banner851

banner955

GÖLYAKA’DA MUHARREM AYI İFTARI DÜZENLENDİ

Düzce Valisi Cevdet Atay, Gölyaka ilçesinde Alevi vatandaşlarla Muharrem Ayı İftarında buluştu.

Gölyaka 04.08.2022, 13:30
971
GÖLYAKA’DA MUHARREM AYI İFTARI DÜZENLENDİ
banner986

İftar programına Düzce Valisi Cevdet Atay, Gölyaka Kaymakamı Fahri Onay ve Gölyaka Belediye Başkanı Yakup Demircan’da katıldı.

İftar programında Düzce Valisi Cevdet Atay, Alevi vatandaşların Muharrem Ayını kutladı.

MUHARREM ORUCU NEDİR?

Muharrem orucu İslam'ın ilk yıllarından beri tutulan ve sevgili peygamberimiz Hz. Muhammed'in çeşitli hadislerinde övdüğü oruçların başında gelmektedir. İslam öncesinde de Muharrem ayında Yahudi ve Hristiyanların oruç tutukları tarihi kaynaklarda yer almaktadır. Özellikle Muharrem Ayı'nın onuncu günü yani Aşure gününe duyulan büyük hürmet nedeniyle İslam dünyasının genelinde Muharrem ayının 9 - 10 veya 10 -11. günlerinde oruç günümüze kadar büyük teveccühle tutula gelmiştir.

Bununla birlikte Hz. Muhammed'in torunu Hz. Hüseyin'in 72 yakını ile birlikte 680 yılındaki Aşure gününde şehit edilmesi sonrası Muharrem ayı özellikle Aleviler için matem ayı olarak görülmüş bu matem atmosferinde tutulan oruç ise Anadolu'da Yas-ı Matem Orucu olarak adlandırılmıştır.

Yine Ehl-i Beyt'e duyulan sevginin nişanesiyle 12 Ehl-i Beyt imamına ithafen yüzyıllardır bilhassa Anadolu ve Balkan Alevileri tarafından Muharrem ayının ilk 12 gününde oruç tutulmaktadır. Oruçların 12 İmam'a adanması nedeniyle de Aleviler, Muharrem orucuna 12 İmam orucu da demektedirler.

Yorumlar (2)
Alevilik ve Muharrem ayı 2 hafta önce
Gerçek Aleviliği yapan zaten yok, kalmadı, oruç tutan zaten yok, kahvehaneler gidin bakın alevi olan vatandaşların çoğu oruç tutmuyor, sadece adı var Aleviliğin ve Muharrem ayının.
Hlk. 2 hafta önce
Sessiz sedasiz Allaha ibadetlerini yaparlar.Kimseye karişmazlar.Cemevlerine saldiran i.. ler Allahin gazabini tadacaksiniz..Allah hristiyannda yahudinnde muslumannda budistinde Allahi.Kendini birsey sanma.Saldirmakla Allahin katinda yerin yerin dibi..Ben bunu bir sunni olarak soyluyorum..Affiniz yok ve tarikatcilarin şirk topluluklarinin yerleri ebedi cehennem...
26
açık