banner851

banner614

20 BİN KİŞİNİN AYLIĞI KESİLDİ

Hileli boşanarak yetim maaşı almaya çalışanların sayısı artıyor. SGK özel timleri şüpheli boşanmaları araştırırken en büyük yardımı boşanan kişinin ailesinden görüyor. SGK'ya yapılan ihbarların yüzde 80'inden fazlasını maaşı düşen anne ve diğer kız kardeşler yaptı.

banner619
Gündem 09.08.2015, 18:50
6085
20 BİN KİŞİNİN AYLIĞI KESİLDİ
Babası ya da annesi vefat eden çok sayıda kadın, yetim maaşı alabilmek için kâğıt üzerinde eşinden boşanıyor. Ancak evlilik, fiilen devam ediyor. Bu durumun önüne geçmek için sahte boşanmalar, nitelikli dolandırıcılık kapsamına alındı.
Anlaşmalı boşanmaların tespitinde en çok SGK'nın 'Alo 170' hattına gelen ihbarlar yol gösterici oluyor. Alo 170 hattına, son 1 yılda yaklaşık 5 bin 500 anlaşmalı boşanma ihbarı gelmiş bulunuyor.
İhbarlarda ilk sırayı 819 ihbarla İstanbul alırken ikinci sıradaki şehir 710 ihbarla Zonguldak oldu. Bölgesel bazda ise 1.378 ihbarla Marmara Bölgesi ilk, 1.280 ihbarla Karadeniz ikinci sırayı aldı. İhbarlarda en alt sırada Doğu Anadolu Bölgesi yer aldı.
İHBARCILAR AİLEDEN
Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı'ndan edinilen bilgiye göre, yersiz aylık alanları ihbar edenler genellikle kişilerin kız kardeşleri ya da anneleri oluyor.
Anlaşmalı bir şekilde eşiyle boşanan bir kadın, babasından yetim aylığı aldığında annesinin ya da kız kardeşinin aylıklarında düşüş oluyor. Hal böyle olunca kız kardeşler ve anneleri arasında gizli tutulmasını talep ettikleri ihbarlar oluyor.
PARA MI, KAN BAĞI MI?
Yapılan araştırmalar sonucu ortalama dul ve yetim aylıklarının miktarının 700 TL ile 1.200 TL arasında değiştiği görülüyor. Şikâyetlerin büyük bir bölümü asgari maaş alanlar arasında yaşanıyor.Belirtilen durumun ilginç kısmı ise asgari 700 TL alan bir kişi, maaşına ortak olan kızını ya da kız kardeşini 200 TL ile 300 TL arasında değişen tutarlar için ihbar ediyor. Bunu daha düşük maaş alıp 50-100 liralık fark için yapanları görmek de şaşırtıyor.(kaynak:haberler.com)
banner844
Yorumlar (5)
kevser 6 yıl önce
Ortalık dul olsada olmasada adamlar hep başka kadında karısını boşar maaş alır birde sevgili yapar başka adamın karısının parasını yer sonrada adamın der geçer özellikle düzceli olarak sizce nin bayanlarına ağlıyorum rabbim yardımcınız olsun
yazıklar olsun 6 yıl önce
ulan erkek adam karısınımı bosar üç kuruş için......git limon sat simit satta alın terinle aynı parayı sok evine
Musa 6 yıl önce
Yargıtay nitelikli dolandırıcılıktan yargılanmalarını anayasa ve kanunlara aykırı bulduğu için artık sgk bu şekilde suç duyurusunda bulunsa bile takipsizlik kararı çıkıyor
emekli 6 yıl önce
bunlarda hayin işte sahte evrakla maaş tabi üretim olmaz herkes beddavadan geciniyo ortalık dul bayan doldu
islam 6 yıl önce
Bu işi yapanlara bakıyorum besmele ağızlarından düşmüyor.Namaz oruç var ama iş para konusuna gelince herşey mübah...