Bazı haber kuruluşları ve sosyal medyadaki ‘Sıvı yağ stoku azaldı’ manipülasyonun ardından vatandaşların marketlere akın etmesiyle özellikle Ayçiçek yağında kısmi fiyat artışları yaşandı. Artan talebin ardından stokçuluk ve fırsatçılık iddiaları yeniden gündeme gelirken yurt genelinde yağ denetimleri sıkılaştırıldı.

Düzce’de de vatandaşların ‘Sıvı yağ bulamıyorum’ şikâyetlerinin artmasının ardından hem merkez hem de ilçelerde ticaret müdürlükleri ile zabıtalar özellikle zincir marketleri mercek altına aldı. Düzce Valisi Cevdet Atay da bizzat sahaya inerek marketlerde denetim yaptı.

Ticaret İl Müdürlüğü’nün denetçileriyle zincir ve yerel marketleri gezen Vali Atay, reyon ve depolarda kontroller gerçekleştirdi. Etiketlerdeki fiyatları ve son zam tarihlerini inceleyen Vali Atay, stokçuluk ve fahiş fiyat iddialarına karşı Düzce’de her türlü önlemi aldıklarını ve denetimlerin ara vermeden devam edeceğini kaydetti.

Öte yandan Türkiye’nin ayçiçek yağı ihtiyacının önemli bir kısmını karşıladığı iki ülke olan Rusya ve Ukrayna arasında Rusya’nın Ukrayna’yı işgaliyle başlayan gerilim nedeniyle Azak Denizi’nde bekletilen 6 bin 99 ton ayçiçek yağı yüklü gemi de Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Rusya Devlet Başkanı Putin ile görüşmesinin ardından ülkemize doğru yola çıktı.

HABER: Mehmet GÜNESEN