Fındıkta resmi hasat tarihini beklemeyen binlerce üretici bahçelere girerek ürününü toplamaya başladı. Tarım Bakanı Bekir Pakdemirli’nin ‘Hasat başlamadan taban fiyatı açıklayacağız’ sözlerine rağmen fındık fiyatları halen duyurulmadı.

Üretici bir yandan bahçesinde bir yıllık emeğini toplarken bir yandan da gözü kulağı yapılacak açıklamadayken fındıkla ilgili söylemleriyle gündeme gelen Demokrat Parti Ordu Milletvekili Cemal Enginyurt, bu kez TBMM’de düzenlediği basın toplantısıyla iktidara seslendi.

“8 MİLYON ÜRETİCİ DE YANMAK ÜZERE”

Fındıkta taban fiyat açıklamasının gecikmesini ülkemizin güneyinde devam eden orman yangınlarına bağlayanlara sert çıkan Enginyurt, “ Fındık hasadı başladı. Bahçelerde fındık toplanıyor. Üretici dalda fındık toplarken hükümetten gelecek sese, habere odaklandı. Ama maalesef hala fındık taban fiyatları açıklanmadı. ‘Efendim ormanlar yanarken şimdi fındık fiyatının açıklanması nereden çıktı?’ diyorlar. Yahu zaten yanan ormanlar yaptığınız bir şey yok. Ormanları zaten kendi haline bıraktınız yandı. 8 milyon üretici de yanmak üzere. 8 milyon üretici de emeğinin, alın terinin karışlığını bekliyor. Bu insanlar devletinden fındık taban fiyatının açıklanmasını bekliyor. Ama maalesef iktidar suskun, cumhurbaşkanı suskun.” diye konuştu.

“35 TL FİYAT BİR AN ÖNCE AÇIKLANMALI”

Taban fiyatın bir an önce 35 TL olarak açıklanarak zor durumdaki üreticinin bir nebze olsun rahatlatılması gerektiğini belirten Enginyurt, “Demokrat Parti Genel Başkanı Sayın Gültekin Uysal’ın da ifade ettiği gibi, Sayın Kemal Kılıçdaroğlu’nun da söylediği gibi biz fındık taban fiyatının 35 TL olarak ilan edilmesini, TMO’nun piyasaya girmesine sayın cumhurbaşkanına duyurmak istiyoruz. Üreticimiz hakikaten perişan bir halde borç bataklığında. 16 aylık pandemide büyük sıkıntılar yaşanmakta. Üretici ‘Belki bu fındıkta toparlarım’ umudu içerisinde. Dolayısıyla 35 TL açıklamasını bir an önce bekliyoruz.” sözleriyle çağrısını yineledi.

HABER: Mehmet GÜNESEN