banner851

banner614

“2020 YILI ZOR GEÇECEK”

banner619

Türkiye Kamu-Sen Düzce İl Temsilciği, Avni Akyol Parkı’nın önünde bir basın açıklaması yaptı. 2020 yılı bütçesini “Memurun bütçesi değildir” diyerek memur ve emekli maaşlarına yapılan 4+4’lük zammı eleştirdi.

banner846
Gündem 13.11.2019, 13:35 13.11.2019, 16:53
1550
banner844

Kamu-Sen Düzce İl Temsilciliği Avni Akyol Parkı’nın önünde toplanarak bir basın açıklaması yaptı. Basın açıklamasında konuşan  Kamu-Sen Düzce İl Temsilcisi İsmail Şişman, 2020 yılının bütçesini eleştirerek memura ve emekliye yapılan maaş zamlarına tepki gösterdi.
 
“2020 yılı diğer yıllara göre daha zor geçecek”
Bu bütçeyle 2020 yılının, başta kamuda çalışanlar olmak üzere, tüm vatandaşlar için geçmiş yıllardan daha da zor geçeceği belirten Şişman şöyle konuştu: Hepimizin bildiği gibi bütçe, Devletin gelirlerinin ve bu gelirlerin nerelere dağıtılacağının belgesidir. Biz bu bütçede, gelirlerin kamu çalışanlarından kesilen vergilerle elde edileceğini ama gelirin paylaşımında memurun adının dahi olmadığını görüyoruz. Önümüzdeki sene için memur ve emekli maaşlarına %4+4 zam yapılması kararlaştırıldı. Bunun anlamı bütün bir yıl için iki taksitte toplam %8,2 yani ortalama memur maşına 329 lira, en düşük memur maaşına 247 lira zam demek. Halbuki daha geçen yıl 4 kişilik bir ailenin zorunlu harcamaları 1032 lira zamlanmıştı. Verilmesi öngörülen zam, harcamalar karşısında devede kulak bile kalmıyor.   
 


“Maaşlara gelen zam şimdiden erimiş durumda”
2002 yılında  bugüne vatandaşlardan toplanan vergiler 10,4 kat artarken memur maaşları ancak 7,5 kat arttığını belirten İsmail Şişman şunları belirtti:  Maaşlardan yapılan kesintiler, maaş zammını aştı. Milli gelir büyüyor diyoruz. Milli gelirdeki artıştan dar gelirli ve ücretliler hak ettiği payı alamıyor. Memurun, emeklinin pastaya eklediği pay büyüdü ama pastadan aldığı pay küçüldü.   Maaşların döviz, altın ve diğer yatırım araçları karşısındaki hali ortada. Bütün yatırım araçları karşısında alım gücümüz düşüyor.   Son bir yıl içinde gıda fiyatlarındaki resmi ortalama enflasyon %25,25 oldu. Doğalgaza %28, elektriğe, kılık kıyafete %18, okul masraflarına %13, kiraya %12, gazeteye %28, dergiye %50, ekmeğe bile %15 zam geldi. TÜİK son 12 aylık enflasyonun %8,5 olduğunu iddia ede dursun, 2019 yılının 10 aylık enflasyonu %10,6 oldu. Ama memura bu sene için yapılan toplam zam enflasyon farkı da dahil %10,26; yani maaşlar şimdiden erimiş durumda.
 
Son olarak İsmail Şişman, 2020 yılı bütçesinin bu haliyle memurun bütçesi olmaktan çıktığını sinekten yağ çıkarma bütçesi olduğunu belirtti. Şişman, hazırladıkları mektupları ülkenin her köşesinden Cumhurbaşkanına, Cumhurbaşkanı Yardımcısına, siyasi partilerin grup başkanvekillerine ulaştırılmak üzere  gönderdiklerini ve bir çözüm üretilmesini istediklerini ifade etti.
 

Yorumlar (25)
Vatandas 1 yıl önce
Bu insanları bilmedikleri yola soktular bu işin amiri memuru işçisi yok bu kimlikler bu memleketten çıkana kadar böyle çıkmazsa PADİŞAHIM çok yasa diyecekler.memlekette elden gidiyor.alin size hazin sonumuz.
Nuray yigit 2 yıl önce
Ya siz agliyorsnz da isci napsin ölsun ozman. Hafta sonu tatl size rrsmi tatl size. 5de ckip gidyorsnz . Yan gelip yatiyorusnz halaaa zam diye agliyorsnz pes ya ayip aypp. Asgari ucretliden utanin
vatandaş karagöz 2 yıl önce
eğitimden anladığın memur olana kadarsa evet başarılısın HACiVAT.. yalnız ihracat yapan, milli üretim yapan bununla gurur duyan işçi yada patron bu şahıslara YUKARIDAN BAKAN LİSE DİPLOMALI ZAVALLI MEMUR...
AYIP AYIP 2 yıl önce
en az alan lise mezunu memur 4.100 tl maaş alıyor ortalama 5000 alıyorlar..Herkes biliyorki bu devir memurların devri..Ama verdikçe daha da istiyorlar..Yazıklar olsun size..Asgari ücretli naapsın?Emekli naapsın...düşünmezsiniz tabi tuzunuz kuru..
MEMURSEN 2 yıl önce
Düzce Memursen konutlkaında oturuyorum.Yemin ededrim her memurun evi var burada..Kapılarında karı/koca ayrı olmak üzere 2 araç..fetöden dolayı işten atılan memurlar bile ne arabalarını sattı ne evini..bitmek tükenmek bilmez bir para var maşAllah..Bir de pankart açıyorlar...
memur 2 yıl önce
siz grev yapacaksanız asgari ücretli kendini assın,işsizler benzin döküp yaksın
Memur 2 yıl önce
34yasinda memur oldum. Tabi buyuk emekler vererek oldum,askari ucret vs diyenler sikiyorsa sizde 4yil kpss hazirlanin gece gunduz olun memur..Bunun yaninda maaslar cok iyi ben kazandigimin 1/3 u ile geciniyorum. Avmlerde para savurmuyorum..
CAN.D 2 yıl önce
ISCILER NE YAPSIN HE MEMURLAR ZOR GECINIYOMUS UTANIN BE ASGERI ÜCRETLE CALISANLARI DÜSÜNÜNDE HALINIZE SÜKÜR EDIN AYLIKLARINIZ TIK YATIYO YAT KALK DUVA EDIN HALINIZE AMA NERDE AKIL YOKKI
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın
20°
açık