banner851

banner614

İKİ KARDEŞİN YILLAR SÜREN YER ANLAŞMAZLIĞI

Düzce’nin Gölyaka İlçesine bağlı Kemeryanı Köyünde iki kardeşin yer anlaşmazlığı mahkeme koridorlarına taşındı. Yıllarca devam eden yargı süreci sonrası evlerinden olduklarını iddia eden Erdal ve Nurhan Bozkurt çifti, 1 ay sonra evden çıkartılacaklarını savunarak, maddi durumları iyi olmadığı için kalacakları başka yerleri olmadığını ve yetkililerden çözüm beklediklerini ifade etti.

banner619
Gölyaka 23.12.2019, 17:50 23.12.2019, 19:57
9192

        
Düzce’nin Gölyaka İlçesine bağlı Kemeryanı Köyünde iki kardeşin yer anlaşmazlığı birinin evinden olmasına neden oldu. Erdal Bozkurt babadan kalan ancak kardeşler arasında resmi hisse ayrımı yapılmayan arsaya 2000 yılında ev yaptı. Bir süre sonra evin iki odasını yan arsaya doğru genişleten Bozkurt, kardeşi Erkan Bozkurt’la mahkemelik oldu. Evine çıkma yaptığı kısımdaki arsayı kardeşi Erkan Bozkurt’un alması ile başlayan anlaşmazlık yıllarca kardeşlerin mahkeme koridorlarında gidip gelmesine yol açtı. Mahkeme kararı gereği evi boşaltmaları istenen Bozkurt ailesi zor durumda olduklarını ve kalacak yerlerinin olmadıklarını ifade etti.
“Avukatlara gittim ama hukuki olarak bir sonuç alamadım, yetkililerden çözüm bekliyorum”

Öncü Haber mikrofonuna konu ile ilgili olarak açıklamada bulunan Erdal Bozkurt, şu ifadeleri kullandı:
“20 yıldır bu yer ile ilgili davalar ve mahkemeler ile uğraşıyorum. Artık ben bu yer ile ilgili uğraşmaya dayanamıyorum. Kardeşim beni baba ocağından 8-10 bin TL bedelle çıkartmaya çalışıyor. Benim bu yer üzerinde yaşamamı sürdüre bileceğim evim var. Benim bu sorunumun çözümü için Devlet büyüklerimizden, Cumhurbaşkanımızdan ve Adalet Bakanımızdan yardım istiyorum sesimi duymalarını istiyorum. Benim çocuklarım var, kardeşim evimi elimden alıyor. 1 ay sonra beni evden çıkartacak. Sebebi beni oradan çıkartmak istemesi. Benim maddi olarak gücüm yok, durumu benden daha iyi olduğu ve imkanları daha çok olduğu için beni evimden çıkartıyor. Bu yer sorunu beni yıprattı. Tapusuz bir fındıklık arazisi var her sene kardeşim Özkan Bozkurt topluyor. Avukatlara gittim ama hukuki olarak bir sonuç alamadım. Yetkililerden çözüm bekliyorum.”   

“Eşim o babanın evladı değil mi? Sanki hiçbir hakkı yokmuş gibi hiç hak vermiyorlar”

Erdal Bozkurt’un eşi ise Nurhan Bozkurt’un eşinin babasının vefatı ile miras kalan yerin üzerindeki evin mahkeme kararı ile satışının yapıldığını belirterek, şunları kaydetti:
“Buradaki sıkıntı 20 yıldan beri devam ediyor, kayınpederimin ölümünden sonra diğer kardeşleri gibi eşim olan Erdal Bozkurt’a iki ayrı tapudan miras kaldı. Miras kalan iki topunun birinde evimizin bulunduğu tarlayı mahkeme marifetiyle satışı yapılmış. Satıştan sonra yeri eşimin kardeşi Özkan Bozkurt satın almış. Satın aldığı tapu üzerindeki evimizi şimdi elimizden almış oldu. Hal böyleyken şimdi kaynım bizi evden çıkartıp sokağa atacakmış, bizi perişan edeceklermiş, o şekilde konuşuyormuş. Kayınpederimin ölümünden sonra, kayınpederimin üzerine ait 2 ayrı tapu çıktı. “İki tapuda olan haklarımızı böldürün, bize düşün hakkımız neyse bize onu verin dedik. Fındıklıktan hak da istemiyoruz, biz bu evimizde oturmak istiyoruz. Eşim o babanın evladı değil mi? Sanki hiçbir hakkı yokmuş gibi hiç hak vermiyorlar.
Muhtardan açıklama

Kemeryanı Köyü Muhtarı İlhan Seven ise konuyla ilgili “Bozkurt ailesinin bu mahkeme süreci 3 yıldır sürüyor. Dört kardeşten annelerinin de aralarında bulunduğu iki kardeş arasında tapu anlaşmazlığını çözüme ulaştıramadık. Ama Özkan Bozkurt’tan en son söz aldık ağabeyini buradan hiçbir zaman çıkarmayacağı ile ilgili olarak” şeklinde açıklamada bulundu.
 
 
 
 
 
 
 

banner844
Yorumlar (9)
Hasan demir 2 yıl önce
Ölüm Hak miras helal zamnında kardeşlere eşit bölüşülseydi hiç bir sorun kalmazdı.hiç bir kardeş uyanıklık yapmamalı sonra Mahkeme rararına uymak zorunda kalınır.
cansın 2 yıl önce
sen haksız ev dik üstüne bide 2 oda daha çık sonra devlet bize bakmiirrr..
İlhan yıldırım 2 yıl önce
Toprak ölünce göz doyurur
Kardeşinden kıymetli mi acaba
Kemal 2 yıl önce
Allah yardım eylesin inşAllah. Zor ya. Miras yüzünden kardeş kardeşe kötü oluyor. Haklı olan kimse Rabbim biliyor.
Hak 2 yıl önce
Haber niteliği yok, sen aç gözlük yapacaksın kardeşinin yerine 2 oda çıkacaksın, devlet hükmü verince yardım bekleyeceksin. Yok canım daha neler...
Cafer 2 yıl önce
Ana Bir Baba Bir Dünya Malına Tamah etmeye devam edin Allah Akıl fikir ihsan etsin...
Vatandas 2 yıl önce
Yargi bu yer anlaşmazlığı ni hemen cozmuyor
. 2 yıl önce
Hukuki olarak kizada pay düşüyor davayi temyize gonder
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın