banner851

banner614

ZAMLAR BEL BÜKÜYOR

banner619

Son gelen zamlarla mazotun litre fiyatı 5 liraya, benzinin ise 6 liraya dayanınca esnaf isyan bayrağını açtı. Art arda yapılan zamların özellikle taşımacılık yapan esnafın belini büktüğünü bildiren TESK, "Ülkede mazot kullanımı arttıkça mazota yapılan zamlar da artıyor. Düşük vergili ucuz akaryakıt istiyoruz." çağrısı ya

banner846
Ekonomi 22.01.2018, 14:22 23.01.2018, 18:25
5026
banner844

Benzine ve motorine yapılan zamların şoför ve nakliyeci esnafı olumsuz etkilediğini belirten Türkiye Esnaf ve Sanatkarlar Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken, ucuz akaryakıt talebinde bulundu.

Son dönemde art arda akaryakıta gelen zamların taşımacı esnafının belini büktüğünü vurgulayan Palandöken, "Taşımacı ve nakliyeci esnafımızın maliyetleri iyice arttı. Nakliyeci ve taşımacı esnafına düşük vergili ucuz akaryakıt istiyoruz. Yoksa şoför ve nakliyeci esnafımız eve ekmek götüremeyecek duruma geldi." dedi.

"Mazotun fiyatı 5 liraya dayandı"
Mazotun litre fiyatının son zamlarla 5 TL'ye, benzinin ise 6 liraya dayandığını kaydeden TESK Genel Başkanı Palandöken, "Benzin ve motorine yapılan son zamlar taşımacı ve nakliyeci esnafımızı zor durumda bırakıyor. Bir litre benzin üzerinde yüzde 61,17 ÖTV-KDV payı var. Fiyatlara zam yapmak yerine vergiler yüzde 10 oranında indirime gidilmelidir. İndirim piyasaları ve halkı rahatlatacaktır" diye konuştu.

"2012 Haziran'da 3,62 TL olan mazot bugün 5 lirayı geçti"
Taşımacı esnafının en büyük maliyetinin motorin olduğunu söyleyen Palandöken, "Taşımacı esnafımızın mazot fiyatlarıyla baş edecek durumu kalmadı. Taşımacılık faaliyeti ile uğraşan bir esnafın bu fiyatlarla para kazanması çok zor. Taşımacılık yapan taksici, dolmuşçu, kamyoncu, halk otobüsçünün kazancı akaryakıt ve yedek parçaya gidiyor. Benzin ve motorindeki vergilerin yüzde 10 oranında düşmesi ile piyasalar rahatlar. Vatandaşların ve dar gelirlilerin yaşam kalitesi artar. Mazot ve benzindeki vergi oranları mutlaka aşağı çekilmeli. 2012 Haziran ayında 3,62 TL olan mazotun litre fiyatı bugün 5 lirayı geçerken, benzinin fiyatı ise 6 TL' ye dayandı. Ülkede mazot kullanımı arttıkça mazota yapılan zamlar da artıyor." diye vurguladı.

Haber: C.ÜSTÜNER

Yorumlar (22)
Aykut 4 yıl önce
Kendi düşen ağlamaz...
Zeytin dali 4 yıl önce
Adamlar zeytin dali derler meleket elden gider simdi desekki benzin ve mazot yapilan zamlar akp diyorlar ki zeytin dali operasyon yani savas var ne indirim mi ama belediye baskanin ablasi ve ablasinin oglu yepas ta calisiyor ayni keles uy
DÜZCELİ 4 yıl önce
BELEDİYE BAŞKANI VE BİRİM MÜDÜRLERİ NE ZAMAN BİSİKLETLE YA DA YÜRÜYEREK İŞE GİDİP GELİRSE BENDE O ZAMAN BİSİKLETE BİNERİM. ÇÜNKÜ ANCA O ZAMAN BİSİKLET YOLLARINA VE BİSİKLETLİ KİŞİLERE DİKKAT EDİLİR.
Duzceli 4 yıl önce
Zammi elestirenlerin cogunun altinda son model arabalar.bunlar varlikdan aglayanlarin durumu.
Reco 4 yıl önce
Zam.zamda zam.zaminada zam.en cok sifir arabasi olupda aglayanlar cogunlukda..ben yaya turizim.benzin derfim mozot derdim yohdir.pedal cevirmeye devam
Fiko 4 yıl önce
Ya arkadaşlar niye böyle her seferinde hükümeti sucluyorsunuz ki birazda taşın altına siz elinizi koyun mesela benim gibi yapın zam geldi diye 60 liralik yakit almiyorum, her seferinde 50 tl lik aliyorum. Zamdan etkilenmiyorum. Kapişşş
50 tl lik benzin 4 yıl önce
50 tl lik benzinle önceden Boluya giderdin.Şimdi anca bercesteye kadar gidersin.Ordada 50 tl lik benzin alırsın.50+50+ 50 devam edersin.
ADAM 4 yıl önce
Bunlar daha başlangıç durmak yok yola devam. Bir millet neyi hak ediyor ise öyle yönetilir
adamın teki 4 yıl önce
Taşımacı esnafı da zammı yansıtmıyor sanki! 4 sene önce 400 lira olan bir taşıma işlemi şimdi en az 800 lira. Her şeye %100 zam mı geldi sanki. Hadi ordan!
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın