banner851

banner614

HAVADAN DRONE İLE GÖRÜNTÜLENDİ

banner619

Korona virüs salgını sonrasında kapatılan Efteni Gölü, normalleşme sürecinin ardından alınan önlemler sonrasında ziyaretçilere açıldı. Düzce’nin Gölyaka ilçesinde bulunan Efteni Gölü drone ile havadan görüntülendi.

banner846
Gölyaka 28.06.2020, 12:15 29.06.2020, 11:06
2354
HAVADAN DRONE İLE GÖRÜNTÜLENDİ
banner844

  1992 yılında Orman ve Su İşleri Bakanlığı Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü tarafından göçmen kuşların yolları arasında olması nedeni ile koruma altına alınan Efteni Gölü, korona virüs salgını sonrasında ziyaretçilere kapatılmıştı.

Salgında normalleşme sürecine girilmesinin ardından gölün ziyaretçi alanında dezenfekte çalışmaları yapıldı. Ziyaretçi girişinde dezenfektanlar yerleştirilerek vatandaşların ziyaretlerine açıldı.

Efteni Gölü ve çevresi sahip olduğu zengin bitki örtüsü ve su kaynakları ile göçmen kuşların göç yolu üzerinde bulunan önemli ve ender merkezlerden birisi olarak görülüyor. 

 

Koruma sahası içerisinde sazlık alanlar, açık su yüzeyleri bataklıklar ve çamur düzlükleri gibi farklı ekolojik nitelikteki habitatlar, başta su kuşları olmak üzere değişik türden zengin bir hayvan hayatının barınmasını sağlıyor.

Efteni Gölü çevresindeki en önemli fauna elemanlarını su kuşları oluşturuyor. Bünyesinde 35 tanesi kalıcı olmak üzere toplam 150 çeşit kuşa ev sahipliği yapan Efteni Gölü’nde Leylekler, yaban ördekleri, tepeli beyaz balıkçıllar, angıt, sakarmeke ve kuğular kolay görünenler arasında yer alıyor. 

 

Efteni Gölü’nde çevredeki kuş türlerinin izlenebilmesi için seyir terası da bulunuyor. Kuşların göç yollarında, bir mola gölü olan Efteni Gölü su seviyesinin dışında nilüfer çiçekleriyle, sazlık alanlarıyla kuşları saklarken fotoğraf ve kuş gözlemciliğine kompozisyon oluşturuyor. 

Yorumlar (8)
Hasan Kudal 1 yıl önce
Tesis yokluğu ve birtakım eksiklerden söz edenler var, haklı olabilirler. Ancak orası korunan alan.Kuşu,böceği, bitkisi, hatta toprağı ile var. Tesis fazla yapıldığında insan baskısı sonucunda ekolojik yapı bozulur. Doğallık kalmaz. Bir kere kuşlar gelmez. Bilimsel gözle bakılmasını, bir piknik yada mesire yeri olmadığını bilmenizde yarar olduğunu düşünüyorum. Bırakın tesisi, koruyalım yeter. Düzce için ayrı bir değerdir. Hemen yakınında Efteni kaplıcasının durumu meydanda. Oralara bakım yapılmalı halkın hizmetine açılmalı. Bu da Düzce li ler sahip çıkarsa olur.
Rıza 1 yıl önce
Bir iskeleden başka bir şey yok. İki tur attık bir iki resim çektirdik işimiz bitti. Neresi burası? Misafirlerini bekleyen Düzcenin en turistik yeri. Komik.
adil kara 1 yıl önce
ne zaman turişt gelecek ne zaman abant gibi bir ye olacak efteni bu kafayla düzce oyları verip saf saf bakar havaya boluya gider geliriz bu kafayla özlü duy akp duy
Mete 1 yıl önce
Akp gittiği zaman
Kardelen 1 yıl önce
Çok güzel bir yer bence herkesin gidip görmesi lazım
halk 1 yıl önce
bir düzceli olarak soruyorum neden gelsinler.. hertaraf bakımsız o parkurda yürüyüp fotoğraf çekilse ne olacak?
Vatandas 1 yıl önce
Gol temizlense piknik yerleri yapilsa daha guzel olur
Yorumcu 1 yıl önce
Daha çok geliştirilmeli... Yatırım yapılmalı.