banner851

banner955

GÖLYAKA TURİZMİ ‘TERMAL’İN GÜCÜYLE GELİŞECEK

Gölyaka termal suların gücüyle gelecek sağlık turizmiyle Türkiye çapında adından söz ettirecek. İlçeye bağlı Hacıyakup Köyü Merası Aksu Deresi’nin kenarında bulunan 2 No’lu sondaj kuyusunda termal suyunun yanında Manşet Gazetesi Yazı İşleri Müdürü Canan Üstüner’in sorularını yanıtlayan Gölyaka Belediye Başkanı Yakup Demircan, “Rabbime şükürler olsun, gayemiz Gölyaka’ya böyle bir jeotermal suyu çıkartmaktı. Emeklerimiz, gayretlerimiz boşa gitmedi.” dedi.

Gölyaka 14.09.2020, 13:05 14.09.2020, 15:59
2274

Gölyaka ve Düzce’yi heyecanlandıran yeni termal su keşfinin ardından ilçe turizmine büyük ivme kazandıracak araştırmanın mimarı Gölyaka Belediye Başkanı Yakup Demircan ile yerinde röportaj yaptık. Hacıyakup Köyü Merası Aksu Deresi’nin kenarında bulunan 2 No’lu sondaj kuyusunda haber ekibimize süreç hakkında bilgiler veren Başkan Demircan, Manşet Gazetesi Yazı İşleri Müdürü Canan Üstüner’e önemli açıklamalarda bulundu.

“Emeklerimiz boşa gitmedi”

İhaleyi alan şirket tarafından açılan sondaj kuyusu ile yerin 800 metre altında termal su bulunduğunu belirten Demircan, şunları kaydetti:

“Bölgemiz fay hattında olan bir bölge olması münasebetiyle İller Bankası’nın çalışmaları bölgemizde 1, 2, 3, 4 nolu yer tespit etmiş. Şu an bu tespit edilen yer 2 nolu sondaj yerimiz. Esas en verimli sondaj yerimiz Efteni Hamamı’nın olduğu yerdeki yol kenarında 1 nolu sondaj yerimiz. Bir haftaya kadar orada başlanacak. Rabbime şükürler olsun, niyetimiz, gayemiz Gölyaka’ya böyle bir jeotermal suyu çıkartmaktı. Emeklerimiz, gayretlerimiz boşa gitmedi ve böyle bir suyu, saniyede 50 litre civarında, şu anda 39 derece, insan sağlığı için 40 derecenin üstündeki sularda biliyorsunuz soğutulup termalde kullanılması gerekiyor.”

“Debisi yüksek, ısı derecesi insan sağlığı için çok güzel”

Termal suyu seracılıkta kullanmak istediklerini vurgulayan Demircan, şöyle konuştu:

“Bu bölgede Tarım ve Orman Bakanlığı’nın Sera AŞ Tarım OSB diye bir projesi var, bu proje doğrultusunda seralarda ısıtma olarak da kullanabileceğimiz bir su. Uzmanlar “42, 43’e çıkar” diyor ama 1 nolu yapacağımız yerde 45’in üstünde olduğunu söylüyorlar. Bir haftaya kadar da orada başlayacağız. Biliyorsunuz bu suyun havasının alınması gerekiyordu. Havasını almak için buraya hava basacaktık. Fakat gerek kalmadan aşağıdan gaz basıncıyla beraber kendiliğinden patladı. Bu da bizi sevindirdi çünkü debisi yüksek, ısı derecesi şu an için insan sağlığı için çok güzel bir su. O yüzden ilçemize, Düzce’mize, bölgemize hayırlı olsun diyorum. Biz biliyorsunuz Güzeldere Şelaleleri ile, Kültür Parkı’yla, Efteni Gölü Kuş Cenneti’yle, Melen’in doğuş havzasıyla, 30 milyon insanın 1 ila 2 saatte ulaşabileceği bir bölge olması münasebetiyle bu su önemli. Yine Güzeldere Şelalemiz biliyorsunuz Türkiye’nin en uzun şelalesi, 135 metre.”

“Yatırımcıları bekliyoruz”

Demircan ayrıca termal suların sağlık turizminde değerlendirilmesi için tesisleşme noktasında yatırımcıları beklediklerini söyledi.    

Kardüz’de mutlu son çok yakın!

40 yıldır kış turizmine kazandırılması için mücadele verilen Kardüz Yaylası ile ilgili yeni gelişmeleri de paylaşan Gölyaka Belediye Başkanı Yakup Demircan, şöyle konuştu

“Yine Kardüz’de yer tahsisinin hazineye devri noktasında Kültür ve Turizm Bakanlığı alt komisyon ve üst komisyonlardan geçti. 100 dönümlük turizm alanının tahsisi ve mera vasfından çıkarılarak Milli Emlak’a devri noktasında sonuca yaklaştık. Bunun için 20 yıllık bir ot parasının yatırılması gerekiyor. İnşallah bakanlığımız, milletvekillerimizin, valimizin gayretleriyle, bizlerin de desteğiyle o ot parası yatar, Kardüz’ün de tahsisini en kısa zamanda alırız çünkü komisyonlar bitti.”

Yorumlar (1)
selim 2 yıl önce
Hayırlı olsun. Toprağın altında duran bu değerleri gün yüzüne çıkarmak gelecek için güzel yatırımlar
13
açık