Dövizdeki artışla son bir yılda fiyatı 2 kattan fazla artan akaryakıtı son olarak Rusya’nın Ukrayna’yı işgaliyle küresel petrol piyasalarındaki kriz vurmuştu. Brent petrolün 130 dolar bandına kadar çıkmasıyla son 2 haftada 4 kez zamlanan benzin ve motorinde, petrolün 100 doların da altını görmesiyle dün büyük indirim bekleniyordu.

Petrol fiyatı çakıldı ama indirim bir türlü gelmiyor

Brent petrol 25 Şubat seviyesindeki fiyatlara düşse de indirim açıklaması bir türlü gelmedi. Güncel olarak motorinin litre bazında 16 TL, benzinin ise 15 TL seviyesine düşmesi gerekirken indirim kararı sürücülerin açıklama için gözünü çevirdiği Enerji Petrol Gaz İkmal İstasyonları İşveren Sendikası’ndan (EPGİS) beklnene açıklama bir türlü gelmedi.

EPGİS fiyat duyurusuna ara vermiş

EPGİS’ten yapılan açıklamada sendika hakkında akaryakıt fiyatlarının belirlenmesinde usulsüz işlem iddiasıyla yapılan suç duyurusu hatırlatılarak hafta başından bu yana fiyat duyurusuna ara verildiği ifade edildi.

Gerekçe: Adli sürecin selameti

Açıklamada, “Bu hafta başında sendikamız aleyhine suç duyurusunda bulunulmuş ve süreç adli makamlara intikal etmiştir. Adli sürecin selameti açısından sosyal medyada üyelerimize ve kamuoyuna fiyat duyurusu faaliyetlerine hafta başından bu yana ara verilmiştir.” denildi.

Sürücüler gerekli düzenlemeyi bekliyor

Öte yandan Düzce’de an itibariyle benzin litresi 20 lira 43 kuruştan motorinin litresi ise 20 lira 60 kuruştan satılıyor. Zamlardan bunalan araç sürücüleri litre başında ortalama 5-6 TL fazla ödeme yapmaya devam ederken bir an önce akaryakıt fiyatlarında gerekli düzenlemenin yapılmasını bekliyor.

HABER: Mehmet GÜNESEN