banner851

banner955

2 MİLYON TL’YE KADAR CEZA VAR!

Düzce’de Tarım ve Orman Bakanlığı’nın 3 gün sürecek 'Gıda Denetim Seferberliği' başladı. Vatandaşların sağlığı ile oynayanlara göz açtırmamak için il genelindeki işletmeleri inceleyecek olan gıda denetçileri, usulsüzlük tespit edildiğinde işletmenin cirosuna bağlı olarak 50 bin liradan 2 milyon liraya kadar idari para cezası uygulayacak.

Gündem 25.10.2021, 13:30 25.10.2021, 16:25
932

Düzce’de gıda işletmelerine yönelik 28 Ekim’e kadar sürecek kapsamlı denetim başladı. Son dönemde vatandaşların sağlığını tehdit eden ürünleri reyonlarında satışa sunmaktan çekinmeyen ve tespit edildiğinde yüklü miktarda para ve idari ceza uygulanan işletmelere ‘dur’ demek için denetimler sıklaştırıldı. Bu doğrultuda 3 gün sürecek "Gıda Denetim Seferberliği" için 81 ilde düğmeye basan Tarım ve Orman Bakanlığı, 7 bin 300 gıda denetçisini sahaya çıkardı.   

"Gıda Denetim Seferberliği"ne ilişkin açıklamalarda bulunan Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, gıda güvenliğinden tek sorumlu bakanlık olarak tüketici sağlığını en üst düzeyde tutma maksadıyla bir gıda denetim seferberliği başlattıklarını söyledi.

Denetimlerin yılın 365 günü sürdüğünü belirten Pakdemirli, bunun haricinde zaman zaman böyle kampanyalar yaptıklarını ifade etti.

Toplamda 7 bin 300 kontrol personeli ve güçlü altyapılarıyla bu denetimlere devam ettiklerini aktaran Pakdemirli, şöyle devam etti: "Bizim 41 kamu, 104 özel laboratuvarımız var. Bu denetimler hem üretim hem satış hem de restoran, lokanta ve kafe benzeri toplu tüketim noktalarını kapsıyor. Türkiye’de 720 bin kayıtlı gıda işletmesi var. Bunların hepsi bir şekilde kontrol altında. Bu personelle 2019'da 1 milyon 216 bin denetim yaptık. Pandemi döneminde de bu denetimleri artırarak devam ettik. 2020'de 1 milyon 357 bin denetim yaptık."

Denetimleri yaparken risk, habersizce gidip bakmak ve şüphe veya ihbar durumunda denetim yapmak gibi esasları benimsediklerini vurgulayan Pakdemirli, dış ticaretle ilgili denetimlerin de yine Gıda ve Kontrol Genel Müdürlüğü bünyesinde devam ettiğini aktardı.

"Güçlü altyapı ve denetçi ordusu"

Pakdemirli, 25-28 Ekim'de 81 ilde 7 bin 300 gıda denetçisiyle bu denetimleri icra edeceklerini vurgulayarak, sonuçları da şeffaf şekilde kamuoyuyla paylaşacaklarını söyledi.

Güçlü bir altyapıları ve denetçi orduları olduğunu belirten Pakdemirli, şunları kaydetti:

"En iyi denetçi tüketicinin kendisidir. Tüketicimiz, şüphe duyduğu, endişe ettiği veya birebir karşılaştığı kötü bir durumla alakalı olarak mutlaka bize ihbarda bulunsun. Bizim bu konuyla ilgili 2 ana hattımız var. Biri telefon… Tüketicilerimiz Alo 174 Gıda Hattımızı arayabilirler. Bunun haricinde WhatsApp hattını devreye aldık. 0501 174 0174 numaradan da tüketicilerimiz bize ulaşıp ihbarlarını iletebilirler. Vatandaşımızın sağlığıyla oynayanlara göz açtırmama anlamında çalışmalarımızı sürdüreceğiz. 4 bakan yardımcım da çeşitli illerde denetimlere rehberlik edecek." (ÖNCÜ HABER/AA)

banner844
Yorumlar (4)
şakacı 1 yıl önce
kardeşim bu nasıl bir denetlemedir, basın yoluyla inceleme yapacağız diye ilan ediyorsunuz?
Vatandaş 1 yıl önce
Pandemi boyunca kimseye ceza kesemediniz şimdi de açığı kapatma peşindesiniz. Esnaf yeni yeni kendini toplamaya başladı. Anasını ağlattınız
can 1 yıl önce
BEN 3 AY DÜZCEDE KALDIM BIRDEFA OLSUN DENETIMCILER GÖRMEDIM HEP GÖZ BOYAMASI BUNLAR FIYATLARDA ASIRI YÜKSEK KOTROL YOKYA ZAMMA DEVAM
ŞEFFAF 1 yıl önce
KİMLERE YAPTIRIM UYGULANIYOR AÇIKLAYIN GÖRELİM ŞEFFAFLIĞINIZI
Yeni Sayımız