banner851

banner614

BAŞKAN DEMİRCAN YAKINDAN TAKİP EDİYOR

banner619

Her yıl yerli ve yabancı binlerce kuş gözlemcisi ve doğaseveri ağırlayan Gölyaka sınırlarındaki Efteni Kuş Cenneti'nin çirkin ve bakımsız görüntüden kurtarılması için yıllardır gündemde olan ıslah projesi Düzce Valisi Cevdet Atay ve Gölyaka Belediye Başkanı Yakup Demircan’ın girişimleri sayesinde nihayet başlıyor. Başkan Demircan, Efteni Kuş Cenneti Islah ve Peyzaj çalışmalarının uygulanacağı toplam 764 hektar alanda incelemelerde bulundu.

banner846
Gölyaka 20.10.2020, 13:36
2302
BAŞKAN DEMİRCAN YAKINDAN TAKİP EDİYOR
banner844

Kuşların göç yolu güzergâhında olan ve leylekler, yaban ördekleri, tepeli beyaz balıkçıllar, angut, sakar meke, kuğu, sakarca, yeşilbaş, fiyu, bekri, çıkrıkçın, kılkuyruk, kaşıkçın, elmabaş, pasbaş, gri balıkçıl, turna, toy, mezgeldek, çulluk, karatavuk, kızkuşu, karabatak gibi kuşların konakladığı Efteni Kuş Cenneti sonunda hak ettiği güzelliğe kavuşacak.

Bilindiği gibi Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından 2 yıl önce hazırlanan ve göl içi ile çevresini kapsayan Efteni Kuş Cenneti Islah ve Peyzaj Projesi uygulama aşamasına geldi.

Göçmen kuşların mola verdiği sahalardan biri olan ve 35'i kalıcı olmak üzere yaklaşık 150 türde kuşa ev sahipliği yapan Efteni Gölü’nde ıslah çalışmaları projesi yakında başlayacak.

Gölyaka Belediye Başkanı Yakup Demircan ve yüklenici firma mühendisleri şantiye kurulacak alanda dün incelemelerde bulundu ve çalışmalar hakkında bilgi aldı.

Proje kapsamında Düzce Efteni Gölü’nün 115 metre olan göl seviyesinin 117 metreye çıkarılması ve böylece daimi sulak alanlarının büyütülmesi planlanıyor. Ayrıca ‘Göl Alanı Kontrol Yapıları’ kurularak sulak alanın ve canlıların korunması, turizm, çevre ve taşkın kontrolü yapılması amaçlanıyor.

Her yıl yerli yabancı binlerce kuş gözlemcisi ve doğasevere ev sahipliği yapan Efteni Kuş Cenneti, ıslah ve peyzaj projesi sayesinde daha göz alıcı bir çehreye bürünecek.

Yorumlar (5)
düzceli 9 ay önce
yaparsa yakup baskan yaapr
yıllardır aynı hikayeler 9 ay önce
düzceli
berkan 9 ay önce
helal olsun başkanım saygılar
Mustafa 9 ay önce
Ben buradan sayin valime cok tesekur ederim buranin durumunu bir vadandas olarak anlatmistim bu konu ile ilgilendigi icin Allah ondan razi olsun
Gölormanlı 9 ay önce
Allah razı olsun emeği geçenlerden nihayet mutlu son.
18°
hafif yağmur