Türkiye'nin fındık tekeli haline gelen İtalyan firma Ferrero'nun fiyat üzerindeki etkisinin kırılmasını isteyen sektör temsilcileri, müdahale alımı yapan TMO’nun piyasada etkin olmasını istiyor.  

Hasat dönemine 2 aydan az bir zaman kala üreticiler dört gözle açıklanacak fındık taban fiyatlarını bekliyor. Bu süreçte fındıkçıların aklındaki tek soru ‘Fiyat belirlemede İtalyan çikolata devi Ferrero mu, yoksa Toprak Mahsulleri Ofisi (TMO) mi etkili olacak?’

“TMO’nun üreticiyi mağdur etmeyecek bir fiyat açıklamasını bekliyoruz”

Haber ekibimize özel açıklamalarda bulunan Düzce Ziraat Odası Başkanı Ramazan Öztürk, muhataplarının İtalyan Ferrero firması olmadığını belirtti. Beklentilerinin TMO’nun devlet desteği ile üreticileri mağdur etmeyecek bir fiyat açıklaması olduğunu vurgulayan Öztürk, “Şimdi bizim muhatabımız Toprak Mahsulleri Ofisi’dir. Biz kesinlikle kendimize muhatap almıyoruz. Yapmış olduğu işlerin hiçbirisini tasvip etmiyoruz. Birkaç çuval vermekle birkaç şapka vermekle çiftçiyi kandıramazlar bunu böyle bilsinler. Biz TMO’nun tüm fındığımızı almasından yanayız. Devletimizin de TMO’ya çıkıp TMO’yu desteklemesi ve çiftçiyi mağdur etmemesi gerektiğini düşünüyorum.” dedi.

“Rekolte bazlı fındık alımı tutmadı”

TMO’nun belirlenen rekolte bazlı fındık alımının geçen yıl üreticilere güçlük çıkarttığını da dile getiren Öztürk, “Tüccardan fındık gelmesini önlemek için yapılan bir çalışma, ama bu fazla tutmadı. Geçen sene Düzce’de bir sürü spekülasyonlar oldu. Çiftçi Kayıt Sistemi (ÇKS)’ne kayıtlı fındıkları alıyor, ama benim 2B’de fındık bahçem var, bu hesap yapılmıyor. Yeniden hesap yapılıp bu 2B‘deki fındık bahçelerindeki fındıkların da termal tarımla alınması lazım.” ifadelerini kullandı.