taksit sınırının arttırılması çağrısı yapıldı.

TESK Genel Başkanı Bendevi Palandöken, “Düğün sezonu başladı fakat çiftler birçok ihtiyacını almayı erteliyor. Piyasadaki pahalılık ikinci ele talebi arttırıyor. Mobilya, beyaz eşya gibi temel ürünlerde uygulanan kredi kartı taksit sayısının 9’a düşürülmesi piyasaya şartlarına göre alım gücünü karşılamıyor. Taksit sayısı arttırılmalı ki çiftler de evini daha rahat şekilde kurabilsin. Yeni evlenecek çiftler, ev alanlar, eşyalarını değiştirmek isteyenler için taksit sayısı fiyatlar göz önüne alınarak 24 ayın altında olmayacak şekilde yükseltilmeli. Bununla birlikte bankalar da ellerini taşın altına koyarak düşük faizli ihtiyaç kredisi imkânı sunmalı.” dedi.

“Taksit sayısının arttırılması piyasaları hareketlendirir”

Mobilya ve beyaz eşya piyasasındaki durgunluğun giderilmesi ve yeni evlenecek çiftlerin yuva kurmalarına destek olmak için önerilerde bulunan Türkiye Esnaf ve Sanatkârları Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken, “Piyasadaki fiyat artışları vatandaşlarımızın alım gücünü düşürüyor. Alım gücünün düşmesi esnafımızın da işlerini zorlaştırıyor. Pandeminin etkisini geride bıraktığımız bu yıl yaklaşık 1 milyona yakın çiftin evlenmesi bekleniyor. Fakat geçen yıl mayıs ayında 10 bin liraya kadar mobilya düğün paketleri bulunabiliyorken bu yıl aynı mobilya grupları en az 30-40 bin lira civarında, beyaz eşya da aynı şekilde iki kattan fazla zamlandı. Durumun böyle olması evlenmeyi düşünen çiftlerimizin düğünü ertelemesine veya ikinci el ürün almaya yönlendiriyor. Eşya dizmekte zorlanan vatandaşlarımıza, ev kuracak çiftlerimize alım kolaylığı sağlanmalı. Bunun için kredi kartı taksit sınırı güncel piyasa şartlarına göre yeniden düzenlenmeli. Beyaz eşya ve mobilya gibi ürün gruplarını alırken kısa vadede ödemekte zorlanan vatandaşlar için düşük faizli ihtiyaç kredileri verilerek ülke ekonomisine katkı sağlanmalı.” ifadelerini kullandı.

Yorumlar (4)
nsm 7 ay önce
niye ki? ucmuyor muyduk biz? aya bile otobam yaptik, hem de 4 seritli. siz hükümeti mi yok etmek istiyorsunuz?
T.C 7 ay önce
Dugun sezonu nedir ya pazar alisverisi gibi evlenmek esya taki ivir zivir gelecegini garantiye alma degildir sevgi saygi icinde hayati bir omure verebilmektir bu gorgusuz uygulamalar bir an once son bulmali yok taki takmakmis yok osu bilmemnesiymis
Düzceli Vatandaş 7 ay önce
Evlenmek zorlaştı bekarların işi gerçekten zor
Düzceli 7 ay önce
bekarların işi kolay evlenenler : evlenmeyin!
Yeni Sayımız