banner851

banner955

“ZAM DEĞİL KAYDA DEĞER BİR İNDİRİM YAPILMALI”

Elektriğe kış öncesi zam geldi, koronavirüs salgını nedeniyle zor günler geçiren Düzceli esnaf ve vatandaş kabarık gelecek faturaları kara kara düşünmeye başladı. Siftahsız gün geçiren binlerce esnafın artan giderler karşısında belinin daha da büküldüğüne işaret eden esnaf konfederasyonu, elektrik ve doğalgaza zam değil kayda değer bir indirim yapılması çağrısında bulundu.

Ekonomi 01.10.2020, 16:59
2766
“ZAM DEĞİL KAYDA DEĞER BİR İNDİRİM YAPILMALI”
banner1032

Konut, sanayi ve ticarethanelerde kullanılan elektriğe yüzde 5.75 zam geldi. Bu gelişme yurt genelinde olduğu gibi Düzce’de de esnaf ve vatandaşların ‘Bu kış zor geçecek’ yorumlarına neden oldu. Özellikle koronavirüs salgını nedeniyle giderlerin artıp gelirin azaldığı bir dönem geçiren esnaflar, vakaların artması ile halinde yeniden kepenk indirmek zorunda kalınca mağduriyetlerinin katlayacağından endişe ediyor.

“İndirim beklerken elektriğe yüzde 5.75 daha zam geldi”

TESK Genel Başkanı Bendevi Palandöken, “Bu yılın ilk 6 ayında, geçtiğimiz yılın aynı dönemine göre konutlarda elektriğe ödenen ücret yüzde 32,3 doğalgazda ise yüzde 34,7 artmıştı. Şimdi ise kış öncesi indirim beklerken elektriğe yüzde 5.75 daha zam geldi. Bu zamlar enflasyonla mücadele ettiğimiz dönemde enflasyonu artırır. Binlerce kişi kısa çalışma ödeneği ile geçinmeye çalışırken, üstelik elektrik ve doğalgaz kullanımı da artmış ve kışın daha da çok artacakken, havaların soğumaya başladığı bu günlerde elektrik ve doğalgaza zam değil kayda değer bir indirim yapılmalı.” dedi.

“Elektrik doğalgazın hem kullanımı hem de ücreti arttı”

Bu yılın ilk 6 aylık verilerine göre elektrik ve doğalgaza ödenen ücretin yüzde 30’un üzerinde arttığını hatırlatan Türkiye Esnaf ve Sanatkârlar Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken, “Bu sene ilk üç aydan itibaren pandemi ile mücadele ediyoruz. Bu süreçte iş yeri kapatılan, faaliyetlerine ara veren esnafımız ve vatandaşlarımız var. Hal böyleyken kazanç azalırken borçlar, giderler, faturalar da gelmeye devam etti. Tedbir gereği evde kalındığı sürece doğalgazla birlikte özellikle elektrik kullanımı bir hayli arttı. Öyle ki, pandeminin ilk üç ayında elektrik tüketimi geçtiğimiz yılın aynı dönemine göre evlerde 5,5 arttı. Öte yandan bu yılın ilk 6 ayında geçtiğimiz yılın aynı dönemine göre evlerimizde elektriğe ve doğalgaza ödediğimiz ücretin yüzde 30’un üzerinde arttığı da unutulmamalı. Buna ek olarak Ekim ayından itibaren de elektriğe yüzde 5.75 zam geldi” diye konuştu.

“Zamlar enflasyonu artırıyor”

Kış öncesi yapılan zamların geri alınmasını ve elektrik ile doğalgaza indirim yapılması gerektiğini belirten Palandöken, “Ağustos ayında yıllık bazda enflasyon yüzde 11,77 olarak yayınlandı. Enflasyon ile mücadele ettiğimiz bu dönemde bu zamlar aksine enflasyonu artırıyor. Binlerce kişi kısa çalışma ödeneği ile geçinmeye çalışırken, hem pandemide yaşanan ekonomik dalgalanmaların etkilerini silmek, hem de kışı daha rahat geçirmek için elektrik ve doğalgaza kış gelmeden indirim yapılmalı. Yapılan zamlar geri alınmalı. Tam kış öncesi zam yapılması herkesi mağdur eder. Hem kullanım artarken hem de birim fiyatların artması mantıklı bir durum değildir. Vatandaşların da esnafın da bir nebze de olsa rahatlaması için kayda değer bir elektrik ile doğalgaz indirim müjdesi bekliyoruz. Birçok iş yeri kapalı ve iş yapamazken bu tür zamların bir izahı yoktur. Üretici firmalar bu pandemi sürecinde biraz fedakarlık yapsın.” şeklinde söyledi.

HABER: C. ÜSTÜNER

ÖNCÜ HABER UYGULAMASI ANDROİD İÇİN: https://play.google.com/store/apps/details?id=com.tebilisim.android.oncuhaber

ÖNCÜ HABER UYGULAMASI İOS (İPHONE) İÇİN: https://apps.apple.com/tr/app/%C3%B6nc%C3%BC-haber/id1080207561?l=tr

Yorumlar (4)
hamza 2 yıl önce
Daha 1 ay once dogalgaz revervimiz bulundu dendi emerji rezervlerimiz mukemmel dendi zam yok dendi bu islerde bir terslik var ama
Alaturka 2 yıl önce
Ben zaten 200 TL gaz yakıyorum önemli değil...
Vatandaş 2 yıl önce
Valla kim ne derse desin kimse bu düzeni bozamaz çünkü özel firma hepsi
Duzceli 2 yıl önce
Biz zam lardan şikayetçiyiz yoksa Zam yapanlardan değil onun için duzceliler olarak bir sıkıntı teşkil etmez.
13
kapalı