banner851

banner614

20 İŞ ADAMI MEMLEKETLERİ İÇİN GÜÇ BİRLİĞİ YAPTI

banner619

Düzce’de ne siyasiler ne de iş dünyası şehrin menfaati için el ele verip güç birliği yapamıyor. Kişisel beklentilerin ön plana çıkması yüzünden Düzce yerinde saymaya devam ederken, komşu il Bolu’da 20 iş adamı tavuk gübresinden elektrik üretmek için bir araya geldi. Memleketlerine Türkiye’de ilk olma özelliği taşıyan ileri teknoloji bir tesis kazandırmak amacıyla omuz omuza verip ‘Bolu Enerji Güç Birliği Yatırım A.Ş.’yi kuran Bolulu iş adamları, Düzce’ye adeta ‘birlik-beraberlik’ dersi verdi.

banner846
Gündem 27.10.2020, 12:57
5359
20 İŞ ADAMI MEMLEKETLERİ İÇİN GÜÇ BİRLİĞİ YAPTI
banner844

Düzce hedefi yıllardır yakalayamıyor

Yanı başındaki iller her alanda koşarken, birçok yatırımın kaplumbağa hızında ilerlediği Düzce, gelişme ve kalkınmada hedefi yıllardır yakalayamıyor. 1999 yılında yaşanan iki büyük deprem sonrası başlatılan yeniden yapılanma sürecinin iyi yönetilememesi sonucu hala ‘şehir’ görüntüsüne bürünemeyen Düzce’nin sorun ve ihtiyaçları için tek yürek olması gereken kesimler bunu geçmişte olduğu gibi bugün de bir türlü başaramıyor. Sağlıktan eğitime, turizmden sanayiye memleketlerine fayda sağlayacak birçok alanda taşın altına elini sokması gereken kesimler, ya seyirci kalmayı ya da çözüme yeterince katkı sağlamamayı tercih ediyor.

Ya bekliyor ya yarım kalıyor

Siyasette olduğu gibi iş dünyasında da beklenen güç birliğini sağlayamayan Düzce, bu yüzden geleceğe daha emin adımlar atamıyor. Ya bekleyişlere ya da yarım kalan projelere mahkum oluyor.

Komşuda örnek güç birliği

Düzce’de durum böyle iken çevre illerde örnek dayanışmanın adresi olmaya devam ediyor. Çözüm bekleyen her sorunda tüm siyasiler ve idarecilerin her birlikte Ankara’nın kapısını çaldığı Bolu, yatırımlar noktasında da iş insanlarının güç birliğine sahne oluyor.

Türkiye'nin tavuk eti ihtiyacının yüzde 25'ini karşılayan Bolu'da, tavuk entegre firmalarının ve tavuk çiftliklerinin çevre kirliliğine neden olan yıllık 24 bin tonluk atığın enerjiye dönüştürülmesini sağlamak için iş insanları el ele verdi.

Tavuk gübreleri enerjiye dönüşecek

Bolu’nun en büyük sorunlarından biri olan gübre kokusunun çözümü için tavuk gübrelerini bertaraf etme ve geri dönüşüme kazandırma amacıyla kurulması kararlaştırılan tesis için 20 iş adamı bir araya geldi. ‘Bolu Enerji Güç Birliği Yatırım A.Ş’ adı altında 20 Bolulu iş adamı tarafından kurulan şirket tavuk gübrelerinin bertaraf edilmesi, geri dönüşüme kazandırılması ve enerji üretiminin sağlanmasını hedefledi.

Türkiye’de bir ilk olma özelliği de taşıyor

“Güç Birliği” adını vererek kurdukları şirkette bir araya gelen 20 Bolulu iş adamı, çevreci ve ileri teknoloji bir tesis kurdu. Geride kalan eylül ayı itibariyle yapımı tamamlanan bu yatırım, etlik tavuk gübresinin gazlaştırılarak yakılması ve elektriğin ORC çeviriminden elde edilmesi nedeniyle Türkiye’de bir ilk olma özelliği de taşıyor.

Bir taşla iki kuş

Yaklaşık 10 milyon lira yatırım yapan Bolu Güç Birliği Enerji Yatırım A.Ş., Bolu’ya hem yeni bir tesis kazandırıp hem de gübre sorununa enerjiyle çözüm getirip bir taşla iki kuş vurdu. Ayrıca memleket menfaati için omuz omuza verilmesi konusunda da Düzce’ye en güzel örnek oldu.

Yorumlar (11)
Düzeltme 7 ay önce
Yenilenebilir Enerji Üretimi kapsamında Tavuk Gübresinden Gazlaştırma yöntemiyle elektrik üretim tesisidir. Başlangıç için 2.3mw elektrik üretilecek. Yaklaşık 50 milyon TL yatırım yapıldı. Tesis devreye alındı.
Düzceli 7 ay önce
Bunu elestirirken siz bile birbirbirinizi karalıyorsunuz örnek alınması gerekir,umarım bizim şehrimiz için de böyle güzel fikirler uygulanır..
Osman 7 ay önce
Bizimkiler sadece kendi kesesini düşünüyor.
Vatandaş 7 ay önce
Düzcede yiyici takımı varken düzce yerinde saymaya mahkum
yıldırım esnaf 7 ay önce
düzcede millet bir birinin kuyusunu kazıyor bolu sirkelendi kendine geldi tebrik ederim
Vedat 7 ay önce
Öncü tv patronu is adamı degilmi???toplasın o zaman is adamlarını üç beş kaydın hepsi...
ADİGE 7 ay önce
DÜZCEDE YİYİCİLER RANTÇILAR RÜŞVETÇİLER İŞBAŞINDA ÇÜNKÜ, AKRABALAR YANDAŞLAR GÖREVE GETİRİLİP İŞ YAPACAK ADAMI POSTALIYORLAR,,
Mert Can 7 ay önce
Helal olsun Bolulu İş insanlarına bizde birbirimizin kuyusunu kazmaktan sıra gelmiyor böyle işlere.
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın
11°
kapalı