Pazartesi, Çarşamba ve Cuma günleri Öncü TV-Öncü Radyo ortak yayınıyla saat 15.00’te izleyiciyle buluşan “Yorumlu-yorum” programının Cuma günkü bölümünde Öncü Medya Haber Genel Yayın Yönetmeni Sadullah Ünsal, yine çok çarpıcı tespitlere imza attı.

Son dönemde siyasilerin genel başkan düzeyinde Düzce’ye gösterdiği ilgiye değinen Ünsal, “Geçtiğimiz günlerde İYİ Parti Genel Başkanı Düzce’ye geldiğin Daha önce Gelecek Partisi Genel Başkanı Davutoğlu Düzce’ye geldi. Yine il kongresin yapmak ve il binasının açılışını yapmak üzere Sayın Babacan da Düzce’ye geldi. Değişik temaslarda bulundular. Halkla iletişim haline girdiler” dedi.

TUNCAY ŞAHİN, REKTÖR DESTEK İSTEDİĞİNDE ÖZLÜ’YE SORDU”

Bu konu üzerinden iki konuya dikkat çeken Ünsal, Düzce TSO Başkanı Tuncay Şahin ile ilgili şöyle konuştu:

“Bir tanesi şu, dün basına düşen Düzce Ticaret ve Sanayi Odası Başkanını İYİ Partili milletvekilleri ziyaret etti. Tarihler Mayıs 2019’u gösterirken Sayın Düzce Belediye Başkanı Faruk Özlü’ye bir telefon açılıyor. Arayan Düzce TSO Başkanı Tuncay Şahin. Diyor ki “Rektör Nigar hanım aradı beni. Yeniden atanmak için destek istedi. Ne diyelim” diye bir soru soruyor. Tabii o zamanlar Nigar Hanım rektör olmak için, TSO, DESOB ve diğer kurumları ziyaret edip destek istiyordu. Sanki milletvekiline seçilecek biri gibi kulis çalışması yapıyordu. O kulislerden bir tanesi de bu.

Tabii Bakan Bey ne diyor onu bilmiyoruz ama böyle bir telefonun açıldığını biliyoruz. Düzce’ye Sayın Ahmet Davutoğlu geldi. Geldiğinde bir randevu trafiği olmuş daha sonra da iptal edilmiş. Burada da yapılan şey usulüne uygun bir iptal. Benim burada dikkat çekmek istediğim şey şu: DEVA Partisi Genel Başkanı Sayın Ali Babacan, Düzce TSO’yu ziyaret etti. Orada fotoğraf verdi. Davutoğlu ve Akşener gitmedi.”

“SİYASİLER GELDİĞİNDE DE ÖZLÜ’YE SORDUN MU?”

Şahin’in bu tavrının yanlış olduğunu belirten Ünsal, “Düzce TSO Başkanı Sayın Tuncay Şahin, siz nasıl rektör Nigar Hanım’a destek verelim mi vermeyelim mi diye Bakan Bey’e sordunuz ya… Yalanlanmadığı sürece bu doğru. Peki, Babacan geldiği ve TSO’dan randevu istediği zaman sordunuz mu? Bunu çok merak ediyoruz. Çarşı bunu çok merak ediyor. Acaba Tuncay şahin, Başkan Özlü’yü arayıp, “Efendim Ali Babacan geliyor. Bizden randevu istedi. Verelim mi, vermeyelim mi?” diye sordu mu sormadı mı?” sorusunu yöneltti.

“İNCE VE DAVUTOĞLU’NA RANDEVU VERİLMEDİ Mİ?”

Bazı siyasilerin TSO ziyareti yaparken bazılarının yapmamış olmasının nedenini sorgulayan Ünsal, “Bu memlekete Muharrem İnce de geldi. Sayın Davutoğlu da geldi. Bunların aklına TSO gelmedi mi? Randevu alınmadı mı, verilmedi mi? Sorulmadı mı?” dedi.

“ŞAHİN’E DÜZCE’Yİ YÖNETEN ADAM DİYORLAR”

Ünsal, bu konuya değinmesinin nedenlerini de şu cümlelerle açıkladı:

“Düzce’de pek çok konuda pandemi denetimlerinde, değişik faaliyetlerde TSO Başkanı Tuncay Şahin’in ismi çok geçiyor. Tabiri caizse “Düzce’yi yöneten adam” diyorlar. Bunun arkasını doldurmak gerekirse Belediye Başkan Yardımcısı Hüdaver Gösterişli, Fevai Arslan BELTAŞ’ta görevli. Faruk Bey’e de her şey soruluyor. Pandemu döneminde de valinin yanında gezerken 10 kilo verdi. Tabii bunlar altını dolduran sebepler”

“TİCARET VE SANAYİ ODASI SİYASİLEŞİYOR MU?”

İkinci noktada ise “Ticaret ve Sanayi Odası siyasileşiyor mu?” diye soran Ünsal, “ Seçimin artık ayak seslerinin geldiği yerde Sayın Tuncay Şahin, TSO Başkanı, milletvekilliğine İYİ Parti’den mi aday olacak yoksa DEVA Partisi’nden mi aday olacak? Böyle iddialar ve söylentiler var. Burada çok da bir şey olmaz. Herkes bazı kurumların başında olur. Mücadelesini veriri, aday olur. TSO da bir hizmettir. Ancak burada enteresan olan şu: Bir tarafa yaz, bir tarafa kış mı oluyor? Bu süreç nasıl gidiyor onu çok merak ediyoruz. Zaman içinde Sayın Şahin bu konuyla ilgili bir açıklama yapar mı bilmiyorum” dedi.

“DİĞERLERİ BOŞKEN NEDEN 1. OSB GENİŞLETİLİYOR?”

Kamuoyunda çok tartışılan mevcut 1. Düzce Organize Sanayi Bölgesi’nin birinci sınıf verimli tarım arazilerinin eklenmesiyle üç buçuk katına çıkarılmasıyla ilgili çalışmalara da değinen Ünsal, “Bu arada bir şey daha var. Çilimli’de organize sanayi bölgesi var. Yüzde 60-70’i boş. Gümüşova’da organize sanayi bölgesi var. Yüzde 80’i boş. Akçakoca’da TSO öncülüğünde bir organize sanayi bölgesi kuruluyor ve tamamen boş şu anda. Ama ne hikmetse Düzce’nin en verimli arazileri, binlerce dekar alan OSB yapılması için tahsis çalışmaları yapılıyor” ifadelerini kullandı.

“SAYIN ÇAKIR DERT ANLATMA, ‘BU OLMAZ’ DE!”

AK Parti Düzce Milletvekili Fahri Çakır’ın bu genişletmeye karşı olmasıyla ilgili beyan belirtmesin kabul edilemez olduğunu ifade eden Ünsal, “Fahri Çakır diyor ki ben buna karşıyım. Sen karşı olsan ne olur, olmasan ne olur? Sayın Çakır, sen burada herhangi bir vatandaş gibi niyaz edecek dert anlatacak ve itiraz edecek yerde değilsin. Sen icranın başındasın. Devletin ilgili bilimlerini harekete geçirip ‘bu olmaz’ diyeceksin ki olmaz, olmamalı. Düzce’de birçok OSB boşken, mevcut alanda insanların haksız bir şekilde tarımsal alanları doluyor” cümlelerini kulandı.

“OSB DEDİK DÜZCE’NİN EN VERİMLİ TOPRAKLARI GİTTİ”

Hendek OSB’nin Türkiye’de örnek gösterilebilecek bir yer olduğunu savunan Ünsal,  “Bize diyorlar ki ‘o gelecek, bu gelecek; onun için, bunun için’. Tamam, boş alan var. Mevcut yerler bir dolsun bakalım. Zaten OSB dedik ama Düzce’nin en güzel verimli toprakları gitti. Şimdi belediye başkanı açıklama yapıyor diyor ki “Hava kirliliğinin yüze 35’i fabrikalardan geliyor”. E gelecek tabii. Düzce’nin coğrafyası yapısı ona müsait değil ki” sözleriyle mevcut fabrikaların hava kirliliğine olan etkisine dikkat çekti.

“OSB’NİN GENİŞLEMESİ DÜZCE HALKINA YAPILABİLECEK EN BÜYÜK BASİRETSİZLİKTİR”

TSO Başkanı Şahin’in Düzce’y vakit ayırması gerektiğini söyleyen Ünsal, “Onun için TSO Başkanı kime randevu verir kime vermez ama şu anda üzerinde çalıştığı ve devletin idare sahibi insanlarına anlattığı etkilediği noktada OSB’nin genişlemesi hakikaten Düzce halkına yapılabilecek en büyük hizmetsizlik ve basiretsizliktir. Siyasetçilere ayıracak olduğu vakti Düzce’nin gelecek noktasındaki güzel değerlere ayırmasında fayda var. Siyaset yapabilir düşüne biliri. En tabi hakkı. Ama siz coğrafyadan dolayı hava kirliliğinden dolayı nefes alamayacak haldeyseniz ki dünyada pandemiden sonra tarımın ne kadar anlamlı ve gerekli olduğunu daha iyi anladık marketlerdeki fiyatlara baktıktan sonra. Eğer bunları görmüyor ve planlamıyorsanız lütfen gidin o zaman siyasetinizi yapın.

“SİZİ SİYASİ AĞIRLAYIN DİYE SEÇMEDİLER”

Vatandaş bunları diyor. Soruyor. Düzce’de ticaret erbabının sıkıntısı var. Sinbo gibi bir yatırım gitmiş ve bunun gibi birçok yerde sıkıntı var. Ne yapıyor TSO? Milletvekili ve genel başkan ağırlıyor. Onun için seçmediler sizi oraya. Onun için gelmediniz. Hısım akraba ile istişare etmekten ziyade, ticaret erbabıyla istişare ederek Düzce’nin geleceğini makul ölçülerde sağlamanızda hepimiz için fayda var. Çünkü bizim salımızı bu OSB’ye gelen firmaların sahipleri tutmayacak. Birbirimizin salını tutacağız” şeklinde konuştu.

HABER: Mehmet GÜNESEN

PROGRAMIN TAMAMINI İZLEMEK İÇİN TIKLAYINIZ