banner851

banner614

12 EKİM DÜNYA ARTRİT GÜNÜ ETKİNLİĞİ

banner619

Bel ağrıları ile ilgili toplum farkındalığını arttırmak için her yıl 12 Ekim tarihinde kutlanan "Dünya Artrit Günü" dolayısıyla Bulaşıcı Olmayan Hastalıklar Şubesi tarafından şehir merkezindeki AVM'de bilgilendirme standı kuruldu.

banner846
Gündem 12.10.2019, 11:12 12.10.2019, 17:27
649
banner844

1996'dan beri tüm dünyada kutlanarak, romatizma ve kas-iskelet sistemi hastalıkları hakkındaki farkındalığı artırmayı amaçlayan 12 Ekim "Dünya Artrit Günü" dolayısıyla Düzce'de de etkinlikler gerçekleştirildi. "Dünya Artrit Günü" etkinlikleri kapsamında; Halk Sağlığı Hizmetleri Başkanlığı Bulaşıcı Olmayan Hastalıklar Şubesi ekiplerince Düzce Krempark AVM'de stant açıldı. Açılan stantta özellikle ankilozan spondilit hastalığı ve bel ağrıları ile ilgili vatandaşlara bilgilendirmelerde bulunularak broşür dağıtımı gerçekleştirildi.

"Belirgin bir neden olmadan da ortaya çıkabilir"
Düzce İl Sağlık Müdürlüğü tarafından 12 Ekim "Dünya Artrit Günü" nedeniyle yayımlanan mesajda ise şunlar kaydedildi:
"Bel ağrısı, oldukça sık görülen, yaşam kalitesi üzerindeki olumsuz etkilerinin yanı sıra doğrudan (tanı ve tedavi giderleri) ve dolaylı (iş gücü kaybı) ekonomik kayıplar nedeni ile topluma maliyeti yüksek önemli bir sağlık sorunudur. Ağrının kronikleşmesi ile ortaya çıkan sakatlık özellikle gelişmiş ülkelerde iş gücü kaybı ve üretim azalmasını etkileyen en önemli faktörlerden biri haline gelmiştir. Bel ağrısı bir aktivite (ağır kaldırma) ya da travma (düşme, çarpma) sonrası başlayabileceği gibi belirgin bir neden olmadan da ortaya çıkabilir. Dünyada yapılan araştırmalar insanların yüzde 80’ inin hayatları boyunca en az bir kez bel ağrısı yaşadıklarını ortaya koymuştur. En sık görülen ağrı tipi mekanik bel ağrısıdır.AnkilozanSpondilit (AS),özellikle omurgayı etkileyen, ağrılı, kronik, ilerleyici, sebebi bilinmeyen romatizmal bir hastalıktır. AS’ nin 8-45 yaş arası başlayabileceği bilinsede genellikle 15-30 yaş arası daha sık ortaya çıkmaktadır. AS hastalığının ortaya çıkmasında en önemli faktör genetik yatkınlıktır. AS erken tanısı için sorgulanması gereken hedef kitle 20’ yaşlarda bel ağrısı başlamış, üç aydan uzun süreli bel ağrısı olan hasta grubudur. AS omurganın yanı sıra sıklıkla sakroiliak eklemi(omurganın leğen kemiğiyle yaptığı eklem), daha az sıklıkla kalça ve omuz gibi büyük eklemleri tutar.Mekanik nedenlere bağlı bel ağrılarından korunmak için;
Her gün düzenli olarak bel ve karın kaslarını güçlendirici egzersizler yapın
Gerekli durumlarda ağır nesneleri; beli dik pozisyonda tutup, dizleri bükerek çömelip, ağırlığı kollara ve bacaklara vererek kaldırınız
Ayakta uzun süre durmaktan kaçınınız
Çay ve kahve tüketimini azaltınız
Stresle başa çıkma yöntemleri geliştiriniz
İşiniz gereği oturuyorsanız, yarım saatte bir ayağa kalkıp vücudunuzu esnetiniz
Yürüyüş ve yüzme bel ağrısını önlemede uygun sporlardır. Farklı sporlarla uğraşanların spora başlamadan önce ısınma ve sonrasında da esneme egzersizlerini yapmaları sakatlıkların önlenmesinde önemlidir.
Kilo vermek bel ağrısı riskini azaltır.
Uzun süreli ve sinsi seyreden bel ağrınız varsa vakit kaybetmeden doktorunuza başvurunuz.
HABER:C.ÜSTÜNER

Yorumlar (0)