banner851

banner614

10.08.2021, 14:34 1519

FINDIK İŞÇİLERİ İÇİN TOPLANTI YAPILDI, AMA DURUMLARI NASIL?

Bilindiği gibi, her yıl Ağustos ayında Düzce’de il genelinde toplanmaya başlayan fındık için Türkiye’nin çeşitli bölgelerinden Düzce’ye gelen mevsimlik işçiler için Düzce Valiliği bir toplantı düzenledi. Toplantıya ilgili kurum müdür ve temsilcileri katılırken, mevsimlik tarım işçilerinin çalışma ve sosyal hayatlarının iyileştirilmesi konusunda karşılıklı görüş alışverişinde bulunuldu.

ŞİMDİ DURUMA BİR BAKALIM

 Şimdi buraya kadar her şey normal görünüyor. ‘Peki, gerçekten bu işçilerin durumu nasıl?’ diye bir araştırma yaptık. Bana gelen bilgiler doğrultusunda, yaptığım araştırmada durum pek de iyi değil. Bunu yerleşim alanında görüntüledik. Durumları hiç iyi değil, hiç hoş değil.

Burada yaklaşık 25 büyük çadırda barınan ve Hatay Kırkhanlı oldukları ifade edilen mevsimlik işçiler var. Sayıları her geçen gün artıyor. Tuvalet ve banyo irelti ve akan bir suları yok. Fotoğraflarda mevcut durumları.  Mutfak yok. İşçiler, çoban ateşi yakarak yemek pişiriyor. Bu civarda yaşayan, bu yörede yaşayan Kaynaşlılı vatandaşlar, “İlkel kabile hayatı yaşıyorlar. Asar deresinde yıkanıyorlar. Kap kacak yıkamak için yakındaki cami ve çevrede buldukları çeşmelerden su pet damacanalarla su taşıyorlar.  İlkel usullerle çamaşır, bulaşık yıkıyorlar. Bunlara seyyar konteyner ve tuvalet banyo bile verilmiyor.” diye bize bilgi verdiler. Amelelerin traktör römorklarıyla tıka başa doldurularak fındık tarlalarına getirildikleri iddiasını da duydum.

Fotoğraflar da zaten her şeyi gün yüzüne çıkarıyor. Naylon çadırlar. Bezden çevreli tuvaletler. Mutfak, çeşme falan yok burada. Resimler, bir kaç saat önce çekildi. Yörede yaşayan vatandaşların içi sızlamış, bana bilgi gönderdiler. Ben de baktım manzaraya hiç hoş değil. Buradan yazıp dikkat çekeyim istedim. Bu kardeşlerimize daha medeni, daha yaşanabilir imkânlar sağlanabilir diye düşündüm. Başta Sayın Valimizin olmak üzere, Kaynaşlı Belediyesi’ne bir mesaj vereyim istedim. Amacım eleştirmek değil. Aksine ilgili kurum ve birimlere durumu aktarmak. Bu işçiler buraya ekmek parası kazanmaya gelmiş ve bizim yöremizin fındığını toplayarak bize hizmet ediyorlar. Sahip çıkmak biz Düzceli’nin asil görevi olduğunu düşünüyorum.

Hoşça kalın...

Yorumlar (6)
Yazık 1 ay önce
Bu kadar basit bir sorunu bile çözemeyen, bu kardeşlerimizi en temel insani koşullara bile kavuşturamayan, onları bu şekilde bir yaşantıya mahkum eden memleketimiz idaresine ne demek gerekir bilemiyorum. Her alanda olduğu gibi bu alanda da maalesef sorunu hakkaniyet çerçevesinde çözecek, kimin menfaatine dokunursa dokunsun doğru kararı alıp uygulayacak bir idaremiz yok. Çom üzücü. Bu kardeşlerimizin çoğunun nüfus kaydı bile yok.
Çilimlili 1 ay önce
Her şey göstermelik. Yapılan bir şey yok. İlçede çadır alanı belirlenmiş. Adamlar gelmiş, su yok, tuvalet yok. Kaymakamlık belediye yapacak diyor. Elektrik bağlamak için Sedaş 1400 tl aylık istiyor. Kim verecek. Kaymakamlık bende ödenek yok diyor. Bunlar 1 Ağustos’ta oldu. Lafa gelince pandomim var. Ya bu insanları ilçeye kabul etmeyin yada zamanında gereğini yapın.
***** 1 ay önce
Anadolu'da örnekleri var pancar çapası ve sökümü gibi işler için gelenlere konteynır konulmuş, su ve elektrik verilmiş falan, araştırın biraz
Abbas 1 ay önce
Yerimizde Saymaya devam.
Sebo 1 ay önce
Müslümanlığa ve insanlığa yakışmaz bir durum bizlere ferd olarak yardımcı olalım
halk 1 ay önce
suriyeliden afgnlıdan beter.Kendi halkımız çadırda..