Yığılca'nın Hoşafoğlu Köyü'ndeki YD Madencilik'e ait çimento fabrikası önünde günlerdir eylemde olan kamyoncu esnafı, yaşadıkları büyük mağduriyete rağmen bir muhatap bulamıyordu. Yığılcalılar'a ekmek kapısı olmayı vadeden, ancak ilerleyen zamanda ilçe insanıyla çalışmayı bırakan fabrikanın yüzlerce kişiyi işinden etmesi, büyük tepkiye neden olmuştu. Hiçbir gerekçe sunulmadan sözleşmeleri feshedilen, kamyoncular da bu duruma ses yükseltip fabrika önünde eyleme başlamıştı.

Günlerdir kimseyle görüşemeyen, dertlerini anlatamayan esnafın sabırları taşma noktasına geldi. Yığılca'daki bürokrasi ve siyasilerin de destek verdiği, jandarmanın olası bir olumsuzluğa karşı hazırda beklediği eyleme kulak tıkayan fabrika yönetimi, gerilimin tırmanışa geçmesi ile nihayet görüşme yapmayı kabul etti.

Yığılca Kaymakamı Talha Altuntaş, Belediye Başkanı Rasim Çam ve ilçedeki AK Parti ve MHP temsilcileri dün gece esnafın yanındaydı. Bu haksızlığın  giderilmesi için diyalog ortamı sağlandı. İlk kez fabrika sahibi, taşıyıcı esnafının karşısına çıktı. Zaman zaman tansiyonum yükseldiği görüşme esnaf lehine sonuçlandı. Kamyoncuların yeniden fabrikadan çıkan malzemeleri taşıyacağı bildirildi.

Altuntaş: “Görüşme olumlu geçti… Sizin endişe edeceğiniz bir durum kalmadı”

Yapılan görüşmenin ardından müjdeli haberi nakliyeci esnafına veren Yığılca Kaymakamı Talha Altuntaş, anlaşmanın sağlandığını belirterek, kamyoncu esnafının fabrika önündeki bekleyişini sona erdirmelerini istedi. Altuntaş,  “İlgili taşıma işi yapan diğer arkadaşlar da geldi katıldı aramıza ve şu an için sizin endişe duyacağınız her hangi bir konu kalmadı. Artık burada beklemenizi gerektirecek bir durum da kalmadı. Burada tüm arkadaşlarımız, başkanlarımız, il genel meclis üyelerimiz, kooperatif başkanımız ve temsilcilerimiz de yukarıda ki konuşmalara, verilen sözlere şahit oldu. Ve dolayısıyla burada beklemenizi gerektirecek bir durum da kalmadı. Sabah 7-8 itibariyle işine gitmesi gereken ve ailesine ekmek getirmesi gereken insanlarsınız. Fabrika sahibi arkadaşımız, talep ettiğiniz işlerin ekstrasında iş tekliflerinde de bulundu. Canınızı sıkmayın, sizin ekmeğinizde kimsenin gözü yok, sadece ufak bir iletişim kopukluğu yaşanmış.  Hepimiz verilen sözlerin şahidi olduk orada, hiç canınızı sıkmayın arkadaşlar. Lütfen artık evlerinize gidin” dedi.

Albayrak: “Dışarıdan gelen firma buranın yükünü çekmeyecek”

AK Parti Yığılca İlçe Başkanı Dursun Albayrak da yapılan görüşmeden olumlu sonuç aldıklarını, bu sonucunda tüm nakliyeci esnafına hayırlı olmasını belirterek,  Artık damper takıp klinker çekmeye gelmeyecek o arkadaş. Sadece silobaz üzerinde çalışma yapacaklar onlar. O dışarıdan gelen firmanın yetkilisi, bir daha burada her hangi bir taşıma işinde bulunmayacağını, yalnızca silo baz taşıyacağını söyledi” diye konuştu.

Kaptan: “Fabrika Yönetimi ile yeni taşıma anlaşmaları yaptık”

Yığılca Damperli Kasalı Motorlu Taşıyıcılar Kooperatifi Başkanı Bayram Kaptan ise, fabrika yönetimi ile yeni taşıma anlaşmaları yaptıklarını kaydederek, “Fabrika yetkilileri ile görüşmelerimiz çok iyi geçti. Hüseyin Gündoğdu, yani fabrikanın sahibi Ankara’dan geldi, bu sıkıntılı günde. Diğer nakliye firmasının sahibini de çağırdı ve dedi ki; ‘Arkadaşları kırma.’ dedi. Bizim için çok güzel plan ve projeler yapıyor. Silobas alacağız, artı bir de şu var; buradan limana da kalın taş çekeceğiz. Çekiciler bizden, dorseler onlardan olacak. Bize çok güzel tekliflerle geldi. Diğer nakliye firmasının sahibi de çok değerli bir arkadaşmış, dedi ki; ‘Tamam ben buradaki arkadaşların huzurunu bozmayayım.’ Buranın klingerini satan Fatih Bey imiş, bir başka çimento firmasına. Dün akşam ki arabalar da o arkadaşın arabalarıymış. Biz bunları bilmiyorduk, bu akşam öğrendik hepsini. Bu gece anlaşmamızı yaptık, Sayın Kaymakamımızdan, Belediye Başkanımızdan, Tabii ki AK Parti ve MHP İl Başkanlarımızdan, İlçe Başkanlarımızdan, İl Genel Meclisi Üyelerimizden, hepsinden Allah razı olsun. Ama ufak tefek sıkıntılar oldu. Fabrikamızdan da bu konuda ben şahsım ve Kooperatif Başkanı olarak bu olanlardan dolayı özür diliyorum. Tabii ki bu zararları biz karşılayacağız. Kendimizi affettireceğiz yani. Fabrika sahibi söz verdi, dedi ki; ‘bu arkadaşlara silobas alsınlar, bu işe girsinler. Kligerin 50 bin ton kalmış, klingerin olup olmayacağı belli değil. Biz Yığılca olarak kenetlendik ve bu mücadeleyi olumlu halde çözdük. Yarından itibaren, Çimento Fabrikası ile çalışmaya başlayacağız” açıklamalarında bulundu.

Öte yandan, Yığılca'nın doğasına, tarımına, hayvancılığa ve bölgeye has tescilli arısına zarar verdiği gündeme gelen ancak tüm bunların gölgesinde kapasitesini arttırarak Yığılca'dan daha çok faydalanmaya kalkan fabrika yönetiminin, Yığılcalı taşıyıcı esnafını neden haftalardır işsiz bıraktığı cevap bekleyen soru olarak kaldı.