banner851

banner955

ZAM ORANINI BELİRLEME ÇALIŞMALARI SÜRÜYOR

Türk-İş Başkanı Ergün Atalay, asgari ücretle ilgili olarak yaptığı açıklamada, "4 bin lira kırmızı çizgimiz" ifadelerini kullandı.

Ekonomi 10.12.2021, 19:01
1666
ZAM ORANINI BELİRLEME ÇALIŞMALARI SÜRÜYOR

Görüşmeler devam ediyor.

Asgari ücret görüşmeleri sürüyor. Aydınlık’ın Türk-İş yetkililerinden edindiği bilgilere göre, işçilerin talebi en az 4 bin lira iken İşveren komisyonunun 3 150 olarak belirlemeyi düşünürken bunun altında bir asgari ücretin kabul edilmeyeceğini net bir şekilde taraflara ilettiler.

Asgari Ücret Tespit Komisyonu, 2022 yılı zam oranını belirleme çalışmalarını sürdürüyor.

Komisyon, 1-9 Aralık tarihleri arasında üç toplantı yaptı. Ancak yeni asgari ücret rakamında henüz uzlaşma sağlanamadı.

Komisyon, ağır işlerde çalışan bir asgari ücretlinin yaşam maliyetini 3 bin 567 Lira olarak belirlerken, yaklaşık 7,5 milyon asgari ücretliyi temsil eden Türk-İş, ilk kez rakam telaffuz etti.

"4 bin lira kırmızı çizgimiz"

Türk-İş Başkanı Ergün Atalay, ekonomik koşulların etkisiyle işçinin alım gücünün düştüğüne dikkat çekti ve 4 bin liranın altındaki bir asgari ücretin kabul edilemez olduğunu söyledi. Atalay, "Asgari ücrette işçinin kırmızı çizgisi 4 bin liradır" dedi.

Asgari ücret ne zaman açıklanacak?

Atalay, asgari ücret zammı için temasların sürdüğünü belirterek, uzlaşma ve karar toplantısı için önümüzdeki hafta başını işaret etti.

Kararın kesinleşeceği tarihi ise 13 veya 14 Aralık'ta belli olacak.

banner844
Yorumlar (4)
düzceli 12 ay önce
evet resmen tiyatro oynuyorlar hemde bedava yağcılarda inecek var
Cafer 12 ay önce
En baba verecekleri zam 300 TL yazın bir kenarıya....
Kral 13 ay önce
Yoksulluk sınırı 9.900 açlık sınırı 5900 uyan eyy turkiye 4 baglarlar bu işi açlık demek dahasi yok en az 5900 gerisi yalan bunu ben demiyorum istatialik diyor bakin herseyw yuzde 300 zam geldi uyanin artik
Madur 13 ay önce
Toplanıp dağılıp duruyolar yok kırmızı çizgi falan filan hepsi tiyatro oynuyo fatura emekçiye ve emekliye çıkar her zamanki gibi
Yeni Sayımız