CHP Düzce İl Başkanı Zekeriya Tozan, parti binasında fındıkla ilgili açıklamalarına bir yenisini geçtiğimiz günlerde çıktığı İtalya seyahati üzerinden ekledi. Roma’da satılan fındık fiyatıyla, Türk çiftçisinden alınan fındığın fiyatını yorumlayan Tozan, bu iddialarını Roma pazarında gördüğü fiyatları çektiği fotoğraflarla destekledi.

“Doğal ürünler pazarında kilosu 12,24 Euro’ydu”
10 gün önce bir İtalya gezisinde olduğunu söyleyerek sözlerine başlayan Tozan, Avrupa’da fındığı en çok üreten İtalya’da nasıl bir fiyatla karşılaşacağı merakıyla yaptığı araştırmadan bahsetti. Tozan, “İtalya’nın arkasından 25-30 bin tonla İspanya gelir. Yunanistan’da daha azdır. Avrupa’daki fındık fiyatlarının yüksek olduğunu biliyorduk. Ne kadar olduğuna baktığımızda, bir doğal ürünler pazarında fındığın kilosunun 12,24 Euro (yaklaşık 43 TL)’dan satıldığını gördük. Fındığın kalitesine baktığımızda bizim yabani fındık dediğimiz o büyük ağaçlarda yetişen iri sert kabuklu yağ oranının az olduğu bir cinsle karşılaştık.” dedi.

“Bu işe devlet el atmalıdır”
Türkiye’deki en büyük fındık alıcısının İtalyan ile Hintli şirketler olduğunu anımsatan CHP Düzce İl Başkanı Tozan, Türkiye’deki fiyatın yaklaşık 2,8 Euro’larda olduğuna kaydederek Avrupa’daki fiyatlara kıyasla Türk çiftçisinin ne kadar zararda olduğunu şöyle dile getirdi: “Bu işe devletin el atması gerekiyor. Avrupa’daki kendi fındığını pazarda 12 Euro’dan satacak, toptan fiyatları da 6 Euro’lar civarında olacak ama biz geldiğimizde Türk çiftçisi olarak 9.5-10 liralara boyun eğeceğiz. Üstelik rekolte bu kadar düşükken.”

“Suriyeli sığınmacılara 10 milyar dolar harcadık diye övünmesinler”
Fındık fiyatları üzerinden hükümeti eleştiren Tozan, ‘Suriyeli sığınmacılara 10 milyar dolar harcadık diye övünmesinler’ diyerek konuşmasını şöyle sürdürdü: “Bu şirketler SMS’lerle fiyat düşürüyorlar. Emanete fındık alıyorlar. Bizim fındıklarımızı aldıktan sonra kat kat para kazanıyor. Türk çiftçisinin sırtından temsilcileri olarak taşeronları hem yerli tüccarlarla işbirliği yaparak Avrupa’da büyük paralar kazanıyorlar. Tekrar söyleyeceğim,‘Suriyeli sığınmacılara 10 milyar doları harcadık’ diye övünen hükümetin yetkilileri fındığa müdahale edip 200-300 milyon alımla fındığın fiyatı Avrupa’daki üreticinin sattığı fiyatlara çıkabilir. Bu şekilde dövize bu kadar ihtiyaç olduğu bir dönemde TL bazındaki bir alımla devletin döviz girdisi de en az 2-2,5 buçuk katına çıkacaktır. Hesap çok basittir. Hem Türkiye döviz kazanacaktır hem çiftçinin problemi bitecektir.”

“Üreticinin olmadığı yerde; üreticinin sorunu çözülmez”
Geçtiğimiz günlerde yapılan fındık çalıştayında, fındık üreticisi olmamasını eleştiren Tozan şöyle konuştu: “Öyle üreticinin olmadığı yerlerde sektör temsilcileriyle yapılan fındık çalıştaylarıyla fındık üreticinin sorunlarının çözülmesi mümkün değildir. Dünyada yüzde 80’inin ürettiğimiz bir ürünü tasarlayamamanın verdiği acizlikle Türk çiftçisinin ne hale geldiğini görüyoruz. Fiyat ortada her şey ortadadır. Bunun sorumlusu hükümettir, bunun sorumlusu tarım bakanıdır. Halkımız da oylarını verirken bunu düşünerek oy versinler.”