banner851

banner955

26.04.2022, 14:25 1613

ESKİ TENİS KORTU ÇÜRÜMEYE TERK EDİLMİŞ

Düzce 18 Temmuz Spor Kompleksi içine daha önceki dönem görev almış il müdürleri tarafından yapılan üstü kapalı tenis kortunun bugünkü hali görenlerin adeta içini sızlatıyor.  İç kısmı da ondan farklı değil... Zemini de üst metal kubbesi gibi çürümüş. Her yanı bir perişanlık içinde olan burayı hiç kimse görüp, bir çare aramıyor mu? Zamanın da kim bilir kaç liraya mal oldu? Şimdi kaç liradır maliyeti kim bilir?

Düzce 18 Temmuz Spor Salonu yakınından bulunan ve eski sanayi çarşısı tarafından yer alan bu eski tenis kortunun üstündeki branda uzun süre önce kaldırılmış ya da kaldırılmış vaziyette.  Bu brandanın bir kenarı ise halen yan tarafından kötü bir görüntü ile durumun vahametini anlatıyor. 

ÇÜRÜMÜŞLÜĞÜN AÇIK RESMİDİR BURASI

Bu eski tenis kortunun üst kısmı, yani metalden oluşan kısmı ise, yıllara yenik düşmüş, yağmur ve kar sularıyla pas içinde çürümeye terk edilmiş.  Karşıdan bakıldığın da bu enkazın spor kompleksi içinde ne işi var diye düşünüyor insanlar. Hele iç kısmındaki zemin ise adeta perişanlık içinde. Yine iç kısmın da bulunan ve daha önce de soyunma odaları olarak kullanılan yerler de, artık depo gibi kullanıyor galiba. Ancak, cam, pencere kapılar ise pek ortada görünmüyor.  

ZAMANINDA KURS VE TURNUVALAR YAPILIYORDU

Bu tenis kortunda daha önceki yıllarda içinde tenis dersleri ve kursları veriliyordu.  Hatta bazı turnuvalar da yapılmıştı, biz basın da takip etmiştik. Yeni nesil çocuklar burada tenis eğitimi de alıyordu.  Bir önceki il müdürleri döneminde bir anda üstündeki branda kaldırıldı. Daha sonra tenis müsabakaları ve kursları da son buldu.  Zaten, bu tenis alanın kaderi;  o brandanın kaldırılması ile vahamete uğradı.

KİM BİLİR KAÇ LİRAYA MAL OLMUŞTUR?

Nedeni nedir, bilmiyoruz ama kesin bürokratik bir mevzuata takılmıştır. Hadi öyle oldu diyelim. Yıllardır niye böyle enkaz halde çürümeye terk edildi. Asıl biz bunu anlamakta zorluk çekiyoruz. Yapıldığı yıllar da kim bilir kaç liraya mal oldu kim bilir? Bu gün yapılmaya kalksa kaça mal olur acaba?  Tenisi sporu zengin sporu diye bilinir. Bu yüzden bu işe biri gıcık gidip ortadan kaldırmaya mı karar verdi, acaba üç beş yıl önce? 

DÜZCE’DE TENİS SPORUNA ÖNEM VERİLMİYOR MU?

Düzce’de bir iki özel tenis kortu var. Oldukça da ilgi görüyor. Düzce’de her branşta spor müsabakaları var, kursları, dersleri var.  Tenis dalı niye yok, resmi olarak? Bu enkaza dönmüş tenis kortu, çürüyerek yıkılmadan ya başka bir spor alanı olarak değerlendirilmeli, ya da ortadan kaldırılıp, başka sportif aktiviteler için açılmalı.

YERİMİZ Mİ DAR?

Spor kompleksi içinde, bulunan futbol sahasında bir günde 30 takım antrenman yapmak zorunda. Hafta içi ve sonunda da amatör maçlar oynanıyor. Birçok takım aynı anda bu futbol sahasını kullanmak zorunda kalıyor. Amatör takımların soyunma odaları, amatör sahanın dibindeki demir yığını olan tribünlerin altında.  Neymiş efendim? Yerimiz dar. Yer var, var efendim var da bir de içindekiler çürüyor. Yol ortasında demirden bir bina. Önceden lojmandı. Şimdiler de spor hizmet birimi yazıyor duvarında. O da atıl bana göre. 

BİR SAHİPSİZ DE STADIN DİBİNDE

18 Temmuz Stadı’nın dibine de bir işgüzar, halı saha gibi bir şey yaptıydı, yıllar önce. Orası da bir işe yaramıyor, yıllardır. Bolluk içinde, yer darlığı çekilen kaderine bırakılmış, çürümeye terk edilmiş, yerleri görünce, bürokrasinin tam üstüne bastın, çek ayağını demek hiç zor değil. Zaten burası, Kentsel dönüşüm için kaldırılacak diye düşünülüyorsa bile, hiç olmazsa çürümesin bari. Söktürün, başka bir alanda kullanın bir zahmet. Hem, buralara kalkana kadar, kentsel dönüşüm başlayana kadar geniş bir alan olur buralar. Sporcular için kullanılmak üzere değerlendirilebilir bence. 

SOSYAL TESİSİ DE BİZ GÜNDEME GETİRMİŞTİK

Daha önce de atıl durumda duran sosyal tesise de Öncü Haber olarak el atmıştık. Şimdi ihalesi yapıldı ve vatandaş, sporcu gayet güzel yararlanıyor. Doğru değil mi?

Kısacası; yazık, vallahi, bu bunca para ve  kaynağın heba olmuşluğunun  açık bir resmidir bu manzaralar.

Ben, bir sorunlar yumağına daha parmak bastık, Öncü Haber olarak. Şimdi top ilgililerde…

Yorumlar (3)
KÜRŞAT YILMAZ 4 hafta önce
Tenis Kortu yapılırsa RANT bitiyor... Her sorduğumda adli sürecin devam ettiğini söylediler, oysa Özel tenis kursları ve kortlarının para kazanması için atıl bırakıldığından eminim...Zaten terk ederken kullanılamayacak durumda bırakan de özel tenis kortu sahibiydi...
Yamalı Pantalon 4 hafta önce
La burası Düzce. Tenis kortu bizim neyimize. Adam gibi stad yapsanızya, senelerdir paspare maç izliyoruz.
Vatandaş 4 hafta önce
Dünya paralar harcandı bizim paralarimizla buralara nasıl canımız çıkacak ben bilmiyorum.insan bir sefer düşünür ve bir sefer yapar.nedir bu cekemezlik fesatlık ben anlamıyorum.bir amatör kulüplerin ve düzce alt yapı oyuncuların sahaları yok yazıklar olsun.sonra çıkarız basina madde bağımlılığı savaşı diye insanları kandirirsiniz once elimizdeki olacaklarin kıymetini bilin vAllahi yıllarca yanlış yolda yürümenin hakkını vermek çok zor peşkeş cekme işlerini birakalim
18
parçalı az bulutlu