banner851

banner955

1 MAYIS DÜZCE’DE SAKİN GEÇTİ

1 Mayıs İşçi ve Emekçi Bayramı Düzce’de düzenlenen bir programla kutlandı. Belediye meydanından yürüyüşle başlayan 1 Mayıs kutlamaları Anıtpark Meydanında düzenlenen programla sona erdi.

Gündem 01.05.2017, 12:16 01.05.2017, 17:54
1153

Düzce’de 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü nedeniyle KESK ve DİSK’e bağlı bileşenler, Birleşik Kamu-İş Sendikası, Eğitim-Sen, Eğitim-İş, Sağlık ve Sosyal Hizmet Emekçileri Sendikası (SES), Emekli-Sen, Emek-Sen sendikalarına bağlı üyeler ilebazı partilerin üyeleri Belediye Meydanında toplandı. Kutlama kapsamında bir araya gelen vatandaşlar trafiğe kapatılan İstanbul Caddesi üzerinden Anıtpark Meydanı'na doğru yürürken polis geniş güvenlik önlemleri aldı. Pankart, döviz ve flamalarla yürüyen kalabalık Anıtpark Meydanında yürüyüşü tamamladı.

Kutlamalar Anıtpark Meydanında düzenlenen programla sürdü. Kutlamalara katılanlar Anıtpark Meydanında barikatlarla çevrili alana oluşturulan polis kontrol noktalarından geçerek alana alındı. Yaşlı bir kadın, 1 Mayıs İşçi ve Emekçi Bayramı’nı sağlık durumu elvermediği için kalabalıkla birlikte kutlayamadığı gerekçesiyle gözyaşı döktü. Elinde parti bayrağı olan yaşlı kadın gösteri için meydanda bulunan alandaki platformun merdivenine oturarak kutlamalara eşlik etti.

15 Temmuz darbe girişimini fırsat bilen Hükümetin…
Günün anlam ve önemine ilişkin konuşmayı katılımcı tüm sendikalar adına yapan Eğitim-İş Düzce Şubesi Başkanı Hüseyin Arslan, hükümetin 15 Temmuz darbe girişimini fırsat bilerek OHAL ile birlikte kamu emekçilerinin ve işçi sınıfının kazanılmış haklarına karşı saldırılara giriştiğini söyledi.

Emekçi sınıflarının sömürüsü derinleşecek
AK Parti hükümeti döneminde oluşturulmak istenen yeni siyasal rejimin bir takım hukuksuzlukları da beraberinde getireceğini iddia eden Arslan konuşmasına şöyle devam etti:

“Kamu emekçilerinin iş güvencesi ellerinden alınmak istenmekte taşeronlaştırma, esnek, güvencesiz ve sendikasız çalıştırılma yaygınlaştırılmakta, işçi emekçilerinin çalışma ve yaşam koşullarının giderek ağırlaşmasına yönelik yasal düzenlemeler yapılmakta ve bazıları kıdem tazminatının devlete istenmesi gibi konular gündeme gelmektedir. Oluşturulmak istenen yeni siyasal rejim emekçi sınıflarının sömürüsünü derinleştirmektedir. Bu dönemde işsizlik, yoksulluk, hukuksuzluk, baskı, taşeronlaştırma, güvencesiz ve esnek çalışma, iş kazaları had safhaya ulaşmıştır.”

Hükümetten işçiler için olan taleplerini sıraladı
Hükümetten bir takım taleplerinin olduğunu kaydeden Arslan o talepleri 11 madde ile şöyle sıraladı:

“OHAL kaldırılmalıdır. Emekçi alın terinin karşılığını almalıdır. Asgari ücret, işçilerin insanca yaşayacağı düzeye çıkarılmalıdır. Yoksulluk ve işsizlik ortadan kaldırılmalı, hakça bir paylaşım üzerine kurulmalıdır. İşçilerin en önemli güvencesi olan kıdem tazminatına dokunulmamalıdır. Kiralık işçilik uygulamasına son verilmelidir. İnsanlarımızın arasında kutuplaşma yaratacak uygulamalara son verilmelidir. Herkes için güvenli bir iş, herkes için insanca yaşam hakkı sağlanmalıdır. Devletimize çöreklenmiş tarikat ve cemaatlerin faaliyetleri durdurulmalıdır. Hukuksuz tutuklamalara son verilmeli, herkes için adil yargılanma hakkı tanınmalıdır. Mustafa Kemal Atatürk’ün bizlere emanet ettiği cumhuriyetin, çağdaş, laik cumhuriyet yapısını değiştirmeye yönelik uygulamalara son verilmelidir.”

Konuşmanın ardından 1 Mayıs halayı çekildi.


banner844
Yorumlar (7)
Kaan 6 yıl önce
Arkadas bugün 1 mayis isci bayrami bende debk geldim kahrolsun akp felan diye bagiriyorlar bu isci yuruyusu isci bayrami ama gezici chp liler burda da cikiyor siz siyaseti birakin artik isci hakkini kendi korur siz birsey yapamazsiniz
fasa fiso bayramı 6 yıl önce
ülkemize dışardan ithal edilmiş kaos günü.fırsatçılar karanlık tipler böyle günleri güzel kullanır.içimizde kimi bilerek kimi bilmeyerek böyle günlerde karanlık örgütlern piyonu olur.işçi bayramıymış.hepsi çalışıyor bugün.
......... 6 yıl önce
ne yetkisi türk-iş imiş anlayamadım dünyadan haberin yok bu yatanların cahilliğide beni gülmekten öldürüyor
Hk 6 yıl önce
Bir avuç topluluk nerde işçiler çalışıyorlar:)))
Doğrucu köylü 6 yıl önce
Yat yat unutmayın haksızlığın karşısında susan birgün hakkıyla birlikte onurunuda kaybeder.hz ali
Uuu 6 yıl önce
Yetki türkiş te oda ankarada toplanıyor geri kalani solcu komünist felan fişman boş adamlar yani benim ne isim kur emep le bugün bayram kardeşim evimde yatacam öğlene kadar
Bilmiyorsan sus 6 yıl önce
Bir şey biliyorsan yaz da öğrenelim. Bilmiyorsan sus da.... anlamışsındır. Ne yetkisi? Önce neden bayram, amacı nedir? onları öğren sonra yazarsın...
Yeni Sayımız