banner851

banner614

12 KASIM MESAJLARI...

banner619

12 Kasım 1999 Depremi’nin 18. yıldönümü dolayısıyla anma mesajları yayımlandı. Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü tüm ekonomik imkanların Düzce için seferber edildiğine dikkat çekerken, Düzce Valisi Zülkif Dağlı ise mesajında, sağlıklı yapılaşmanın önemine dikkat çekti. Dağlı, “Hepimizin bildiği gibi niteliksiz yapılaşmanın en vahim sonuçlarını depremlerde yaşadık. Afetler oluşmadan önce gerekli tedbirlerin alınması gerekir. “Deprem Öldürmez Bina Öldürür” sözünü asla unutmamalıyız.” ifadelerini kullandı.

banner846
Gündem 12.11.2017, 10:38 13.11.2017, 13:33
425
banner844

Düzce’nin 1999 yılında yaşadığı ikinci büyük deprem olan 12 Kasım’ın 18. yıldönümü… Yüzlerce vatandaşın hayatını kaybettiği ve binlerce vatandaşın yaralandığı Düzce Depremi’nin yıldönümü dolayısıyla anma mesajları yayımlandı.
 

Tüm teknolojik imkânlar Düzce için seferber edildi
12 Kasım 1999 Düzce Depremi'nin 18. Yıldönümü dolayısıyla anma mesajı yayımlayan Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü, “12 Kasım 1999 Düzce depreminin 18. yılında hayatını kaybeden vatandaşlarımızı rahmetle anıyorum. Rabbim, bir daha bölgemize, milletimize ve ülkemize diliyorum ki böyle acılar yaşatmasın. Yaşanan deprem sonucunda 710 vatandaşımız hayatını kaybetmişti. Depremde kaybettiğimiz vatandaşlarımızın, hemşehrilerimizin acıları, ilk günkü gibi kalbimizde ve hafızalarımızda tazeliğini korumaya devam ediyor. Depremin yıldönümünde, bir kez daha derin bir hüznü ve acıyı yüreklerimizde yaşıyoruz.” ifadelerini kullandı. Depreme karşı geliştirilen teknolojik imkanların Düzce için seferber edildiğini vurgulayan Özlü mesajını şu sözlerle sürdürdü, “Düzce depremi bize, deprem gerçeği ile yaşama, bu konuda bilinçli olma ve buna karşı tedbirlerimizi alma zorunda olduğumuzu göstermiştir. Depremlere hazırlıklı olmalı ve içinde yaşadığımız binalarımızı buna göre yapılandırmalıyız. Kentsel dönüşüm uygulaması da bunun için çok büyük önem arz etmektedir. Bizler de bunun bilincinde olarak, ilimizin geleceğine dair projelerimizi bu çerçevede gerçekleştiriyoruz. Devletimiz, depreme karşı geliştirilen tüm teknolojik imkânları ve uygulamaları Düzce için seferber etmiştir. Bundan sonra da aynı bilinçle hareket etmeye devam edeceğiz.Depremin yıldönümünde Düzcemizin ve tüm ülkemizin bir daha böyle afetlerle karşılaşmamasını Rabbimden dilerken, 12 Kasım ve 17 Ağustos depremlerinde hayatlarını kaybeden vatandaşlarımıza bir kez daha rahmet diliyor, mekânları cennet olsun diyorum.”


“Deprem Öldürmez Bina Öldürür”
Düzce Valisi Zülkif Dağlı, “12 Kasım Düzce Depremi”nin yıldönümü dolayısıyla yayımladığı mesajda şu ifadeleri kullandı: “İlimiz Düzce, 17 Ağustos 1999'da ve 12 Kasım 1999'da meydana gelen iki büyük depremi yaşamıştır. 17 Ağustos 1999 tarihinde meydana gelen ve başta Gölyaka ilçemiz olmak üzere tüm ilimizi etkileyen 7,4 şiddetindeki Doğu Marmara Depremi ve 12 Kasım 1999 tarihinde meydana gelen 7,2 şiddetindeki Düzce Depremi’nde toplam 980 vatandaşımız hayatını kaybetmiştir. Düzce ilimiz 1. derece deprem kuşağı üzerindedir. Bu gerçeği göz önünde tutarak, yasal, idari ve uygulamaya dönük kararlara ve tedbirlere uymak toplumumuzun önümüzdeki süreçteki depremlerle birlikte, ama sorunsuz yaşaması açısından hayati önemlidir. Herkesin, geçmişteki acı tecrübeleri unutmadan, üzerine düşeni yerine getirmesi, yaşanan bu acılardan ders çıkartması, depreme karşı hazırlıklı bir toplum haline gelebilmek için daha hızlı hareket etmesi zorunludur. Depremle yaşamasını öğrenmek, yaşadığımız alandaki binaları depreme dayanıklı hale getirmek ve yaşadığımız yüzyılın bilimsel verileri ışığında teknolojiyi kullanarak tedbirlerimizi almalıyız. Hepimizin bildiği gibi niteliksiz yapılaşmanın en vahim sonuçlarını depremlerde yaşadık. Afetler oluşmadan önce gerekli tedbirlerin alınması gerekir. “Deprem Öldürmez Bina Öldürür” sözünü asla unutmamalıyız. 12 Kasım Depremi’nin yıl dönümünde güzel ilimizin ve tüm ülkemizin bir daha böyle afetlerle karşılaşmamasını temenni ederken, depremde hayatını kaybeden vatandaşlarımızı rahmetle anıyor ve yakınlarına bir kez daha başsağlığı diliyorum.

“Şehir merkezindeki ilçe görüntüsünü tamamen bitiriyoruz”
Düzce Belediye Başkanı Dursun Ay, 12 Kasım Düzce Depremi’nin 18’inci yıldönümü dolayısıyla bir mesaj yayımladı. Ay mesajında şu görüşlere yer verdi: “12 Kasım 1999 yılında Düzce merkezli olarak meydana gelen ve 7,2 şiddetindeki felaket sonrası 710 vatandaşımız hayatını kaybetmiş, 2 bin 679 vatandaşımız da yaralanmıştır. Bu elim afet sonucunda hayatını kaybeden tüm hemşehrilerime Allah’tan rahmet, yakınlarına baş sağlığı diliyorum. Düzce yaşanan iki büyük felaket sonrasında adeta küllerinden doğmuş, kısa sürede ayağa kalkmıştır. Bolu’dan ayrılarak şehir statüsüne kavuşturulan ilimizde, depremde oluşan enkazların yüzde 99’u 3 yıl gibi kısa bir sürede kaldırılmıştır. Hükümetimizin başlattığı kalkınma planları ve uygulamaları sayesinde, son yıllarda imar ve şehircilik alanına verdiğimiz ağırlık ve hassasiyet ile şehir merkezindeki ilçe görüntüsünü tamamen bitiriyoruz. Depreme karşı oluşturduğumuz ortak bilinç temelinde, sağlam ve sağlıklı bina, konut ve işyeri yapımının yanı sıra görsel uyum zenginliğine de özen göstererek Düzce’yi bölgesinde parlayan bir yıldız haline getirmek için çalışıyoruz. Şehirleşme ve kalkınmanın en güzel göstergesi olan planlı imar uygulamaları ile Düzce depremin izlerini neredeyse tamamen silmiştir. Düzce Belediyesi olarak sorumluluklarımızın farkındayız ve bu konuda hiçbir esneklik göstermeksizin denetleme ve uygulama çalışmalarımıza devam edeceğiz. Bu duygu ve düşüncelerimle 12 Kasım depreminde hayatını kaybeden tüm vatandaşlarımıza Allah’tan rahmet, yakınlarına baş sağlığı diliyorum.”“12 Kasım unutulmayacak”
AK Parti Düzce İl Başkanı Hikmet Keskin de 12 Kasım 1999 Depremi’nin 18. yıldönümü nedeniyle mesaj yayımladı. Keskin, 12 Kasım 1999 gününü hiçbir Düzceli’nin hatıralarından çıkarmasının mümkün olmadığını kaydederek, “12 Kasım 1999 yılının üzerinden 18 yıl geçmesine karşın yaşadığımız o elim günleri, maddi ve manevi olarak yaşadığımız yıkımları unutmamız mümkün değil. 12 Kasım günü unutulmayacak ve unutturulmayacak kadar hayatımızı değiştiren günlerden biridir. 12 Kasım depremi ile Düzce’mizin geçirdiği büyük fiziksel ve ruhsal sarsıntı; hayatlarımızın da değişmesine yol açmış, deprem gerçeği ile bir kez daha yüz yüze gelmemize neden olmuştur. Düzce’mizin deprem kuşağında olduğunu unutmadan devletimiz ve hükümetlerimiz alınması gereken tüm tedbirleri almaktadır. Özellikle daha önce depremle tanışmamış kuşaklarımıza okullarımızda ve işyerlerimizde tatbikatlarla deprem gerçeğini anlatıyor, geçmişten günümüze ders çıkartıyoruz. Tüm Düzceli hemşehrilerimizin yaşadığımız acı günleri unutmadan, deprem bölgesinde olduğunu unutmadan depreme karşı tedbirli, üzerine düşen sorumluluğu sadece kendisi için değil geleceğimiz için de yapan bireyler olarak hayatlarına devam etmesi çok önemlidir. Düzce’mizin bir daha böyle felaketlerle karşı karşıya kalmamasını temenni ediyor; 12 Kasım depreminin yıldönümünde, depremde hayatını kaybeden vatandaşlarımıza Allah’tan rahmet, ailelerine başsağlığı ve sabırlar diliyor, bir daha böyle afetler yaşanmamasını temenni ediyorum.” ifadelerinde bulundu.

Haber: C. ÜSTÜNER 

Yorumlar (5)
STRES TOPU 4 yıl önce
Atma Şaban Din Kardeşiz, her yıl 12 kasımda aynı sözler söylenir ama mütahitlerin isteği doğrultusunda devam eder. Yıkın kardeşim 18 yıl oldu deprem olalaı daha kaç yıl beklenecek. Bakan neden müdahele etmiyorsun korkuyorsun demekki...
deprenzede 4 yıl önce
Sadece kuru gürültü, sayın bakanım ne yaptın metruk binalar için deprem görmüş binalar yıkılmak zorunda neden RANT cılara fırsat veriyorsun . ALLAHIN aşkına işinizi vicdani yapın. basına demeçle değil
konu depremse 4 yıl önce
2018 de akpnin sebep olduğu ekonomik deprem yılı olacak.Akp 15 yılda ne verdiyse 2 mislini alıp gidecek .Bu gün akpye sevgiden ayılıp bayılanlar yarın açlıktan bayılacak söyleyem didim. (bkz.yunanistan ispanya)
yikik kentli 4 yıl önce
Deprem bilici once duzceyi yonetenler bilmeli deprem firsati coktan kacti sayenizde duzce tum binakar zorunlu olarak test edilmeliki cok sert onlemler alinmali yasa var uygulama yok
yikin 4 yıl önce
Bina oldurur diyorsun ama 18 yil once orta hasarli olan o kadar gecen zamanda agir hasaradonen 1350 daire duzcede sayenizde duruyor bunun sorumlusu kim yazik