Kuvvetli yağışlar ile birlikte Batı Karadeniz bölgesini vuran sel felaketinde ortaya çıkan hasarın izlerinin silinmesi ile ilgili devletin tüm kademeleri çalışmalarına devam ediyor. Düzce’de kuvvetli yağışlarla taşan dereler, büyük bir yıkıma yol açtı. Yollar ve köprüler yıkıldı, ekili tarım arazileri sel suları altında kaldı.  

Sel felaketinin vurduğu 7 ilden birisi olan Karabük’te incelemelerde bulunan İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, yaşanan afetten en çok Düzce’nin zarar gördü. Bakan Soylu, "Karşı karşıya kaldığımız afette metrekareye 300 kilogramın üzerinde yağmur yağdı, bu yönetilebilir bir mesele değil. Mesela Düzce Gölyaka'yı, Akçakoca'yı görmediniz. Düzce'de yaklaşık 21 bin dönüm ekili arazi suların altında. Bütün arkadaşlarımızla birlikte büyük bir çabayı göstermeye çalışıyoruz." diye konuştu.

Son iki yılda 65 bin afet evinin 45 binini bitirdiklerini ve teslim ettiklerini dile getiren Soylu, şöyle devam etti:

"Kolay bir iş değil. Bitmeyen kısmı da son bir yılda olan kısmı. Onlar da yakın bir zaman içerisinde yapılacak inşallah. Biz emrinize amadeyiz. İki yerde kaybımız var. Düzce ve Kastamonu Küre'de. İnşallah onlara da yakın bir zamanda ulaşmak nasip eder. Bir daha böyle bir şeyle karşılaşmamayı temenni ediyoruz ama hepinize söylemek isterim; Türkiye afet bölgesidir. Bir taraftan sel, bir taraftan orman yangınları, bir taraftan ev yangınları, bunların hepsini yaşıyoruz. Onun için tedbirleri en üst düzeyde almak gerekiyor. Deprem, çığ var. Bu ülkenin her bir bölgesinde kendine ait birtakım afetler var. Biz boş mu duruyoruz? Hayır. 81 vilayetimizde İl Afet Risk Azaltma Planları yaptık. Şu anda Türkiye'de her yerde afet tatbikatları yapıyoruz. Erken uyarı sistemi yaptık. Onun için hep birlikte bu afetlerin ortaya koyduğu zararları telafi edeceğiz, vatandaşlarımızı da yalnız bırakmadık, bırakmayacağız da."

Soylu, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın 7 vilayette "Genel Hayata Etkili Afet Bölgesi" ilan ettiğini anımsatarak, şöyle devam etti:

"Afet bölgesi çerçevesinde inşallah vatandaşımıza, etkilenenlere gerek tarım, gerek yollar, gerek iş yerleri, gerek evler olsun her birine gerekli desteği ve yardımı ortaya koyacağız. İkinci gün dolmadan, hiçbir şey görmeden sadece evleri su basan vatandaşlarımıza 3 bin, iş yerleri su basan vatandaşlarımıza da 5 bin az çok... Daha sonra zarar tazmini ne olduğu belirli olacak ona göre de onlara destek ve katkı koyacağız. Yani vatandaşın yanında olan bir devlet var. Eksik ve aksağı olmayan Cenab-ı Allah'tır ama gerek niyetimizle hem fiili olarak hem de niyet olarak gece gündüz vatandaşın yanındayız, halkımızla birlikteyiz. Onların derdine bir vesileyle çare olmaya çalışıyoruz." Öncü Haber Merkezi / AA