CHP’li Bolu Belediye Başkanı Tanju Özcan yine çok konuşulacak bir açıklama yaptı. Kendi partisinin genel başkanı ve belediye başkanlarına ses yükseltmekten dahi geri durmayarak, Millet İttifakı’nın nitelikli bir cumhurbaşkanı ‘Sonra bu Tanju Özcan nereden çıktı demeyin’ diyerek cumhurbaşkanlığına adaylığını koyabileceğini belirten Özcan’dan erken seçim isteğinde olan muhalefete bunun kapısını aralayacağını belirttiği ara seçim önerisi geldi.

Kameralar karşısına geçen Özcan, “Ülkeyi içinde bulunduğu şu kötü durumdan kurtarabilecek, milletin çok arzu ettiği sandığın kurulmasını sağlayacak bir formülü sizinle paylaşmak istiyorum.” diyerek Milletvekili Seçim Kanunu’nu hatırlattı.

‘11 tane cesur yürekli milletvekili lazım’

Şu anda boş olan 19 milletvekilliğinin sayısının 30’a ulaşması durumunda ara seçime gidileceğini belirten Özcan, “TBMM milletvekilinin üye tam sayısının yüzde 5’i boşaldığı takdire Türkiye’de 90 gün içinde ara seçim yapılması zorunlu. Şu anda 19 milletvekilliği boş. Bu 19 milletvekilli için bugün seçim olsa 23 milyon seçmen oy kullanacak. 11 tane cesur yürekli milletvekili lazım. 11 milletvekili istifa ederse boş olan milletvekilliği 30’a ulaşacak. Bu durumda da TBMM araseçim yapma kararı alacak.” dedi.

Ara seçim formülünü verdi

Milletvekillerine çağrı yapan Özcan, “Bununla ilgili de önerim var. Mesela Ankara 1. Bölge yeni kuruldu, 1 arkadaşımız, İzmir’de 2 bölge var, birer arkadaşımız, Aydın’dan, Muğla’dan, Tekirdağ’dan, Eskişehir’den, Kırklareli’den, Balıkesir’den, Adana’dan, Hatay’dan bir arkadaşımız istifa ettiği takdirde, yaklaşık 12 buçuk milyon seçmen.” diye konuştu.

‘Bu siyasetin doğası gereği genel seçime dönüşür’

Ara seçimin siyasetin doğası gereği erken genel seçime dönüşeceğini savunan Özcan, “Muhalefet liderleri bu çağrıma kulak verirlerse, 11 cesur yürekli milletvekili ‘Artık yeter, Türk Milleti’ni bu esaretten kurtarmak lazım, sorunlar benim koltuğumdan daha önemli’ derse ara seçim, yani 30 vekilliği için yapılacak ara seçimde, Türkiye seçmeninin yüzde 56’sı oy kullanacak. Bu 30 vekil için sandığa gidecek. Dolayısıyla bu siyasetin doğası gereği genel seçime dönüşür.” dedi.

‘Erdoğan tıpış tıpış seçime gidecek’

Özcan, “Sayın Erdoğan’ın bunu erken genel seçime götürmeme şansı yok. Tıpış tıpış gidecek. AK Parti ve Erdoğan bu 11 cesur milletvekili çıkarsa bunların istifasını reddedemez. Reddederse millet tarafından korkak ilan edilir. Bu istifaların 15 Mart’a kadar TBMM Genel Kurulu’nda görüşülmesi gerekiyor. Bir gün bile Türkiye’nin vakit kaybedeceği 1 gün bile yok.” diye konuştu.

HABER: Mehmet GÜNESEN