banner851

banner955

ZAM GÖRÜŞMELERİNDE GERİ SAYIM BAŞLADI

Düzce’de asgari ücretle çalışanlar, zam görüşmelerine odaklandı. Oranın belirlenmesinde enflasyon kritik öneme sahipken Merkez Bankası, yılsonu enflasyon tahminini yüzde 17,63 olarak açıkladı. Merkez'in tahmini baz alındığında asgari ücretlilere en az yüzde 22 oranında zam gelmesi öngörülüyor. Bu rakama göre 2022 yılında net asgari ücretin 3 bin 447 lira 50 kuruşa çıkması bekleniyor.

Ekonomi 19.10.2021, 10:09
3183
ZAM GÖRÜŞMELERİNDE GERİ SAYIM BAŞLADI

1 Ocak’tan bugüne artan enflasyon ve neredeyse her ürüne gelen zamlar sebebiyle her 10 çalışandan 4’ü asgari ücretle geçimini sürdürmeye çalışıyor. 2021 Ocak ayında asgari ücret 380 dolara eş değerken doların yükselmesiyle 304 dolara kadar geriledi.

Alım gücü düşen ve zor bir süreçten geçen asgari ücretliler yılsonu yaklaşırken gözlerini 2022 asgari ücret zammına çevirdi. 2021 Ocak ayından bugüne dolar karşısında yüzde 20 değer kaybeden Türk Lirası geçim derdindeki vatandaşın belini bükerken 2022’de asgari ücretin ne kadar olacağı ise şimdiden büyük merakla bekleniyor.

Asgari Ücret Tespit Komisyonu her yıl aralık ayında toplanıyor. 4 kez toplanan komisyon uygulanacak asgari ücret için nihai kararını son görüşmenin ardından açıklıyor. Görüşmelere az bir süre kala asgari ücret zammına ilişkin tahminler de dile getirilmeye başlandı.

YÜZDE 22 ZAM BEKLENİYOR

Geçtiğimiz yıllarda enflasyona göre belirlenen asgari ücretin bu yıl da aynı şekilde hesaplanması bekleniyor. Merkez Bankası anketine göre, yılsonu enflasyon beklentisi yüzde 17,63 oldu. Bu rakamdan yola çıkılırsa şimdiye kadar işleyen formül ile asgari ücret artışı enflasyonun 5-6 puan üzerinde olacağını ön görülebilir. Bu da asgari ücret artışının en az yüzde 22 civarında olacağını gösteriyor.

3 BİN 447 LİRA BEKLENTİSİ

Bu artış oranına göre 2022 yılında brüt asgari ücretin 4.364,50 TL'ye net asgari ücret ise 3 bin 447 lira 50 kuruşa çıkması bekleniyor. Burada küçük artış ve inişlerle bakıldığında net asgari ücretin 3.250 TL ile 3.500 TL arasında olacağını tahmin ediliyor.

ASGARİ ÜCRET NASIL BELİRLENİR?

Her biri yasa gereği beş işçi, işveren ve devlet temsilcisinden oluşan 15 kişiden oluşan Asgari Ücret Tespit Komisyonu, asgari ücreti belirlemektedir. Türk-İş bu komisyonda işçi tarafını temsil ederken, en fazla üyeye sahip konfederasyon olduğu için TİSK, işveren tarafı adına masaya oturuyor.

Yorumlar (4)
Duzceli 1 yıl önce
Ya arkadaş geçen yıl bir ton kömür bin iki yüz tl iken bu sene üç bin tl nasıl bu enflasyon 17.63 çıkıyor anlamıyorum garibanın yaşam standartları yüzde ikiyüz artmış hala apaçık insanların aklıyla dalga geçiliyor pes yani
DÜZCELİ 1 yıl önce
NEKADAR OLURSA OLSUN 100/3 ZAM VERECEK PEŞİNDEN GIDAYA PETROLE EV KİRASINA 100/50 ZAM GELECEK NE ALÂ
Güzel taktik 1 yıl önce
Asgari ücret devletten çıkmıyor ya nasılsa . Ahmet -Mehmet ödesin. Hem vergileri de ödesin . İş olmadığı zaman da ödesin . Kredi çekip batacağı zaman da ödesin. Ülkede işveren olmak enayalik olmaya başladı
Eski Düzceli 1 yıl önce
Boşuna maaş zammı hayali kurmayalım Malum ne diyordu beyefendi İtibardan Tasarruf olmaz. Ama asgari ücretten tasarruf olur , vergi olur, zam olur Hayaldi Gerçek olur.
Yeni Sayımız