DÜZCE’DEN ÇOK SAYIDA BAŞVURU VAR… DÜZCE’DEN ÇOK SAYIDA BAŞVURU VAR…

Türkiye’de milyonlarca işçinin göz ve kulağı, önümüzdeki günlerde açıklanması beklenen 2023 yılı asgari ücrete kilitlendi. Hükümet ile işçi ve işveren temsilcilerinin arasındaki pazarlıklar devam ederken, açıklanacak olan ücretin ne kadar olacağı son günlerin en büyük merak konusu oldu.

Düzceli çalışanlar ise, asgari ücret konusunda açıklanacak rakamın, ekonomik koşulların göz alınarak belirlenmesini istiyor. Hayat pahalılığı ve ekonomiden yakınan Düzce halkı, ‘Aldığımız maaşla geçinemiyoruz’ diyerek, açıklanacak rakamın kendilerini tatmin etmesi gerektiğini söyledi.

İşte Düzceli çalışanların asgari ücret beklentisi:

“Daha iyi zamanlarımız olmuştu”

Murat Yılmaz: Geçen okuduğuma göre işverenler 7 bin, sendikalar 7 bin 800 istiyor. Yapılan ankete göre işçi tarafı 7 bin 600 civarı beklenti içindeymiş. Şimdi asgari ücreti diyelim 8 bin yaptık, bunun bir orantısının olması lazım. Yukarıdakilere ne vereceksin, atıyorum asgari ücreti temel alarak. Bir teknisyene ya da yukarısında daha kim varsa, onlara verecek olduğunuz ücretlerde kademeli olarak gidecek. Zor bir dönemden geçtiğimiz aşikâr, ama kimse yani hükümet yanlısı ya da muhalefet olarak olaya bakmak lazım.  Pahalılık var, enflasyon var, biz de maaşla çalışan insanlarız. Her şeyin daha iyi olmasını umut ediyoruz. Bu söyleyeceğim ne şekilde değerlendirilir? Bunu bilmiyorum. Aldığım maaşla geçinebiliyor muyum? Şükür geçinebiliyorum, ama daha iyi zamanlarımız olmuştu. Söyleyebilecek olduğum bu kadar  

“Geçinemiyoruz”

Ali Aydoğdu: Ben ne biliyim 10 olsun, 15 olsun.  Enflasyon kötü, bunu hissediyorum bir emekli olarak. Ben aldığım maaşımdan memnun değilim, geçinemiyoruz.

“Ekonomi de berbat, aldığımız ücrette berbat”

Yaşar Akagündüz:  Ekonomi de berbat, ücrette berbat. Vatandaş açlıktan ölüyor zaten. Yok ki bir şey nereden alacaksın, ne yapacaksın. Üç harflileri çıkarttılar, üç harfliler ne yapacak? Liberal ekonomiyi uygulamaya uygularsan, liberal ekonomi de piyasa ekonomisi var. Piyasa belirler, piyasada da pahalıysa almazsın, ucuzsa alırsın. Bu marketlerin veya ticaret amirlerinin belirlediği bir şey değil ki;  ama kartelleşiyorlarsa, tekelleşiyorlarsa, gereği yapılır. Başka devletin hiçbir şeyi yok, ‘sen bu parayı niye arttırıyorsun?’ diyemez, ‘niye zam yapıyorsun’ diyemez. Çünkü kendi ‘doları niye düşürdün?’ diyemez. Bunlar devlet işleri, siyaset yanlış başlarsa düğmelemeye, sonuna kadar yanlış gider.  Ya sökeceksin, baştan düğmeleyeceksin, ya da günah keçisi aramayacaksın.  Asgari ücretle, ben ilk emekli olduğumda, 2011 de emekli oldum, bin 150 dolar alıyordum.  Şu anda maaşımın aldığı 500 dolar. Benim şimdi 600 doları kim yedi? Aslında bunu sormak lazım. Asgari ücret o zaman kaç liraydı, ne kadardı? Bu gün unun kilosu 11- 12 lira olmuş. Bir kilo un 12 lira ne yapacak bu vatandaş? En az asgari ücret, bana göre tabii biraz hayalci de en az 12 bin 13 bin olması lazım.

HABER: Savaş ARI