banner851

banner614

ZİNCİR MARKETLERE YENİ DÜZENLEME

Tüm dünyada etkisini sürdüren koronavirüs (Covid-19) salgını kapsamında faaliyet gösteren zincir marketler ve küçük esnaflar için hazırlanan yasa teklifinin önümüzdeki günlerde Meclis'e sunulması bekleniyor.

banner619
Ekonomi 30.05.2021, 14:15 30.05.2021, 15:09
6407

Küçük esnafı korumak için hazırlanan Alışveriş Merkezleri (AVM) ve zincir marketlerle ilgili kuralları belirleyecek olan yasa teklifine göre, metre karesi bin 500'den küçük olan marketlerde tütün mamulü, elektronik eşya ve mobilya gibi ürünler satılamayacak. Bunun yanı sıra zincir marketlerin pazar günü kapalı olması de gündemde.

AVM ve zincir marketlerle ilgili hazırlanan yasa teklifiyle ilgili çalışmalar hız kesmeden devam ediyor. Küçük esnafı korumak için de adımlar atılacağı düşünülen yasa taslağının önümüzdeki hafta Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay'ın Başkanlığında Meclis' te gündeme gelmesi bekleniyor.

ZİNCİR MARKETLER PAZAR GÜNÜ KAPALI OLABİLİR

Hazırlanan teklife göre mahalle bakkalları ve küçük esnafın korunması için bazı düzenlemeler yer alacak. Küçük esnafın ve çalışanların korunması açısından zincir marketler pazar günleri saat 11'den önce açılamayacak. Pazar günleri zincir marketlerin tamamen kapalı olması formülü de gündemde. Haftanın bir günü AVM' lerin kapalı olması formülünün pandemi’ de yaşanan sıkıntılar nedeniyle bir süre ertelenebileceği üzerinde duruluyor.

MAHALLE BAKKALININ 200 METRE YAKININDA ZİNCİR MARKET AÇILMAYACAK

Mahalle bakkallarının 200 metre yakınında zincir market açılamaması da gündemde.

 Aynı sokakta aynı zincirin birden fazla şubesi olamayacak. Market bulvar üzerinde ise iki yer arasında 2 kilometre mesafe kuralı uygulanacak.

ZİNCİR MARKETLER BÖLGEDEKİ NÜFUS SAYISINA GÖRE AÇILACAK

Nüfusu 2 binin altında olan yerlerde zincir market açılamayacak. Böylece köy bakkallarının kapanmasının önüne geçilecek.

Nüfus kriterine göre zincir marketlerin açılmasının sınırlandırılması da tartışılıyor. Örneğin, bir zincirin her 5 bin nüfusta bir market açabilmesi gibi. Böylece bazı yerlerde 100 metre ara ile aynı zincirin marketlerinin açılması önlenecek.

BAZI ÜRÜNLERİN SATIŞINA’ DA KISITLAMA

Zincir marketlerde tütün mamulü, mobilya, cep telefonu, elektronik eşya ve beyaz eşya satışı yapılamayacak. Ancak alanı bin 500 metre karenin üstünde ise bunların satışına izin verilebilecek. Yeni açılacak AVM' ler arasında 5 kilometre mesafe konulacak.

banner844
Yorumlar (6)
Ya bizim esnaff 4 ay önce
Bizim esnaf, bizim esnaf, o bizim esnaf zincir marketlerin ucuza sattığı ürünleri onlarda ucuz satsın. Bizim esnaf bizi kakalıyacak sonra ağlayıp sızlayacaklar, bana ne kimin ne kazandığı ben bana uygun olanı neresiyse oradan alırım.
Ya bizim esnaff 4 ay önce
Bizim esnaf, bizim esnaf, o bizim esnaf zincir marketlerin ucuza sattığı ürünleri onlarda ucuz satsın. Bizim esnaf bizi kakalıyacak sonra ağlayıp sızlayacaklar, bana ne kimin ne kazandığı ben bana uygun olanı neresiyse oradan alırım.
Bakkal 4 ay önce
Artık zincir market açıcak yer kalmadı sanırım
Atı alan Üsküdarı geçti
CAN 4 ay önce
SACMA BI KARAR ALMANYADA YOK BÖYLE SEYLER AVM ZARAR ETSIN KILIT VURSUN KAPISINA BAKKALARDA DÜZEN MODERN OLSUN HERSEY YERLERDE BEN BILE GITMEM BAKALA DÜZEN YOK HISEN HIC YOK
bize ne esnaftan 4 ay önce
Serbest piyasa değil mi arkadaş? Vatandaşı bu esnaf denilen küçük tüccara mahkum etmek haksızlıktır. Biz bunlardan kazık yemek zorunda mıyız? Ağlamaları zırlamaları da bitmez çocuk gibi.
Vatandas 4 ay önce
Gec kalindi bile her yere a101 bim sok acildi