Düzce’de pandemi döneminde üye oldukları odalardan destek göremeyen, son dönemde artan ekonomik sıkıntılar karşısında kıllarını kıpırdatmayan yönetimlerden bıkan esnaf artık, tepkilerini yüksek sesle dile getiriyor.

Düzce’deki meslek örgütlerinin çoğunda değişmeyen başkanlar yüzünden hizmete hasret kalan esnaf ve sanatkarlar, ‘Değişim şart!’ görüşünü her platformda gündeme taşıyor.

Koltuklarını sadece makam ve maaş aracı olarak gören, Düzce ekonomisine hiçbir ivme kazandırmayan, tam tersi esnafı zor gününde yalnız bırakan oda başkanlarına ‘Koltuğu bırakma zamanı’ geldiği tepkilerle açıkça gösteriliyor.

Son olarak geçtiğimiz pazar günü bir düğün salonunda gerçekleştirilen Berberler ve Kuaförler Odası seçimlerinde boy gösteren Düzce Esnaf ve Sanatkârlar Kredi Kefalet Kooperatifi (DESKKOP) Başkanı Ertan Taşlı, makamı sayesinde kendisini önemli bir mevkide görse de esnafın gözünde hiçbir kıymetinin kalmadığını rezil olarak anladı.

Etrafında kendisine iyi davranan 3-5 üyeden biri olan Berberler ve Kuaförler Odası’nın mevcut Başkanı Necdet Külündük’e destek vermek için salondaki yerini alan Taşlı, gergin bakışlar arasında protokoldeki yerini aldı.

Kuaför ve berberlerin büyük çoğunluğunun başkan olarak görmek istediği Muzaffer Demirel’in alkış alan konuşması sonrası kürsüye çıkıp devletin verdiği pandemi desteğini kooperatife mal etmeye kalkan Taşlı, esnaftan beklemediği bir tavır gördü. Taşlı’nın sözlerine başlamasıyla salonda önce büyük bir uğultu oldu ardından hep bir ağızdan yuh sesleri yükseldi. Konuşmasına devam etmek için çabalayan, ancak çabaladıkça daha komik duruma düşen Taşlı, kendisine bağıran, kızan, ‘Bıktık sizden’ diyen esnaflara cevap veremeyince konuşmasını yarıda kesip kürsüden inmek zorunda kaldı.

Yaşanan bu gelişme, uzun süre Düzce Esnaf ve Sanatkârlar Kredi Kefalet Kooperatifi Başkanlığı koltuğunu bırakmayan ancak esnaf için bir faydası da görülmeyen Taşlı’nın Düzceli esnaflar tarafından istenmediğinin ispatı oldu.

Öte yandan Berberler ve Kuaförler Odası’nın olağan genel kurulu sonucu 16 yıllık Başkan Necdet Külündük’ü yenen Muzaffer Demirel, odanın yeni başkanı olurken, bu gelişme Düzce’de değişimin ayak seslerinin gelmeye başladığı olarak yorumlandı.

HABER: Savaş ARI